מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

עקמת לאחר תאונת דרכים

סקוליוזיס היא תופעה שיכולה להתפתח באופן טבעי בגלל אי סימטריה כלשהי משני צדי עמוד השדרה, או בעקבות תאונת דרכים. במאמר הבא נסביר מה עושים על מנת לטפל בתופעה ואיך מצמצמים את ההשלכות שלה בטווח הקצר והארוך.

| 26/2/18
מתוך קטגוריית פרטי

סקוליוזיס, או בעברית "עקמת", היא תופעה נפוצה מכפי שנהוג לחשוב. השכיחות שלה גבוהה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, היא עלולה להופיע בגילאים שונים בגלל סיבות תורשתיות והיא גם נגרמת לאחר תאונות דרכים קשות. הבעיה העיקרית היא שאין דרך ליישר עמוד שדרה שהתעקם ולכן הטיפול מבוסס על עקרונות של פיזיותרפיה.

זיהוי סקוליוזיס לאחר תאונת דרכים

ניתן לזהות ליקוי יציבה מסוג סקוליוזיס לאחר תאונת דרכים באמצעות סטייה של עמוד השדרה. הסטייה גורמת לעמוד השדרה לקבל את הצורה C או S, כאשר אצל הסובלים מסקוליוזיס לאחר תאונת דרכים מופיעים גם הבדלי גובה בין הכתף הימנית והשמאלית ובמרחק לא שווה בין השכמות לבין עמוד השדרה. כמו כן, יש תאונות שבהן נגרם חוסר איזון מסוים בגובה עצמות האגן והתוצאה היא הופעת סקוליוזיס.

איך תאונת דרכים גורמת לעקמת?

תאונת דרכים עלולה לגרום להופעת סקוליוזיס מכמה סיבות. ראשית, סקוליוזיס נוצרת בגלל אי סימטריה המתפתחת באגן ובגלל סיבות חיצוניות. שנית, היא מתפתחת בכוח השרירים משני צדי עמוד השדרה אך במקביל גם בגלל שינויים במבנה החוליות או מספר חוליות ספציפיות. ככל שתאונת הדרכים ממוקדת יותר בעמוד השדרה ובגללה נגרמים שינויים מן הסוג הזה, כך עולה השכיחות להופעת עקמת.

טיפול בסקוליוזיס לאחר תאונת דרכים

רוב האנשים שעוברים תאונת דרכים קלה או קטלנית מגלים מהר מאוד שאי אפשר ליישר עמוד שדרה שהתעקם. כתוצאה מכך, אפשרויות הטיפול היחידות שיש על הפרק עבורן הן אלו:

טיפול פיזיותרפי

הפיזיותרפיה עוזרת למנוע מצב של החמרה בסקוליוזיס. היא מתמקדת בפיתוח וחיזוק השרירים סביב עמוד השדרה, בטיפול בחוליות שנפגעו ובמידת הצורך בהחזרת כושר ההליכה או העמידה עבור הנפגעים מתאונות דרכים.

פיקוח אורטופדי

שיתוף פעולה בין אנשי מקצוע מתחום הפיזיותרפיה לבין אנשי מקצוע עם הכשרה כאורטופדים יכול להוכיח את עצמו עבור טיפול בסקוליוזיס. הפיקוח האורטופדי חיוני כי הוא כולל המלצות על שימוש באביזרי עזר מסוימים לשמירה על המצב הקיים ולמניעת החמרה של סקוליוזיס.

פילטאיס ותרגילי כושר

אבחון מדויק של הגורמים להופעת סקוליוזיס לאחר תאונת דרכים יכול לסייע לקבלת המלצות על תרגילי כושר מסוימים. תרגילי הכושר המומלצים מבוצעים בדרך כלל תוך כדי פילאטיס, כי הם ידועים כאמצעי לחיזוק שרירי הגב וחיזוק שרירי בבטן. במקביל, יש לבצע תרגילי נשימה להגמשת התנועתיות בצלעות, להארכת השרירים המקוצרים ולכיווץ השרירים המוארכים.

סיוע לנפגעים בתאונות דרכים

עקמת אחרי תאונת דרכים עלולה לפגוע בצורה קיצונית באיכות החיים ולגרור אחריה שורה ארוכה של השלכות בריאותיות שליליות. את הסיוע לנפגעי תאונות דרכים מתחילים בפניה לרופא משפחה וניתן גם לפנות ישירות לרופא מקצועי. במקביל, יש לקבל הפניה לצילום ולהתייעץ עם אנשי מקצוע מתחום האורטופדיה והפיזיותרפיה. רצוי לבצע אבחון פיזיותרפי שמטרתו לאתר את הגורמים והסיבות להופעת סקוליוזיס ולבנות תכנית אימונים פרטנית.

החמרת הליקויים עם השנים

טיפול בליקויים שנגרמים בגלל סקוליוזיס ותאונות דרכים מיועד לטווח הארוך. מלבד הקפדה על הנחיות הפיזיותרפיסט, יש לשנות תנוחות תפקודיות בחיי היום יום, לבצע שינוי התנהגותי ולתרגל באופן קבוע את פעילויות הכושר והנשימה. ליקויים בעמוד השדרה שנגרמים בגלל תאונות דרכים עלולים להחמיר עם השנים והם דורשים מעקב צמוד מהרגע הראשון.
| 26/2/18