מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

טיפול בגיר מחליק

גיר ההילוכים ברכב דורש תחזוקה וטיפול בזמן בתקלה, במידה ומתרחשת כזו, על מנת למנוע טיפול יקר או תאונה חלילה. כיצד הוא פועל, וכיצד נוכל לזהות תפקוד לא תקין שלו? הסיקור הבא יפרט לגבי הנקודות הללו.

| 26/1/17
מתוך קטגוריית פרטי

תקלות בגיר הרכב

תקלות בגיר הרכב
בעיות בגיר הרכב הינן דבר נפוץ וטבעי. לאחר משך זמן מסוים של שימוש ברכב יכולות לצוץ בו תקלות, אשר עלולות לעלות לנו ביוקר אם לא מטפלים בהן בזמן. לשמחתנו, תיבת התמסורת מתנהגת כמו גוף האדם, וניתן להבחין בתקלות השונות של הגיר על פי סימפטומים מסוימים, בדומה לפעילות הגוף שלנו. לדוגמא – אף סתום או תחושת גירוד מהווים סימפטום לתגובת אלרגיה, התקררות, ועוד. פנייה לרופא באופן מיידי תביא לאבחנה וטיפול מהיר בבעיה הרפואית ומניעת בעיות עתידיות.

כיצד עובדת תיבת התמסורת?

כך גם עובדת תיבת התמסורת ברכב שלנו – בעיות מכאניות ברכב ניתנות לזיהוי על ידי תחושות וצלילים, המספקים לנו את המידע על כך שיש משהו לא תקין בפעילות הפנימית של הרכב שלנו, ועקב כך אנחנו שולחים אותו לטיפול במוסך. למעשה, ככל שנדאג לטפל בבעיה במהירות האפשרית, כך נמנע תקלות עתידיות אשר עלולות לעלות לנו בכסף רב.

כיצד פועל הגיר?

פעולת גיר הרכב באה לידי ביטוי על ידי שליטה בכוח המנוע והתאמתו למהירויות השונות על ידי החלפת הילוכים. עקב כך, נוצרים חיכוך וחום רב בפעילות תיבת התמסורת המביאים לייצור בלאי רב יותר מאשר רוב חלקי הרכב השונים. חוסר שימור תפקוד תיבת התמסורת או אי מתן תשומת לב לתקלות מידיות מביא להרס הגיר, אשר מסתכם בעלות גבוהה, במידה ויש צורך בשיפוץ או החלפתו לחדש.

חשיבות התחזוקה וזיהוי תקלות

חשוב לשמור על תחזוקה שוטפת של גיר הרכב על ידי קיום בדיקות סדירות בתדירות קבועה, ולכל צליל או תחושה המעוררת חשד – יש להקדיש תשומת לב מירבית. זיהוי תקלות בתיבת התמסורת בעיקר, אינו דבר הבא בקלות לנהג הממוצע, עקב חוסר מיומנותו בדבר. לשם כך, נציין מספר סימפטומים המצביעים על בעיות בגיר ונפרט על גיר מחליק.

רעידות וקולות שחיקה

נסיעה ברכב תקין תתבצע באופן חלק וללא רעשי שחיקה. לכן ,כאשר אנו שומעים קולות שחיקה בהעברת ההילוכים באופן אוטומטי או ידני, יש לפנות באופן מיידי אל המוסך. בנוסף, בתיבת תמסורת אוטומטית ניתן להבחין בתקלה כאשר הרכב מתקשה לעבור להילוך הראשון והמעבר להילוכים המתקדמים כרוך בתחושת רעידה.

ריח שרוף

ריח שרוף מהרכב עלול להצביע על התחממות יתר של נוזל הגיר, המסייע לשימון וקירור של חלקיו השונים. הצטברות נוזל תיבת התמסורת בתחתית מוביל לחיכוך ופעילות מוגברת המובילים להרס שלו.

גיר מחליק

אופן העברת ההילוכים נעשית באופן ידני (תיבת הילוכים ידנית) או באופן אוטומטי (תיבת הילוכים אוטומטית). ישנם מצבים בהם ההילוך מחליק ללא כל שליטתנו ואף גולש למצב ניוטרל. בעיה זו יכולה להיגרם עקב שחיקת או שבירת המוט אשר מחזיק את גלגלי השיניים. בעיית גיר מחליק מהווה סיכון חמור ביותר לחיי האדם הנוהג, הנהגים האחרים, והולכי הרגל בסביבה. לכן יש לטפל בכך בדחיפות. טיפול בגיר מחליק תעשה על ידי פניה למכון מקצועי. מכון שכזה הינו מיומן בטיפול בבעיות הגיר השונות ולרשותו עומדת מערכת דיאגנוזה מקצועית אשר מאבחנת את גורם התקלה באופן מקצועי.
| 26/1/17