מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

סוגי כלי רכב לפינוי אשפה

אשפה מתפנה לה כל יום בשעות הבוקר המוקדמות מבלי שנשים לב. מידי פעם כשאנו חוזרים מבילוי אנו מבחינים בה, משאית ענקית בעלת ציוד משוכלל שדוחס את האשפה עד שהיא פשוט ואקום אחד גדול. במאמר הבא נסביר על סוגי רכבי פינוי האשפה הקיימים.

| 24/1/17
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

סוגים ודגמים שונים של רכבים לפינוי אשפה

סוגים ודגמים שונים של רכבים לפינוי אשפה
את האשפה הנגרסת מרחובות שלמים משליכים אל מטמנת האשפה, מדובר על פסולת ששוקלת כמה טונות. 'אוטו זבל' הוא השם שדבק לכלי פינוי האשפה והוא זכה למעמד אפילו בשירה ולא רק בסלנג העברי.
כלי רכב לפינוי זבל מגיעים בשלל צורות ודגמים, אך לכולן מטרת על אחת לפני הכול, פינוי מהיר ויעיל של הזבל. משאית שלא תתפקד כראוי, בגלל צוות עובדים זוטר או טכנולוגיה עתיקה, תגרום למשך עבודה רב יותר ותידרש זמן פינוי גדול יותר שיכול להיכנס לשעות העבודה המקובלות ולהפריע לתנועה להרעיש באמצע הלילה לכל השכונה או לגרור העסקת כוח אדם רב יותר. סוגי כלי הרכב לפינוי אשפה:

משאית קלאסית

בראש ובראשונה ישנה המשאית הקלאסית אותה אנו מכירים מכבישי ישראל. אנו לא אוהבים להיתקל באחת כזו, כי בדרך כלל הפגישה מתקיימת לפנות בוקר, כשבמועד זה אנו מעוניינים לישון או שאנו מבואסים שקמנו כל כך מוקדם לרעש המעצבן. המשאית מעמיסה את האשפה דרך פתח קבוע והוא נמצא מאחורי המשאית, כך שהוא מכיל מערכת הרמה הידראולית שדוחס את האשפה לאחר שהרים את פח הזבל כולו.

מלגזות

ישנם כלי רכב שמעמיסים את האשפה מלפנים, כלי רכב אלה מתאימים יותר לריקון אשפה במפעלים ולרוב הם מלגזות. מדובר בכמות אשפה קטנה יותר אך בפינוי מהיר יותר.
ישנן משאיות וכלי רכב שמעמיסות את האשפה מהצד, כך למשל בברצלונה נהגי המשאיות מעמיסים את האשפה מצד הרכב כאשר התהליך מלווה ומנוהל בעזרת מצלמות.

גריפת פסולת באמצעות מנוף

ישנם כלים לפינוי פסולת שמבצעים גריפת פסולת באמצעות מנוף. הסיבה למנוף היא ייחודיותה של הפסולת, לדוגמה גזמי עצים או סלעים. לא מדובר כאן בכלי קיבול נוח כמו פח אשפה ולכן אין נוסחה מדייקת להרמה, השיטה היחידה האפשרית היא שימוש במנוף שיעמיס את האשפה אל תא המטען שמצוי בגב הרכב.

שאיבת פסולת באמצעות מערכת שאיבה

קיימת גם מערכת שאיבה לפינוי פסולת. בכלי רכב בעלי מערכת זו מתבצעת שאיבה של הפסולת כיוון שהפסולת מרוחקת ממקום עצירתו של כלי הרכב. כלי רכב אלה מתאימים לתנאי שטח לא נוחים כמו בלב העיר או בשטח לא מישורי בעל מכשולים רבים.

אגירת הפסולת למכלי פסולת גדולים

'צפרדע' זהו עגה למכלי הפסולת הגדולים שאנו רואים ברחובות. הם זכו לשמם החדש בגלל צבעם הירקרק וצורתם המוזרה. ישנם כלי רכב שתפקידן הוא לא לאגור זבל ואין להם מטען משלהם. מה שהם עושים, הם מעמיסים את הצפרדע על בם ומפנים אותה למקום אחר, או מפנים את הפסולת שבתוכה ולאחר מכן מחזירים את הצפרדע להיכן שהייתה.

כלי רכב לפינוי אשפה מתקדמים עם השנים

אמנם עד היום לא הערכנו את הכלים שמשמשים לפינוי פסולת אך עם התקדמות השנים, אנו מייצרים עוד ועוד פסולת וכמות הפסולת שאדם מייצר ביום עולה על יותר מקילו. כדי לעמוד בקצב החיים המהיר כי הרכב מתקדמים עם השנים ומכילים מערכות שיקלו על חייהם של המפעילים כך שהפסולת תפונה במהירות וביעילות.
| 24/1/17