מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

לימוד נהיגה לבעלי חרדות

נהיגה היא פעולה הדורשת פיתוח של לא מעט מיומנויות הכוללות מהירות תגובה, ריכוז רב, עירנות ועוד. הנהג אשר אוחז בהגה לוקח על עצמו אחריות רבה כאשר הוא נוהג ברכב ועל אחת כמה וכמה כאשר הוא מסיע נוסעים נוספים עימו.

| 13/1/16
מתוך קטגוריית פרטי

חרדה מנהיגה - לא תופעה נדירה

עקב האחריות הרבה הנדרשת בזמן נהיגה ובשל תאונות הדרכים הרבות המתרחשות מדי יום, ישנה אוכלוסיה לא קטנה של אנשים שהם בעלי חרדות מפני נהיגה. חלקם פוחדים ודוחים את לימוד הנהיגה באופן כללי עד כדי ויתור על הנהיגה באופן מוחלט וישנם כאלה שיש בידם רישיון אך הם פוחדים לעשות את הצעד של נהיגה עצמאית לחלוטין.

יש מה לעשות?

יש מה לעשות?
היום ישנן אפשרויות להתגבר על התופעה אשר ממנה, על פי מחקרים שנעשו, סובלים 6-10% מכלל האוכלוסייה, כמו בית ספר לנהיגה אשר לוקח על עצמו לסייע בהתמודדות עם חרדת נהיגה באמצעות שימוש באמצעים המאפשרים לנהג להתאמן ולהתמודד עם הנהיגה "על יבש" לפני שהוא עושה זאת "על רטוב".

ההשלכות של חרדה מפני נהיגה

אם בעבר היה למשפחה רכב אחד והיו לא מעט משפחות להן לא היה רכב כלל, היום לחלק גדול מהמשפחות ישנם שני רכבים כי הנסיעה ברכב מהווה חלק חשוב מחיי היום יום. הסעות לחוגים, לגנים או לבתי הספר, לקניות ועוד הם חלק בלתי נפרד מחיי היום יום. היום החוג, בית הספר או הסופר בו בוחרת המשפחה לערוך קניות אינם בהכרח במרחק הליכה ולכן השימוש ברכב הוא רב. משפחות רבות לא יכולות לראות את עצמן ללא רכב המלווה אותן בכל צעד. לכן, לחרדה מפני הנהיגה ישנן השלכות היום יותר מתמיד. היא הופכת את התפקוד המשפחתי למסורבל ותלותי יותר. בשל חשיבותה של הנהיגה היום, נעשה פיתוח של אמצעים שיסייעו להתמודד עם חרדה מפני נהיגה.

חרדה כוללת לעומת חרדה חלקית

המושג חרדות בתחום הנהיגה הוא מושג כולל. האבחנה הראשונה נעשית, כאמור, בין כאלה שטרם ניגשו ללימודי נהיגה לבין כאלה שיש בידם רישיון. חלוקה אחרת מאפיינת את סוג החרדה. ישנם כאלה אשר החרדה שלהם היא מנהיגה בכבישים מהירים, נהיגה במקומות לא מוכרים או נהיגה בחושך.

אז איך מתמודדים עם הפחדים?

לכל סוגי החרדות הקיימים, כולל חרדה כללית מפני עליה על הכביש, אפשר לתת פתרון באמצעות שילוב של רגישות ומתן מענה אנושי יחד עם טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לתרגל נהיגה, לפתח מיומנויות ולהעלות את רמת הביטחון העצמי עוד לפני היציאה אל הכביש. ישנם בתי ספר לנהיגה המלמדים באמצעות אפליקציה המאפשרת לנהג להתאמן ולהתמודד עם הנהיגה לפני שהוא יוצא לשטח.

איך עובדת האפליקצייה?

האפליקציה נותנת תחושה של נהיגה אמיתית בכביש, המציבה לפני הנהג את כל האתגרים בכביש עימם יצטרך להתמודד. כאשר מדובר על חרדה מפני תנאי דרך מסוימים כמו נהיגה בחושך, בגשם או בכבישים מהירים ניתן באמצעות האפליקציה לצלם את השיעורים ולשים דגש על תנאים אלה באמצעות תיעוד וצילום של השיעורים הדבר מאפשר לנהג להתמודד עימם ולפתח מיומנויות הקשורות לאותם תנאי דרך ותוך כדי כך להעלות את ביטחונו העצמי. כמובן שגם הנהיגה המתועדת נעשית בליווי מורה לנהיגה המחדד דברים, מסביר ובעיקר מרגיע. לאחר שהשיעורים ניתן לצאת לכביש כאשר הנהג מרגיש אחרת לגמרי, יוצא לכביש כשהוא יודע עם מה הוא הולך להתמודד, מהם האתגרים העומדים בפניו וכיצד ניתן להתמודד איתם.
| 13/1/16