מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כל מה שצריך לדעת על ביטוח חובה

פקודת רכב מנועי קובעת שכל רכב בישראל צריך להיות בעל פוליסת ביטוח בתוקף. הביטוח מכסה נזקי גוף של נוסעים והולכי הרגל, והוא כולל לצד הוצאות רפואיות גם פיצוי בגין אובדן השתכרות כאב וסבל.

| 7/2/17
מתוך קטגוריית פרטי

מהו ביטוח חובה לרכב?

מהו ביטוח חובה לרכב?
הוא מושג אשר שגור בפיו של כל נהג בארץ. רוכשים אותו מתוקף פקודת רכב מנועי, שמגדירה את המטרות והמאפיינים שלו. הוא נועד בראש ובראשונה לכסות נזקי גוף. ביטוח החובה תקף לגבי כל הנוסעים בכלי הרכב של הנהג המבוטח ולגבי הולכי רגל שנפגעו עקב השימוש ברכב – כמו למשל במהלך תאונת דרכים.

מה הוא כולל?

ההגדרה הבסיסית של ביטוח חובה לרכב עוזרת להבין מדוע הוא כל כך חשוב. זה למעשה הכלי היחיד שעומד לרשות נהג שרוצה לקבל פיצוי במקרה של תאונה. כתוצאה מכך, הכיסוי בפוליסת חובה כולל את כל ההוצאות הרפואיות. .כמו כן, הוא כולל פיצוי בגין אובדן כושר השתכרות ופיצוי בגין כאב וסבל. הפיצוי בגין אובדן כושר השתכרות ניתן עד תקרה של 3 פעמים השכר הממוצע במשק, בעוד הפיצוי בגין כאב וסבל כפוף לממצאים רפואיים.

כיצד מחשבים את עלות הפוליסה?

עוד משהו שצריך לדעת על ביטוח חובה קשור לאופן החישוב של הפוליסה. בשנת 2001 בוטל התעריף האחיד שהיה נהוג עד אז וכיום כל מבוטח משתלם בהתאם לפרמיית הסיכון שלו. מחשבון ביטוח אמור להביא בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים וניתן להיעזר בהם כדי להוזיל את עלויות הביטוח השוטפות.

מהם הקריטריונים?

המחשבון בודק קודם כל את סוג הרכב. תשלום ביטוח על רכב פרטי שונה מאופנוע, טיולית, אוטובוס, מונית, רכב מסחרי או רכב מיוחד. יש להביא בחשבון גם את סוג הבעלות ולאחר מכן להתייחס לנהג הצעיר ביותר שצפוי להשתמש ברכב. ככל שגיל הנהג ומספר שנות הרישוי שלו נמוכים יותר, כך צפויה הפרמיה לעלות. הסיבה לכך היא שמבחינת חברת הביטוח, נהג צעיר נמצא ברמת סיכון גבוהה יותר בהשוואה לנהג בוגר ומנוסה.

מה הקשר בין מאפייני הרכב לפוליסה?

מאפייני הנהגים הצפויים להשתמש ברכב משפיעים על גובה הפוליסה בעוד כמה מובנים. ראשית, חברת הביטוח קובעת את הפרמיה לפי מספר התאונות שעברו. בקביעת התאונות כוללים את כל התאונות שאירעו ב-3 השנים שקדמו לתחילת הפוליסה. שנית, בודקים גם את מספר פסילות הרישיון באותה תקופה. שני הפרמטרים האלו יחד יכולים להוזיל או לייקר את פוליסת הביטוח בעשרות אחוזים.

שלב אחרון בקביעת הפרמיה

בשלב האחרון קובעת חברת הביטוח את גובה הפרמיה לפי מאפייני הרכב. ככל שהרכב ייחשב מסוכן יותר, כך צפויה הפרמיה לגדול. מאפייני הרכב העיקריים שנבדקים הם סוג הדלק (בנזין, גז, דיזל וכדומה), נפח מנוע, כוחות סוס, מערכות בטיחות, כריות אוויר וכדומה.

הבנת חשיבות הביטוח

לסיכום, רכישת ביטוח הרכב היא צעד חשוב מאוד בעת קניית הרכב הפרטי שלכם, ויש להבין את משמעותו טרם הרכישה שלו. הבנה של משמעות הביטוח ומה מרכיב אותו יסייעו לכם לבחור לעצמכם את הביטוח המתאים ביותר עבורכם.
| 7/2/17