מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

רישיון לטרקטור משא

נהיגה על טרקטור משא מחייבת את אישור משרד התחבורה ורישוי ספציפי מצד הגורמים המוסמכים. כמו כן, החוק בישראל מגביל נסיעה על רכבים מן הסוג הזה ולכן כדאי להכיר את לשון התקנות.

| 14/1/18
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בישראל מחלק את דרגות הרישיון לקטגוריות כפי שמקובל ברוב מדינות אירופה. החלוקה לקטגוריות נועדה לסייע לפיקוח אחר הדרגות ולאכיפה טובה יותר של תקנות החוק. כמו כן, כל קבוצה מחולקת לדרגות משנה שנקבעות לפי משקל כולל מותר או מספר נוסעים מורשה.

דרגת הרישיון המתאימה

ש צורך בדרגה 1 כדי לנהוג על טרקטור. הגיל המינימאלי למבחן עיוני הוא 15.5, הגיל המינימאלי למבחן מעשי הוא 16, הגיל המינימאלי ללימוד הוא 15 והגיל המינימאלי לקבלת התעודה הוא 16. מי שרוצה לקבל אישור לנהוג על טרקטור מכל סוג חייב בקורס עיוני ומבחן מעשי. כמו כן, עבור נהיגה במלגזה יש צורך בהדרכה, מבחן והיתר שניתן לגילאי 18 ומעלה בלבד.

פעולות לביצוע לפני קבלת רישיון

על מנת לנהוג על טרקטור כחוק יש להוציא טופס ירוק מאחת מתחנות האופטיקה המורשות של משרד הרישוי. לאחר מכן יש להחתים רופא עיניים ורופא משפחה על גבי הטופס, להחתים את משרד הרישוי על קבלת כשירות רפואית ובמידה ומדובר בתלמיד מתחת לגיל 17 – להביא אישור הורים חתום על ידי משרד רישוי.

על איזה סוגי טרקטור מותר לנהוג?

בעלי רישיון בדרגה 1 יכולים לנהוג על כל הסוגים למעט משא, גם אם צמוד אליו נגרר במשקל כולל של עד 10 טון. בנוסף, הם רשאים לנהוג על מכונה ניידת שנעה על גלגלי זחל, על מכונה ניידת במשקל של עד 14 אלף ק"ג, על מלגזה בכושר נשיאה של עד 20 טון לפי ההיתר שברשותם, על טרקטורון ועל רכב שטח.

נהיגה בדרגת רישיון 1

דרגה 1 מאפשרת לנהוג על טרקטור משא בהיתר לפי תקנה 190 כל עוד הנהיגה היא לא על הכביש. במילים אחרות, בעלי דרגה 1 יכולים לנהוג באופן אוטומטי על כלי רכב זה לשם חציית כביש בלבד או בנסיעה שהיא בתחום מושב או קיבוץ. מצד שני, רישיון בדרגה 1 לא מאפשר לנהוג עליו בכביש וגם לאחר הנפקתו קיימות מגבלות מסוימות.

הייחודיות של טרקטור משא

טרקטור משא הוא כלי רכב ייחודי וחשוב להכיר את המאפיינים שלו במידה ומעוניינים לקבל אישור לנסוע עליו. בין מאפייניים אלה: תנועה – טרקטור מוגדר על פי חוק ככלי רכב שנע על 4 גלגלים לפחות. זאת לעומת רכבי זחל אחרים שאין להם גלגלים. היגוי – הנהיגה עליו היא באמצעות הגה והוא מצויד בדיפרנציאל. כמו כן, יש צורך בחגורת בטיחות לנהג ולנוסע. משטח הטענה – מתאפיין בכך שיש לו משטח הטענה. את משטח ההטענה מרכיב היצרן עוד בתהליך הייצור והוא מיועד לגרירה והובלה.

מה התנאים לנהיגה על טרקטור משא?

מי שרוצה לנהוג על טרקטור משא בלי ההגבלות המצוינות לעיל צריך להחזיק בדרגה B ומעלה. דרגה זו מאפשרת את הנסיעה עליו גם בכביש רגיל, כמו מכוניות אחרת. מצד שני, עדיין קיימות הגבלות מסוימות כגון נסיעה עד 40 קמ"ש בלבד, איסור על הסעת נוסעים אלא לאחר 3 חודשים מיום קבלת האישור ואיסור נהיגה על כלי רכב ששוקל מעל 3,200 ק"ג או יחד עם גרור שמשקלו מעל 4,000 ק"ג אלא לאחר 6 חודשים מיום קבלת האישור.
| 14/1/18