מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

עבירות תנועה בשירות צבאי

עבירות תנועה הן תופעה שלילית אשר לצערנו שוטפת את החברה הישראלית בשנים האחרונות. מלבד חומרת התופעה עצמה והעלייה בשכיחותה, קיים גם עניין ירידת גיל העבריינים.

| 4/7/17
מתוך קטגוריית פרטי

עבירות תנועה בשירות צבאי

עבירות תנועה בשירות צבאי
פעמים רבות, נתפסים נערים צעירים תוך כדי נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת וכדומה. אולם, במדינת ישראל, רבים מן הצעירים הללו עלולים להיות חיילים אשר נתפסו בעבירות תנועה תוך כדי שירותם הצבאי. על מנת לברר מה עושים במקרה כזה, החלטנו לפרסם את המאמר הבא (חשוב לציין כי מאמר זה איננו מכיל מידע משפטי מדויק ובכל סיטואציה בעניין יש לפנות לגורמים המתאימים בצב"א).
נשאלת השאלה האם צריך להיות חייל בשירות סדיר כדי להיחשב כעובר על עבירת תנועה?
התשובה היא לא. מקרים של עבירות תנועה במסגרת הצבא יכולים להתרחש גם כאשר מדובר בעובד קבע.

האם הדין הצבאי נחשב למחמיר יותר מן הדין האזרחי הרגיל?

במקרים מסוימים כן. בנוסף, חשוב לזכור בהקשר זה, כי אנו עדיין חיים במדינה בה הציפייה הציבורית מחילים היא לשמש דוגמא עבור התנהגות נאותה, לכן, גם אם עניין זה לא "כתוב" או נמצא באופן רשמי בפסקי דין צבאיים, יש לקחת בחשבון את רוח הדברים האלה בעת שניגשים למשפט צבאי.
אולם, חשוב לציין כי קיימים מקרים רבים בהם העונש לא יהיה כה חמור בעברות מסוימות הנעשות על ידי חיילים, אך כל מקרה לגופו.

אילו אפשרויות יש לנאשמים בעבירות כלליות בצבא?

לא תמיד הנאשם יהיה זכאי לייצוג, אולם במקרים מסוימים יהיה זכאי להבאת עדי תביעה ועדי הגנה. אגב, על מנת להבין נושא זה לעומק, מומלץ בחום להיכנס לאתר הפרקליטות הצבאית ולהתייעץ עם עורכי דין המבינים בעניין, בין השאר משום שלעיתים קיימת אפשרות לבקש הקלה ואף ביטול האישום. אגב, חשוב לציין שהייצוג בבתי דין צבאיים נעשים על ידי עו"ד צבאיים שהם למעשה עורכי דין המשרתים בסנגוריה הצבאית. עורכי דין אלה בדרך כלל התחילו כעתודאים ולאחר מכן השתלבו, במסגרת השירות הסדיר, בסנגוריה הצבאית. ורכי דין אלה בדרך כלל התחילו כעתודאים ולאחר מכן השתלבו, במסגרת השירות הסדיר, בסנגוריה הצבאית. קיימים סניגורים צבאיים מטעם הצבא או במסגרת פרטית. אגב, הנאשם, גם בהיעדר ייצוג, יהיה רשאי לעיין בחומר המוצג בפני השופט.

מה אפשר לעשות במידה והואשמתי?

במידה והחייל אכן זכאי לייצוג, הוא רשאי לפנות לעורך דין צבאי מומחה. בכל מקרה, טוב להתייעץ עם עורך דין שמבין בעניין גם בהעדר ייצוג, עבור הבנת התהליך כראוי, דהיינו, את המשפט הצבאי.

לסיכום, מה עושים?

ראשית, מנסים בכל צורה להימנע מעבירה! נשמע בנאלי? לא נורא.
שנית, קוראים באתר הפרקליטות הצבאית על זכויותיכם.
שלישית, מתייעצים עם עו"ד צבאי המבין בעניין, גם בהיעדר ייצוג על מנת להבין כראוי את התהליך ובדיקת אופציה של הסדר או ביטול התיק עבור הנאשם.
| 4/7/17