מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

סוגי דלקים לרכבים

היכרות עם סוגי דלקים יכולה לעזור לכל מי שרוצה למנוע בעיות מכאניות ברכב הפרטי או המסחרי. במאמר הבא נציג את הדגשים המרכזיים ונבין מה מאפיין את ההבדלים בין סוגי תחנות הדלק.

| 22/2/18
מתוך קטגוריית פרטי

כל חומר שאצורה בו אנרגיה פוטנציאלית נקרא "דלק", אך לרוב מדובר על כאלו שמשמשים ליצירת חשמל בתחנות כוח ועל אלו להפעלת מנועים. הבעיה היא שבאמצעות דלקים ניתן להפעיל סוגים שונים של מנועים ולכן כל דלק מיועד לסוג אחר של מנוע. עבור האדם הפרטי ובעלי הרכבים, היכרות עם סוגים שונים של תדלוק שקיימים כיום היא חלק בלתי נפרד מהתחזוקה השוטפת.

מאפיינים משותפים

עוד לפני שנכנסים לעובי הקורה ובודקים את ההבדלים בין סוגי תדלוק, צריך לדעת מה המאפיין שמשותף להם. דלק שמשמש להנעת כלי תחבורה מיוצר בבתי זיקוק שמפרקים את הנפט הגולמי ומסבים אותו לסוגי דלקים מסוימים. מבתי הזיקוק הוא עובר לחברות הדלק, שבתורן מפיצות אותו ברחבי הארץ ובתחנות שונות.

הבדלים בין הסוגים השונים:

בישראל וגם במקומות נוספים ברחבי העולם כמו ארצות הברית, אירופה והמזרח משתמשים בשלושה סוגים עיקריים של דלקים:

בנזין

בנזין הוא דלק שמופק מנפט גולמי. הבנזין הוא דלק נדיף שמחייב הקפדה על סטנדרטים מסוימים של בטיחות במהלך השינוע, הייצור והתפעול. כמו כן, הנדיפות הגבוהה גורמת לפליטה רבה של אדי דלק לחלל האוויר ולכן לזיהום אוויר גבוה.

סולר

גם את הסולר מייצרים מנפט גולמי, אך בתהליך מעט שונה שכולל זיקוק. הסולר מורכב מתערובות של תרכובות ארומטיות ופחמימניות והוא מתאפיין בתכונות כמו צמיגות וגמישות. הסולר עצמו מוצת באמצעות דחיסה, לעומת הבנזין שמוצת באמצעות מנוע חשמלי. כמו כן, הסולר נחשב זול יותר מהבנזין והוא מאפיין את השימוש ברכבים מסחריים ופרטיים עם מנוע דיזל.

גז

נכון להיום יש תחנות תדלוק שמציעות גז. זהו גז פחמני מעובה שנוצר כחלק מתהליך הזיקוק של הנפט, או בזיקוק של גז טבעי למטרות אלו ואחרות. גז מתאפיין באוקטן גבוה ופליטת מזהמים נמוכה, אך הוא עדיין אמצעי תדלוק פחות נפוץ בהשוואה לבנזין ולסולר.

סוגי בנזין

גם בקטגוריה הספציפית של בנזין יש הבדלים מסוימים בין הסוגים השונים. הסוג הראשון הוא אוקטן 96 ובו משתמשים כתחליף לעופרת ובכלי רכב ישנים. הסוג השני הוא אוקטן 95, שמיועד לכלי רכב שיוצרו לאחר שנת 1990 ומתאים למנועים בעלי יחס דחיסה גבוה. הסוג השלישי הוא של אוקטן 98 או 99, וזהו משפר ביצועים כי הוא מכיל תוספים ודטרגנטים לכלי רכב עם מערכות קטליטיות למניעת זיהום אוויר.

בחירת סוג הדלק

בעלי רכבים לא צריכים להתבלט לגבי סוג הדלק שבו הם אמורים להשתמש. ההנחיות על הסוג מפורטות על ידי היצרן והן מופיעות בדרך כלל גם על פיית התדלוק עצמה. במידה ולא בטוחים לגבי הסוג המתאים לרכב, אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע ונציגים של מוסכים מורשים. בחירה לא נכונה של דלק עלולה להסב נזקים בלתי הפיכים לרכב ולכן צריך להימנע ממנה.

סוגי תחנות דלק

אי אפשר לדבר על הסוגים השונים מבלי להזכיר את סוגי התחנות. ההבדל העיקרי הוא בין תחנות ישנות שכוללות את עמדות הדלק בלבד, לעומת התחנות החדשות שבהן יש גם חנויות נוחות. הפעלת חנות נוחות היא אמצעי של החברות להגדיל רווחים ולנצל את השטחים שבהם היא נמצאת. מנגד, לא אמורים להיות הבדלים באיכות בין התחנות הישנות והקטנות לבין התחנות החדשות והגדולות.
| 22/2/18