מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

הצמיגים הגדולים בעולם

חשבתם פעם על גודלם של צמיגים? מדוע כלי רכב ועבודה שונים נזקקים לגדלים שונים של צמיגים, והמשמעות שיכולה להיות לגודל של צמיג על פרמטרים שונים בנהיגה ובשימוש בכלי עבודה?

מערכת קמש | 12/7/16
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

לא תאמינו לגודל של הצמיגים האלה

לא תאמינו לגודל של הצמיגים האלה
אנחנו מכירים צמיגים מהמכוניות והאופנועים שלנו, מאוטובוסים, רכבות, משאיות וכלי עבודה, ולרוב, הצמיגים שאנחנו רואים בחיינו מתאפיינים בגדלים סטנדרטיים ולא מרגשים אותנו במיוחד. ידוע לנו שחשוב לעשות שימוש בצמיגים תקינים ואיכותיים, אך מעבר לזה אין אנו מייחסים מחשבה רבה לצמיגים. אך מתברר שיש בעולם צמיגים גדולים באופן חריג, המיוצרים במיוחד לכלי עבודה הנדרשים להם – או אפילו רק לשם הקוריוז. צמיגים אלה עשויים להיות גבוהים יותר מגובהו של אדם ממוצע ולשקול כמה טונות! במאמר זה נספר לכם על הצמיגים שלא יאומנו.

הצמיג של קטרפילר 797

חברת קטרפילר (Caterpillar) מוכרת בכל העולם בזכות כלי העבודה האיכותיים שלה. זה מספר שנים שהחברה משתמשת בצמיגי ענק של חברת מישלן (Michelin) או ברידג'סטון (Bridgestone) במשאית האשפה הגדולה בעולם - הקטרפילר 797B. הצמיגים הם מדגם 59/80R63 XDR ועולים לא פחות מ-$42,500 האחד. גובהו כל צמיג 4 מטר ומשקלו 5.4 טון. כל צמיג מכיל קרוב לטון פלדה, ומסוגל לשאת משקל של 100 טונות. צמיגים אלה משמשים בעיקר לעבודה בחולות הנפט של קנדה, בהם נדרש ציוד גדול וכבד ובמיוחד.

הצמיג הטיטני

תאגיד אמריקאי בשם Titan Tire Corporation, המתמחה בייצור צמיגים לכלי עבודה, עומד בהבטחה שעולה משמו: בשנת 2008 ייצר התאגיד צמיג עצום שגובהו למעלה מ-4 מטרים ומשקלו מתקרב ל-5.7 טונות. גם במקרה זה, מדובר בצמיג שנשלח לקנדה במטרה לשמש בעבודה במכרות חולות הנפט. כנראה ששווה לטוס לחולות האלה במיוחד כדי לראות את הצמיגים האלה בפעולה!

הצמיג הגדול בעולם – צמיג הענק של Uniroyal

אך תואר הצמיג הגדול בעולם שייך ללא ספק לצמיג הענק של חברת Uniroyal. אף שצמיג זה לא יוצר למטרות עבודה כי אם למטרות תצוגה, יש לתת לו את הכבוד המגיע לו. הצמיג, שגובהו 25 (!) מטרים ומשקלו 11 טונות, נבנה עבור היריד העולמי של 1964 בניו יורק שם שימש כגלגל ענק. הוא לא יוצר מגומי אלא משרף פוליאסטר מיוחד שפיתחה החברה, אשר חוזק באמצעות פיברגלס שהפך אותו לבלתי דליק.
על הצמיג הותקנו 24 "גונדולות" בצורת חביות שבכל אחת מהן 4 מושבים, והוא הופעל על ידי מנוע של 100 כוחות סוס. במהלך היריד, רכבו על הצמיג יותר מ-2 מיליון איש (לא כולם ביחד כמובן), ביניהם אישי ציבור כמו ג'קי קנדי, השחקן הנודע טלי סבאלאס והשאה של איראן.
לאחר היריד, הצמיג פורק ממושביו ונשלח לדטרויט, שם הוצב בתור פרסומת מחוץ לאחד ממשרדי Uniroyal. מאז המשרד עבר למקום אחר, ובהמשך חברת Uniroyal נמכרה למישלן, אך הצמיג עדיין עומד באותו מקום, על צד הדרך בכביש המהיר Interstate 94 בפארק אלן שבמישיגן. הוא נחשב לאחד מהאטרקציות הגדולות בעולם שמוצגות בצד הכביש.
מערכת קמש | 12/7/16