מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

החוק החדש – תוספת לתקנות הקיימות בחוק

בחודש מאי 2016 נכנסו לתוקף תקנות חדשות בנוגע לנסיעה על אופניים חשמליות. התקנות מגבילות את גיל הרכיבה ל-16 שנים במקום 14 ומאפשרות רכיבה על הכביש במידה ולא קיימים שבילי רכיבה ייעודיים.

| 8/6/16
מתוך קטגוריית דו-גלגלי

התקנות החדשות מצטרפות לשורה ארוכה של תקנות קיימות בשנת 2014. מטרת התקנות היא להסדיר את השימוש באופניים עם מנוע עזר חשמלי מכל סוג. הן תקפות לגבי אופניים בעלי הספק מרבי של 250 ואט ושמהירות נסיעתם אינה עולה על 25 קמ"ש. בנוסף, באופניים מן הסוג הזה המנוע מפסיק את פעילותו כאשר המהירות עולה על המותר וזאת בהתאם לתקינה האירופאית.

ירידת האופניים החשמליות מהמדרכה לכביש – הגנה על הולכי הרגל

ניתן לרכוב על אופניים חשמליות על שבילי אופניים ייעודיים. במידה ולא קיימים שבילים כאלה, החוק מאפשר רכיבה על הכביש בזהירות ובהתאם לחוקי התנועה. בכל מקרה אסור כיום לרכב על המדרכה וזהו למעשה השינוי העיקרי של התקנות.

במילים אחרות, עד לפני מספר שנים השתמשו רוב בעלי האופניים במדרכות על מנת להגיע ממקום למקום. המצב גרם למטרד ציבורי וסיכן הולכי רגל. הירידה של האופניים מהמדרכות לכביש אמורה למנוע תאונות ולשפר את כללי הבטיחות בטווח הקצר והארוך.

אביזרי בטיחות – חובה בכל אופניים חשמליות

עוד קובעות התקנות שבאופניים צריכים להיות מותקנים אביזרי בטיחות. האביזרים כוללים צופר או פעמון, פנס קדמי בעל תאורה לבנה ופנס אחורי בעל תאורה אדומה. מערכת התאורה מאפשרת לנסוע על האופניים לכל אורך שעות היום והיא מגבירה את הנוכחות על הכבישים או השבילים. במקביל, החוק מטיל חובה על התקנת אביזרי החזרת אור מאחור ועל הדוושות. על האופניים לשאת סימון רשמי עם הכיתוב "אופניים עם מנוע עזר" ומי שנוהג ללא שלט כזה עלול לעמוד לדין.

מיגון וטיפים לרכישת אופניים חשמליות

הורים שרוצים לקנות אופניים חשמליות לילדים צריכים לוודא שהם עומדים בתקן הנדרש. אפשר להגיע לאולמות התצוגה כדי לראות את האופניים מקרוב, להתייעץ עם אנשי מקצוע ולקבל המלצות מלקוחות. התקן מתייחס לדגם הספציפי של האופניים, ליצרן, לארץ הייצור וליבואן. רצוי לתת עדיפות ליצרן מוכר ולוודא תקופת אחריות ארוכה על האופניים ועל חלקי המיגון.

מיגון לאופניים מהווה אמצעי בטיחות חשוב הן לילדים והן למבוגרים

רכישת מיגון היא חלק בלתי נפרד מהאופניים. המיגון מומלץ בעיקר עבור ילדים, אך הוא חשוב גם למבוגרים ורוכבים בעלי ניסיון. החוק מחייב חבישת קסדה עד גיל 18 גם בשבילי אופניים וגם בכביש. מגיל 18 חלה חובת החבישה רק בדרכים לא עירוניות, או לחילופין ברכיבה ספורטיבית בדרכים עירוניות. כמו כן, הרשות לבטיחות בדרכים ממליצה שגם מבוגרים מעל גיל 18 יחבשו קסדה בכל רכיבה וכך יגנו על עצמם.

בדקו את תקינות האופניים טרם הנסיעה

יש לוודא את תקינות האופניים לפני כל נסיעה ולדאוג לאוויר בצמיגים, התאמה של האופניים לרכב ושאר אביזרי הבטיחות. חשוב להשתמש במגני ברכיים וידיים ובעיקר להיות ערניים לסביבה. הנסיעה על אופניים חשמליות מבטיחה הנאה ועניין, אך היא גם מאתגרת מבחינה בטיחותית ומחייבת הקפדה על החוק.
| 8/6/16