מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

נתפסת נוהג בשכרות? דע את זכויותיך

אחת מעבירות התנועה הנחשבות לחמורות ביותר היא נהיגה בשכרות. נהיגה כזו מסכנת את חיי הנוהג ושאר היושבים ברכבו וכן נהגים אחרים והולכי רגל. יחד עם זאת, גם אם נתפסת נוהג בשכרות, יש לך זכויות שחשוב שתדע אותן, כדי להתגונן כראוי ולהציג את הצד שלך ובמיוחד כדי להמנע מפתיחת תיק פלילי במשטרה.

| 23/12/15
מתוך קטגוריית פרטי

נהיגה בשכרות על פי החוק

נהיגה בשכרות על פי החוק
פקודת התעבורה משנת 1961 קובעת כי שיכור הוא אדם שנוהג תחת השפעת אלכוהול או סם משכר. אם נהג מתבקש משוטר לעבור בדקת שכרות ומסרב לה, ייחשב כאילו ביצע עבירה של נהיגה בשכרות, גם אם לא היה כלל שיכור. למשטרה מאידך, יש את הזכות על י חוק לעצור כל נהג שהא חושדת שהוא נוהג תחת השפעת אלכוהול.

איך מתבצעת הבדיקה?

כדי לבדוק אם הנהג אכן שיכור וכמות האלכוהול בדמו היא גבוהה יותר מהמותר בחוק מתבצעת בדיקה במספר אמצעים, ביניהם מכשיר הינשוף שבודק את אחזי האלכוהול בגוף הנהג על ידי נשיפה לתוך המכשיר, שמצויים בו חיישנים שמאמתים את הפער בין רמת האלכוהול המותרת לבין זו שנמצאה בנשיפות הנהג. בדיקות שכיחות נוספות הן בדיקות הקרויות בדיקות מאפיינים, הכוללות התרשמות השוטר מהנהג על פי התנהגותו, הליכה על קו ישר, נגיעה באף בעיניים עצומות וכן, בדיקות מעבדה ללקיחת דגימת דם או שתן.

דע את זכויותיך

חשוב להכיר את זכויותך בעת בדיקת נהיגה בשכרות מאחר ואם קבעה הבדיקה שנהגת שיכור, ייפסל רשיונך מיידית לתקופה של 30 יום. יתרה מכך, אם היית מעורב בתאונת דרכים, ייפסל רשיונך לתקופה ארוכה עוד יותר.

ומהן חובותייך?

למרות החוק הברור, גם על השוטר חלות מספר חובות שאי ביצוען עשוי להוות עילה לביטול המשפט והעונשים שחלים על הנהג:
• חובת השוטר להתריע בפני הנהג כי סירוב לביצוע הבדיקות נחשב אוטומטית להיותו שיכור, גם אם אינו כזה. אי מתן הסבר ברור הוא עילה לביטול המשפט
• חובת המשטרה למסור לך, הנהג, את תוצאות בדיקת המאפיינים שהן מבחני הליכה על קו ישר, קירוב האצבע אף בעיניים עצומות וכדומה.
• על השוטר חלה חובת היידוע שלך, שאם נכשלת בבדיקת המאפיינים, תוכל לבצע בדיקת דם. זוהי זכותך, במיוחד אם אתה מערער בפני השוטר על תוצאות בדיקת המאפיינים.
• זכותך לערער על אמינות ותקינות מכשיר הינשוף שבאמצעותו נבדקת ואף לדרוש לבדוק אותו. פעמים רבות נמצאים כשלים במכשיר זה ומידת הדיוק שלו מוטלת לעתים בספק.

האם השוטר יכול לקבוע שאני שיכור?

החוק אומר כי בדיקות כגון התרשמות השוטר מהנהג כשיכור או דרישה ממנו לבצע מטלות כמו הליכה על קו ישר היא בגדר בדיקה נוירולוגית שלשוטר אין הסמכה רפואית לקבוע על סמך בדיקות אלו כי הנהג שיכור. לכן, בכל מקרה, בדיקה זו אינה מספיקה כדי לקבוע שנהגת בהשפעת אלכוהול וזכותך לדרוש בדיקות מקיפות יותר, כמו ינשוף או בדיקות מעבדה.

ליווי עורך דין מקצועי

חשיבותו של עורך דין לענייני תעבורה שילווה אותך וייצג אותך היא חשובה ואפילו קריטית. עורך הדין יבדוק בראש ובראשונה את תקינותן של כל הבדיקות וכי נמסרו לך תוצאותיהן, כולל הסברים מקדימים על משמעות אי סירוב ביצוע הבדיקה ומה תוצאות בדיקות המאפיינים. כשלים בהתנהגות השוטר והתנהלות החקירה יכולים להביא אפילו לפסילת המשפט כולו. עורך דין מומחה בדיני וחוקי התעבורה, יבדוק את כל התנהלות המשטרה מהרגע בו עצר אותך השוטר. לליווי משפטי מקצועי יש חשיבות רבה במיוחד לאור הענישה הכבדה שמוטלת על נהגים שמואשמים בנהיגה בשכרות. יכול להיות שהמשפט יתקיים בכל מקרה ולא יבוטל כליל, אולם יכול להיות גם שהענישה תהיה קלה יותר.
| 23/12/15