מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תפקידיו של מערך הכבאות וההצלה

למערך הכבאות וההצלה תפקידים רבים אשר לעיתים קרובות נעלמים מעין הציבור. במאמר זה נסקור את תפקידיו השונים של המערך ואת השפעתם על חיי היומיום שלנו.

| 13/9/16
מתוך קטגוריית פרטי

מערך הכבאות וההצלה עובד לאורך כל שעות היממה בכדי להגן עלינו בדרכים שונות

מערך הכבאות וההצלה מפורסם ביותר בשל תפקידו בכיבוי שריפות, אולם המערך פועל לאורך כל שעות היממה בכדי לסייע לנו במגוון רחב ביותר של מקרים אשר אינם קשורים דווקא להתפרצות שריפה, ומומלץ להכיר את תפקידיו השונים. אז מהם בעצם תפקידיו של מערך הכבאות וההצלה?

חילוץ

אחד התפקידים החשובים ביותר של מערך הכבאות וההצלה הינו החילוץ, ופעמים רבות הם פועלים בתחום זה דווקא יותר מאשר בתחום כיבוי השריפות. משרתים במערך זה עוברים הכשרה מאסיבית וארוכה ביותר בתחום החילוץ, והם נקרים לסייע בחילוץ נפגעים מזירות שונות- זירות של תאונות, קריסת מבנים, נזקים של תופעות טבע, הגעה למקומות מסוכנים ועוד.

כבאות

כמובן שאחד התפקידים החשובים, וכאמור המוכרים ביותר במערך, הינו כבאות. מקצוע הכבאות דורש הכשרה מיוחדת אשר נועדה בכדי להקנות למשרתים במערך את כלל הכלים הדרושים להתמודדות עם שריפות מסוגים שונים, בעלות ממדים שונים וכן כאלו אשר נובעות מסיבות שונות המשפיעות על התפתחות השריפה והטיפול בה. לאור האמור, מלבד גופים צבאיים מסוימים, אין מערך אחר במדינה אשר מוסמך לטפל בשריפות מלבד מערך הכיבוי וההצלה.

התמודדות עם חומרים מסוכנים

תפקיד נוסף חשוב של מערך הכיבוי וההצלה הינו התמודדות עם חומרים מסוכנים. חומרים מסוכנים מסוגים שונים עלולים לגרום לנזק לסביבה, לחיי אדם ולרכוש, והטיפול בהם דורש זהירות מרבית הן בפינוי שלהם בצורה נכונה והן בטיפול בשטח לאחר הפינוי. לאור האמור, מערך הכבאות וההצלה מפעיל צוותים מיוחדים אשר מוסמכים לטפל בחומרים מסוכנים בשלב הפינוי, והם אחראיים על פינויים מאזורים בהם הם גורמים נזק. כמו כן, המערך לוקח חלק בניקוי הסביבה לאחר הפינוי במקרים מסוימים.

הצלת נפש ורכוש

אחד מתפקידיו של מערך הכבאות וההצלה הינו הצלת נפש ורכוש שלא במסגרת שריפות כלומר- בעת התפשטות חומרים מסוכנים, במקרה של תאונות, במקרה של טביעה ועוד. לאור האמור, משרתים במערך זה עוברים הכשרות רבות בכדי לדעת כיצד להתמודד עם מצבים מסכני חיים שונים, כך שבמידה ויקלעו למצב שכזה ידעו כיצד לתת את המענה הטוב ביותר לתושבים, גם כאשר לא מדובר במקרה של שריפה.

ניתן לראות כי למערך הכיבוי וההצלה תפקידים רבים החשובים לשמירה על ביטחוננו

מערך הכיבוי וההצלה הינו אחד מהמערכים הפעילים ביותר בכל הנוגע לשמירה על ביטחוננו, והוא לוקח חלק בביצוע פעולות רבות מלבד כיבוי בלבד. בשל השירותים הרבים אשר המערך מציע, המשרתים בו עובדים לאורך כל שעות היום בכדי לסייע לנו במקרים שונים אשר יכולים להיות רלוונטיים לכל אחד, וכדאי להכיר את תפקידיהם הרבים והמגוונים.
| 13/9/16