מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

איך מתבצעת בדיקת כיוון פרונט?

יש מספר טיפולים ובדיקות חשובים שכדאי לבצע לרכב שלכם, בתדירות של אחת לשנה לפחות. אחת מהבדיקות הללו, היא בדיקת כיוון פרונט. בדיקה זו בעצם באה מן המילה הלועזית Front.

| 20/12/15
מתוך קטגוריית פרטי

על חשיבותו של כיוון פרונט ותפקידו ברכב

המשמעות כאן היא בדיקה של כלל מערכות הגלגלים, הצמיגים וההיגוי של הרכב בחלקו הקדמי. מדוע דווקא בחלק הקדמי של הרכב? משום שאם אתם נוהגים, אתם בוודאי יודעים שהחלק הקדמי הוא מרכזי וחשוב הרבה יותר - איתו אנחנו בעצם שולטים על כל הנהיגה, וזהו גם האזור שסופג את רוב החבלות והמהמורות שיש בדרך. אם הגלגלים ומערכת ההיגוי באזור זה סופגים הרבה מהמורות, התוצאה הסופית עלולה להיות שאחיזת הכביש שלכם תהיה הרבה יותר חלשה - וזה כמובן יכול להיות מסוכן. בדיוק מהסיבה הזו, כדאי להקפיד על כיוון פרונט ברמה שנתית לפחות.

תהליך הבדיקה

תהליך הבדיקה
ברוב המוסכים, כדי לבצע כיוון פרונט מעלים את הרכב על מעלית מיוחדת, ומחברים אליו מערכות אלקטרוניות שבעצם מודדות אותו באופן מדויק. לעתים קרובות, בעיות בפרונט ובהיגוי של הרכב, אינן נראות לעין בלתי מזוינת. לכן משתמשים במערכות שבוחנות את הזוויות של הגלגלים והצמיגים. לעתים מספיקה סטייה קטנה בזווית של הגלגלים - כדי שנבין שיש בעיה מסוימת. לאחר שהמערכת מחזירה את הבדיקות, יודעים האם אכן הפרונט מכוון כמו שצריך, או שצריך לבצע טיפולים לתיקון.

איך מתקנים אחרי הבדיקה?

אחרי שביצעתם בדיקה לפרונט, מגיע השלב שבו אנשי המוסך יתקנו את מה שצריך לעשות. לעתים קרובות ,אחרי שבודקים את הפרונט צריך לבצע תהליך של איזון גלגלים. באיזון גלגלים, יוצרים מחדש את נקודות המשקל הרצויות בתוך הגלגל, כדי ליצור איזון במשקל שנופל על הגלגל, וכך אפשר לפתור לא פעם בעיות של רעידות ברכב. כמו כן אם צריך, מתקנים את זוויות האחיזה בכביש של הגלגלים, לעתים בסנטימטרים ספורים כדי שתחושו בהבדל המשמעותי. במקרי קיצון - צריך גם להחליף חלקים במערכת ההיגוי או הגלגלים.

מתי במיוחד כדאי לבוא לבדיקה?

כדאי מאד לבצע כיוון פרונט אחרי שאתם מחליפים מרכיבים הקשורים במערכות הגלגלים, הצמיגים וההיגוי ברכב שלכם. אם לאחרונה תיקנתם את ההגה שלכם, אם החלפתם גלגל או צמיג - כדאי אחרי כמה שעות של נסיעה גם לבצע בדיקה לפרונט, כדי לוודא שהרכב אכן מתמודד עם החלפים החדשים בצורה תקינה. בנוסף לכך, כמובן שחובה לפנות בדחיפות לבדיקות הפרונט אם אתם מזהים שיש בעיה ברכב שלכם - בדגש על רעידות שאינן מוסברות, ותחושה שהגלגלים לא מגיבים היטב לסיבובים של ההגה.

ואם הכל תקין ברכב?

בכל מקרה, ההמלצה של בעלי המקצוע היא גם אם הרכב מרגיש תקין, לפנות לפחות פעם בשנה לבדיקת פרונט במוסך מקצועי. כדאי לזכור שמהמורות קטנות שהרכב מקבל לאורך השנה, עלולות בסוף להשפיע לכדי בעיה רצינית יותר - וכיוון הפרונט ימנע זאת.
| 20/12/15