מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מה זה גיר רובוטי והשוואה לשאר תיבות ההילוכים

רבים מהרכבים מהדור החדש מצוידים בגיר רובוטי. מה זה בעצם אומר? מה ההבדל בין גיר רובוטי לבין תיבות ההילוכים האחרות? והאם זה משנה משהו עבור הנהג?

| 28/12/15
מתוך קטגוריית פרטי

החידושים בגיר הרובוטי

החידושים בגיר הרובוטי
הביקוש בשוק לרכבים שיהיו חסכוניים בדלק ופחות מזהמים את הסביבה גורם לייצרני הרכב להוליד עוד ועוד חידושים טכנולוגיים, במטרה לספק דגמים חדשים ומשוכללים שיענו על הדרישות הללו. אחד מהחידושים הבולטים של השנים האחרונות היא תיבת הילוכים (גיר9 רובוטית, שכשמה כן היא – נשלטת על ידי רובוט. הגיר הרובוטי הוא גיר ידני רגיל (לא אוטומטי) שאין לו דוושת מצמד (קלאץ').
החידוש בגיר רובוטי הוא שהנהג לא צריך להיות אחראי להכנסת המצמד לפעולה והעברת ההילוך – הרובוט דואג לכך במקומו. הרובוט המותקן ברכב "יודע" להעביר הילוכים לפי הוראות המחשב השולט בו.

מה היתרונות של גיר רובוטי?

•רכב בעל תיבת הילוכים אוטומטית צורך יותר דלק מרכב שיש לו גיר רגיל, בעיקר בגלל העברות ההילוכים (התכופות יותר) והצורך להגיע לסל"ד מסוים (סיבובים לדקה) על מנת להעלות או להוריד הילוך. גיר רובוטי הוא בעצם שילוב של הנוחות של גיר אוטומטי עם היתרונות של גיר רגיל: המחשב של הגיר הרובוטי מחשב את החלפות ההילוכים בצורה טובה יותר מהנהג, תוך שהוא מתחש בעומס המהירות ובשמירה על צריכת הדלק ואורך חיי המכלולים.
•עלות הרכבה ותיקונים של גיר רובוטי היא זולה יותר.
•גיר רובוטי חוסך מהנהג את השימוש במצמד, וברגל שמאל בכלל, בזמן של פקקי תנועה.
•גיר רובוטי גורם הוא יותר ידידותי לסביבה וגורם לפחות זיהום סביבתי.

מה החסרונות של גיר רובוטי?

אמנם יתרונותיו עולים על חסרונותיו, אך ישנן מספר נקודות שיש להביא בחשבון בנוגע לגיר רובוטי:
• במצבים בהם הנהג אינו יודע מתי הרובוט יחליף הילוך, הוא עלול להיות מופתע קצת ויתכן ויחוש מעין מכה קלה בזמן החלפת ההילוך, במיוחד בהאצות מהירות. אז תתכן תחושה תחושה פחות בזמן החלפת הילוך.
• גיר רובוטי מצריך לחיצה על דוושת הבלם בעליות (שלא כמו בגיר אוטומטי).
• עלול להיווצר מצב של איבוד שליטה על העברות ההילוכים.
• אין אפשרות לשלב להילוך ראשון באם הרכב מתדרדר בניוטרל.

מה גורם לבעיות בגיר רובוטי?

הטכנולוגיה החדישה והמתחדשת תדיר משפרת במידה ניכרת את ביצועי הרכב. אך יחד עם זאת, מורכבות הגירים הרובוטיים הביאה עמה בעיות שלא היו מוכרות בגירים מהדור הישן, ורצוי להכיר אותן. הבעיות העיקריות של גיר רובוטי הן בעיות חשמליות ובעיות רובוטיקה, אך ישנן גם תקלות הנגרמות עקב בלאי טבעי, שחיקה של גלגלי שניים, נזילת שמן גיר, סדק, כניסת מים לגיר, ועוד.

תקלות נפוצות של גיר רובוטי:

אם שמתם לב לאחת מהתופעות הללו: נורה נדלקה, תחושה של החלקה או של "מכות" קלות, לא מעביר הילוך, או שיש ריח שרוף – ככל הנראה מדובר בבעיה בגיר.

איתור מוקדם של התקלה יאפשר תיקון נקודתי בעלות נמוכה משמעותית מעלות תיקון של תקלה מעמיקה יותר. לכן, חשוב "לתפוס" את הבעיה ולטפל בה בזמן. גיר הוא חלק חשוב, מורכב ועדין, ושיפוץ גיר לא נכון, כזה העושה שימוש בחלקים לא איכותיים או שההתקנה שגויה – עלול לגרום למאמץ יתר של המערכת הגיר הרובוטי, מה שיוביל להיחלשות החומרים, עלייה בצריכת הדלק, שבירה של גלגלי שיניים ועד למצב של קריסה מוחלטת של מערכת הגיר.

למיותר לציין שמצב כזה עלול לסכן את בטחון הנהג והנוסעים בעת הנסיעה. לכן, חשוב מאוד לבצע בדיקה ואיתור התקלה מיד כשעולה החשד שישנה כזו, ובכך לחסוך בכסף, זמן וכמובן – להגביר את בטיחותכם ובטיחות הנוסעים האחרים.


| 28/12/15