מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כלי רכב בגז – התנועה החדשה בתחום הרכב

נכון להיום, התנועה החדשה בתחום הרכב פועלת במקביל במספר דרכים, ובהן, בין השאר, אופניים חשמליים (וכלי רכב חשמליים נוספים), תחבורה ציבורית יעילה יותר (יותר בעולם ופחות בארץ) – ובעיקר רכבים המונעים באמצעות גז, עליהם נסביר במאמר.

| 17/1/17
מתוך קטגוריית פרטי

הדלק כהוצאה גדולה ונזק לסביבה

הדלק כהוצאה גדולה ונזק לסביבה
מנועי הבעירה הפנימית שפועלים על בסיס בנזין היוו את הבסיס לקפיצת המדרגה המשמעותית של המכוניות בתחילת המאה ה-20, וגם היום, מאה שנים אחרי, הם עדיין האופציה הדומיננטית במסגרת תעשיית הרכב – אבל המחיר הגבוה של הדלק והנזקים המובהקים שהוא גורם לסביבה ובפרט לאוויר שאנחנו נושמים מביאים לכך שכולנו כבר מבינים שנדרש שינוי.

היתרונות המשמעותיים של הפעלת מנוע בגז

הפעלת מנוע בגז, בין אם טבעי ובין אם גפ"מ (גז פחמימני מעובה), נהנית ממספר יתרונות משמעותיים:
חיסכון משמעותי מבחינת עלות הנסיעה – ובפרט עבור כלי רכב שגומאים קילומטרים רבים מדי שנה (החל מ-18,000-20,000 ק"מ לשנה). הסיבה לכך היא שהמחיר של ליטר גז הוא מחצית ממחירו של ליטר בנזין (עלות הגז יציבה – כ-3 ₪ לליטר), ואילו כמות הגז הנדרשת כדי לעבור 100 ק"מ היא פחות מ-10% מכמות הבנזין הנדרשת כדי לגמוא את אותו מרחק, כך שבסך הכל עלות כל קילומטר נסיעה צונחת במידה ניכרת.

מעבר לאיכות חיים טובה יותר

בנוסף ליתרון המשמעותי שהוא חסכון בכסף, יש לציין גם צמצום ניכר של הפגיעה בסביבה, שכן הגז מזהם הרבה פחות מבנזין. עפ"י ההערכות מדובר בממוצע בכ-50% פחות פליטות של חומרים מזהמים לאוויר שכולנו נושמים.
יתרון נוסף הוא בלאי נמוך יותר לחלקים שונים ובהם ראש המנוע וצינורות הפליטה. יתרון זה מוביל הן לחיסכון בזמן (אין צורך להגיע למוסך לעתים קרובות מדי) והן לחיסכון בכסף.

כיצד תוכלו גם אתם ליהנות מהיתרונות של הנעה בגז?

התנועה החדשה בתחום התחבורה באה לידי ביטוי נכון לעכשיו בעיקר באמצעות מנועים שפועלים הן על בסיס בנזין והן על בסיס גפ"מ – כך שהנהג יכול לבחור בכל רגע נתון אם להשתמש במיכל הגז או בטנק הדלק הרגיל. בהתאם, גם אם מיכל הגז מתרוקן ותחנת התדלוק בגז אינה קרובה (למרות שישנה פריסה ארצית של כמה עשרות תחנות, שרובן פועלות 24/7), הרכב לא נתקע, ולמעשה המערכת מעבירה את המנוע באופן אוטומטי להשתמש בבנזין שבמיכל הדלק כך שאין עצירה בשטף הנסיעה.

השקעה משתלמת לטווח הארוך

הסבת רכב לגז עולה כמה אלפי שקלים, השקעה שמוחזרת במהירות רבה, וככל שהקילומטראז' שעובר הרכב גבוה יותר כך גם מתקצר פרק הזמן עד להחזר ההשקעה. חשוב מאוד להתקין מערכות בטיחותיות המותאמות לדרישות העדכניות של מכון התקנים בישראל, ולבצע את ההסבה אך ורק אצל מתקינים מקצועיים ומנוסים, שיבטיחו את מיצוי היתרונות של התנועה החדשה בתחום הרכב מבלי לסכן את המכונית שלכם, ועוד כדאי לקחת בחשבון שלאחר ההתקנה של מערכת ההסבה עליה לקבל אישור ממהנדס מוסמך – אישור שמאפשר לכם לנסוע בראש שקט ובנחת, בזכות הידיעה שאתם חוסכים כסף ומזהמים פחות את כדור הארץ.
| 17/1/17