מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תאונות דרכים בכבישים

לא פחות מעשרות מיליוני אנשים נפגעים בכל שנה מהמכה הגלובלית שאנו מכירים כתאונות הדרכים

| 6/1/16
מתוך קטגוריית פרטי

לפי ההגדרה היבשה, תאונת דרכים היא כל תאונה שבה מעורב כלי רכב אחד או יותר, שייעודו הוא נסיעה על כבישים או דרכי עפר. כולנו מכירים היטב את התופעה ההרסנית בקנה מידה גלובלית שמכונה תאונות דרכים, אך יתכן כי אנחנו לא מבינים עד תום עד כמה מדובר בתופעה הרסנית מבחינה מספרית – מאז 2003 נהרגים בממוצע בכל שנה 1.2 מיליון אנשים כתוצאות מתאונות בדרכים, בנוסף ל-20 עד 30 מיליון שנפגעים ונפצעים כתוצאה מהן.

גם מבחינה כלכלית, הפגיעה של תאונות הדרכים בחברה שלנו היא חסרת תקדים – לדוגמה, בשנת 2004 הוערכה הפגיעה של תאונות הדרכים במשק הישראלי ב-12.6 מיליארד שקלים, ואילו בזה העולמי ביותר מ-500 מיליארד דולרים. בקיצור, קל להבין כי מדובר באחת התופעות הנוראיות והמסוכנות ביותר בעולם שלנו – וחשוב להבין בדיוק מהם הגורמים העיקריים לכל תאונת דרכים, וכיצד נוכל למנוע את התאונה הבאה.

מהם הגורמים העיקריים לתאונת דרכים, וכיצד ניתן למנוע אותה בדגש על כל אחד מהגורמים?

הגורם האנושי

לפי מרבית הנתונים, הגורם האנושי הוא הגורם המוביל לתאונות דרכים כיום. הגורם האנושי יכול להיות ובדרך כלל גם יהיה הנהג – חוסר ערנות מספיקה, שכרות, חוסר תשומת לב לכביש בעקבות גורמים מסיחים, נהיגה עבריינית או אי ציות לחוקי התנועה – כולם ביחד, כל אחד בנפרד וכל שילוב בין הגורמים האלה יוביל, ככל הנראה, לתאונת דרכים. בהקשר זה, הדרך היחידה למנוע את תאונת הדרכים הבאה היא פשוט להיות נהגים אחראיים יותר: לא לעלות על ההגה כשעייפים או כששתינו, אפילו קצת; להתעלם מהטלפון בנסיעה, גם אם זה דחוף; לציית לחוקי התנועה ולשים לב להולכי רגל ולגורמים בלתי צפויים – הכל ביחד יעזור לנו למנוע את התאונה הקטלנית הבאה.

הגורם התשתיתי

תשתית לקויה יכולה בהחלט לגרום לתאונות דרכים, וכך אכן קורה לעתים קרובות מדי. כבישים שמתוחזקים בצורה לא ראויה, תמרורים לא ברורים דיים, כבישים ללא הפרדה בין נתיבים בהם עקיפה יכולה לגרום להתנגשות חזיתית, רמזורים שלא עובדים או מפגעים סביבתיים שונים בהחלט גורמים לתאונות קטלניות, ורק השקעה מערכתית יכולה למנוע את המצב הזה.

הגורם המכאני

רכבים שלא מתוחזקים כראוי בהחלט גם גורמים לתאונות קטלניות, ובהקשר זה הדרך היחידה שלנו למנוע את תאונת הדרכים הבאה היא לדאוג תמיד למצב המכאני של הרכב שלנו ולבדוק אותו בצורה קבועה, כולל חיזוק של הגלגלים וכל דבר אחר שיכול לגרום למצב שלא תהיה לנו שליטה עליו.

כשאתם עולים על ההגה, תזכרו שלא רק החיים שלכם נמצאים על הכף

בסופו של דבר, גם כאשר ישנם סיכונים מכאניים או סביבתיים, הגורם העיקרי שמוביל לתאונות דרכים הוא זה האנושי. תזכרו תמיד – כשאתם עולים על ההגה, החיים שלכם ושל כל מי שמסביבכם נמצאים על הכף, ולכן אסור בתכלית האיסור להקל בכך ראש.
| 6/1/16