מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

רכב מטאטא כביש ידני או אוטומט

רכב מטאטא כביש נמצא בשימוש של קהל יעד מגוון ואפשר להשיג אותו עם תיבת הילוכים ידנית או אוטומטית. במאמר הבא נסביר על ההבדלים בין הרכבים ונציג את הפרמטרים שעל פיהם כדאי לקבל החלטה.

| 27/2/18
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

מכונות טאטוא משמשות לשורה ארוכה של צרכים ומטרות וכיום הן משולבות בתוך רכבים. השילוב שלהן בתוך רכבים מאפשר התמודדות עם כל סוגי המשטחים וניקיון מהיר של מדרכות, כבישים, שטחים ציבוריים ועוד. עם זאת, לא כל מי שצריך מכונות מן הסוג הזה יודע כיצד לבחור אותן.

סוגי מכונות לטאטוא כבישים

ההבדל העיקרי הוא בין מכונות טאטוא שמשולבות בתוך רכבים עם תיבת הילוכים ידנית, לבין כזו שמשולבות בתוך רכבים עם תיבת הילוכים אוטומטית. כמו ברכבים פרטיים, גם בכל הנוגע למכונות טאטוא יש הבדלים משמעותיים בין הסוגים השונים של תיבות ההילוכים. יתרה על כך, הבחירה מחייבת התייחסות לעוד כמה פרמטרים שקשורים לנושא של ניקיון ויעילות.

הבדל בין תיבות הילוכים

רכבים עם מכונות טאטוא ותיבת הילוכים ידנית בדרך כלל יהיו זולים יותר, בעוד רכבים עם תיבת הילוכים אוטומטית יהיו נוחים לתפעול. חשוב לזכור שהפעלת מכונות טאטוא מתבצעת בדרך כלל על ידי עיריות מקומיות וחברות ניקיון ליד שכונות מגורים, בתי ספר ופארקים. המשמעות היא שנהיגה איטית היא חלק בלתי נפרד מהפעלת מכונות הטאטוא, מה שמגביר את האטרקטיביות של תיבות ההילוכים הידניות.

השוואה בין מכונות טאטוא

תיבת ההילוכים היא רק חלק ממערכת השיקולים שאליה צריך להתייחס כאשר בוחרים רכב מטאטא כביש ידני או אוטומטי. מלבד תיבת ההילוכים רצוי לבדוק גם את הפרמטרים הבאים:

מידות

מכונות טאטוא מיוצרות במידות שונות. את המידות בודקים לפי המפרט הטכני המלא ותוך השוואה בין אורך, רוחב, גובה, מרחק סרנים ורוחב ניקוי.

משקל

מומלץ לבדוק גם את המשקל של המכונה על מנת לדעת האם תיבת ההילוכים צפויה להשפיע על ההפעלה השוטפת. בהשוואה בין מכונות בודקים את המשקל הכולל והמשקל העצמי ובאותה הזדמנות ניתן גם לברר לגבי מיכל הדלק, המצבר והמנוע.

מהירות טאטוא ומהירות נסיעה

בניגוד למה שנהוג לחשוב, סוג תיבת ההילוכים לא אמור להשפיע על מהירות הטאטוא. המהירות נעה בדרך כלל סביב 0-15 קמ"ש בממוצע ויש רכבים שמסוגלים להגיע למהירות חופשית של עד 50 קמ"ש. על כל פנים, בדיקה מראש של מהירות הטאטוא והנסיעה יכולה לסייע לחברות ניקיון ועיריות מקומיות למצוא את המכונה שמתאימה להן.

טיפים לבחירת מכונות טאטוא

מומלץ לבדוק האם הרכב מסוגל לעלות על מדרכה בגובה של 20 ס"מ לפחות ולתת עדיפות למכונה עם מערכת הידרוסטטית עם 2 מהירויות מינימום. רצוי גם לבחור מכונות עם היגוי מפרקי שמסייע לשליטה במטאטא, ציר היגוי קדמי עם דיפרנציאל וכושר טיפוס של 30%. במקביל, יש לבדוק האם המכונה והרכב מצוידים במערכת בלמים הידראולית לשמירה על הביטחון.

תוספות למכונות טאטוא

לא משנה אם בוחרים רכב מטאטא כביש בעל תיבת הילוכים ידנית או אוטומטית, תמיד ניתן לצרף תוספות מיוחדות. התוספות הנפוצות למכונות טאטוא כוללות מתקן שטיפה בלחץ עם משאבת לחץ, צינור ואקדח שטיפה ולעיתים גם מצלמת רוורס עם מסך בתא הנהג. גם אלו נתונים שלא קשורים לתיבת ההילוכים אך משפיעים על המחיר.

הגדרת צרכים ומטרות

בשורה התחתונה, בחירה בין רכב מטאטא כביש עם תיבת הילוכים ידנית או אוטומטית קשורה רק לצרכים הספציפיים שעל הפרק. רצוי להגדיר אותם מראש וכך לחסוך זמן והוצאות.
| 27/2/18