מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

סוגי רכבים חשמליים

רכב שכולל סוללות נטען מרשת החשמל וניתן להשתמש בו לטובת שורה ארוכה של מטרות וצרכים. במאמר הבא נציג את סוגי הרכבים ונסביר על ההבדלים ביניהם

| 11/2/16
מתוך קטגוריית ירוק

רכב חשמלי חוסך בהוצאות אנרגיה ומונע זיהום של איכות הסביבה. זהו רכב שכולל סוללות ומנוע חשמלי והוא נטען ישירות מרשת החשמל. יש סוגים שונים של כלי רכב כאלה והם משמשים למגוון מטרות:
• קלנועיות לקשישים, נכים, בעלי מוגבלויות ובני גיל הזהב
• מלגזות ורכבי תפעול
• רכבי שירות עירוניים
• רכבים למסלולי גולף ובסיסים צבאיים
הרכב קיים כבר עשרות שנים, אך רק לאחרונה הוא החל לתפוס את מקומם של כלי התחבורה המסורתיים.

מאפיינים בולטים של רכבים תפעוליים

מאפיינים בולטים של רכבים תפעוליים
מלבד האמור לעיל, חשוב להצביע על המאפיינים הבולטים של רכב עם מנוע חשמלי שמשמש לצרכים תפעוליים:

רכב תפעולי חשמלי משולב

זהו רכב המופעל באמצעות סוללה שנטענת באמצעות חיבור לשקע חשמלי. היתרונות הם התאמה של הרכב לצרכי אנשי תפעול, אוכלוסייה מבוגרת וכל מי שרוצה לנוע ממקום למקום בלי תלות ברכב פרטי ויקר. בנוסף, ניתן להשיג את הרכב עם מרכב קצר, בינוני או ארוך.

רכב תפעולי חשמל מוגבה

זהו רכב בעל מרכב מוגבה וגלגלי בלון רחבים. הוא מיועד לנסיעה בדרכים משובשות או בשטח. יש לרכב תפעולי חשמל מוגבה עבירות מוגבלת, הוא מונע על ידי שני מנועים חשמליים נפרדים וההרכב מקנה לו עוצמה וכושר טיפוס בשיפוע של 20%.

רכב שטח חשמלי

גם כאן מדובר על רכב המשמש בעיקר לנסיעה בשטח. הוא מתאים לדרכים משובשות, לאנשים שמתגוררים בקיבוצים ומושבים ולמי שמתקשה בניידות בשבילי כורכר ועפר. הרכב גם נפוץ בקרב אנשי תפעול ומועדוני קאנטרי. אפשר לבחור רכבים כאלה באמצעות בורר בין הנעה של 2X4 או 4X4. רכב כזה מגיע לכושר טיפוס של 35% והוא מצויד בכל אמצעי הבטיחות הקיימים.

אוטובוס חשמלי

זהו רכב המשמש להסעות והוא מיוצר באופן ייעודי למספר גדול יחסית של נוסעים. לאוטובוס חשמלי יש מפרט בטיחותי מרשים והוא מאובזר ברמה גבוהה. הרכב מגיע עם גיר ידני ייחודי בעל 5 הילוכים קדמיים והילוך אחורי, הוא מאפשר נסיעה נוחה בכל תנאי מזג האוויר והוא מתאים להסעות פנימיות בתוך מפעלים, למרכזי קניות ובתי חולים וגם לשדות תעופה וקמפוסים.

אמבולנס חשמלי

זהו רכב שיכול להסיע עד 5 נוסעים ובטווח נסיעה של 70 ק"מ. הוא מגיע למהירות מרבית של 32 קמ"ש, עם הספק מנוע של 4 קילוואט וכושר טיפוס של עד 25%. היכולות של אמבולנס חשמלי הופכות אותו לכלי שמתאים למצבי כוננות או חילוץ.

רכב תפעולי תעשייתי

זהו רכב שמיועד להובלת משאות ומטענים כבדים. היתרון שלו הוא חיסכון בהוצאות, כמו גם אפשרות להעמסת משא עד משקל של 2,000 ק"ג. ברכב כזה נהוג לשלב קבינה קדמית סגורה ובמות הרמה לעבודה בגובה.

רכב גולף

זהו רכב שיכול להסיע נוסעים או להוביל מטען. הוא יכול לקבל היתר פעולה לשנה אחת בלבד ועל הנוהג לשאת רישיון מתאים.

לסיכום

המאפיין של רכב חשמלי הוא טעינה המתבצעת באמצעות התקני טעינה ייעודיים. אלו התקנים המאושרים על ידי משרד התחבורה, כאשר הבחנה נוספת כוללת התייחסות לרכב בעל סוללה קבועה, רכב בעל סוללה בת החלפה, רכב בעל מנוע עזר המופעל בדלק נוזלי וגנרטור טעינה לשעת הצורך ורכב היברידי בעל הנעה משולבת של מנוע בעירה פנימי ומנוע חשמלי.
| 11/2/16