מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

איך פועלת מכונית סולארית?

אחת מהבטחות הבחירות, באמצעותה, טוענים מומחים שונים, זכה ברק אובמה בקולות הארגונים ה"ירוקים" בארה"ב, הייתה ההבטחה להפוך את כל תחום התחבורה האמריקאית לירוק וידידותי יותר לסביבה.

| 25/12/17
מתוך קטגוריית ירוק

מהי אנרגיה סולארית וכיצד היא משרתת אותנו?

מהי אנרגיה סולארית וכיצד היא משרתת אותנו?
לאנושות בכל רחבי העולם ישנם מספר צרכים שהדרישה להם גברה שנים האחרונות, בשל המגמה הירוקה הסוחפת את העולם: הצורך במקורות אנרגיה זמינים, שאינם מזהמים, אינם מזיקים או פוגמים באיכות הסביבה, וכמובן, אם על הדרך ניתן גם לשבור מונופולים של רשויות וגופים גדולים שמחזיקים באזרח כקהל שבוי - מה טוב. זוהי בדיוק הנישה אליה נכנסת אנרגיה סולארית, המופקת באמצעות רתימה קרני השמש ליצירת חשמל. אנחנו מכירים את תחילתה של המגמה מקרוב, בדמותם של דודי השמש המפארים כל גג מגורים ישראלי המכבד את עצמו.

מה לאנרגיה סולארית ולתחבורה?

למעשה, כיום ישנם מעט תחומים בהם הטכנולוגיה איננה מחפשת חלופה העונה על הדרישות לצורך אספקת האנרגיה הנדרשת להפעלת מכשירים, כלי עבודה, מפעלים ו... כן, גם תחבורה. במקרה של מכוניות סולאריות, השמש מהווה רק אחד מתוך מספר חלופות המוצעות לבנזין ולדיזל המזהמים. בצד המכונית הסולארית, ניתן למצוא בשלב התכנון גם מכוניות המופעלות על חשמל, מימניות, ביו דיזל, הנוסעות על אוויר, ואת מה שאנחנו מכירים כיום - היברדיות, בהן מצויים שני מנועים - המנוע החשמלי ולצידו מנוע הפועל על בנזין או דיזל.

האם העתיד נמצא באנרגיה הסולארית?

ניתן להגיד שכן ושלא. לשם הפיכתה של הפקת האנרגיה סולארית לזמינה ומשתלמת יותר, צריכים להתקיים מספר תנאים. הראשון ביניהם לשם מטרה זו היא כי הטכנולוגיה תהיה זמינה במלוא מובן המילה לכל מי שירצה ויחפוץ להשתמש בה. וכשאנחנו כותבים "זמינה", אנחנו מתכוונים ברמת זמינות של לחיצה על מתג, סיבוב מפתח או חיבור תקע לשקע.

אז למה לא ?

התנאים הבאים יוכיחו לכם מדוע לא. התנאי השני למטרת הפיכתה של האנרגיה הסולארית הוא, שתחול רגולציה מקומית / רגולציה בינלאומית על הטכנולוגיה ועל השימוש בה. כאן, הבעיה המוצגת קטנה יותר, מכיוון שממשלות של מדינות שונות בעולם בעצמן מחפשות חלופות למקורות האנרגיה המסורתיים. התנאי השלישי, והוא האחרון והמסובך ביותר, הוא נכונותם של בעלי המונופולים הקיימים כיום לוותר על שליטתם ולפנות את מקומם לאנרגיות החלופיות.

עתיד ירוק

אין ספק כי העולם בכלל, ותחום התחבורה המזהמת בפרט, צועדים לכיוון עתיד ירוק יותר. הערכת מומחים עתידנים מדברת על כל שכבר בקרוב מאד, בעקבות אימוצי חדשנות שונים, נפגוש יותר ויותר מכוניות המונעות שלא באמצעות דיזל או בנזין. אולם, למרות שעד לנקודה זו הדעה היא אחידה, כאן, נחלקים המומחים בדעותיהם בשאלה איזה סוג אנרגיה חלופית תשלוט בכיפה - אנרגיה סולארית, חשמל, ביו דיזל או אנרגיה שעדיין איננו מכירים. על שאלה זו - רק הזמן יכול לספק תשובה מהימנה.

לסיכום

בלי שום ספק כי המודעות והרצון לעזור לסביבה שלנו מביאה יחד איתה את הטכנולוגיות וההמצאות החדשות. כיום, ההתפתחות הגדולה ביותר בשוק הוא תחום האנרגיה הסולארית בו כדאי ורצוי להתמקד.
| 25/12/17