מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

אילו כלי צמ"ה מורשים לעלות על כביש רגיל ובאילו תנא

במידה ויש לכם רכבי צמ"ה לטובת עבודות עפר וכן פרויקטים נוספים, חשוב מאד שתדעו מהן התקנות הנוגעות לשימוש במכשירים הללו.

| 10/12/15
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

אילו כלי צמ"ה יכולים לנסוע בכביש ואילו לא?

אילו כלי צמ
החלק הבסיסי ביותר בתקנות השימוש של כלי צמ"ה, נוגע כמובן לעובדה שמדובר על כלי תחבורה לכל דבר ועניין. עם זאת, ישנם כלי צמ"ה אשר ניתן להשתמש בהם גם בכבישים הרגילים, בעוד שכלי צמ"ה אחרים, הם אסורים לחלוטין לשימוש על כבישים, ומותר להשתמש בהם רק באתרי בניה, בשטח פתוח, וכיו"ב. אז מה מותר ומה אסור? ואם משתמשים בכלי הצמ"ה על הכביש - האם יש הגבלות מיוחדות? קבלו את הכללים לנהיגה ונסיעה בכלי הצמ"ה:

החלוקה הכללית

באופן כללי, קל יחסית להבדיל בין רכבי צמ"ה שמותר לנסוע בהם על הכביש, לבין אלו שאסור. בניגוד למקובל, מה שחשוב הוא לא מהות השימוש בהם - כי כולם יכולים לשמש לטובת עבודות עפר. ההבדל הוא במנגנון הגלגלים שלהם. אם תשימו לב, לחלק מכלי הצמ"ה מוצמד המילה אופני, ולחלק מהם מוצמד המילה זחלי. זה בדיוק ההבדל המשמעותי בהקשר לנסיעה על הכביש.

דוגמות לחלוקה

כשמדובר על כלי צמ"ה אופני כמו למשל יעה אופני, מחפר אופני, מחפרון אופני, וכיו"ב - אלו הם כלי צמ"ה שמותר להסיע על הכביש. לעומת זאת כלים זחליים הם אסורים לחלוטין לשימוש בכביש. אלו ממש המקבילים של הכלים הקודמים - מחפר זחלי, יעה זחלי, וכיו"ב. הגלגלים של הכלים הזחליים מותאמים בעצם לשטח - בעוד שלכביש הם עלולים להזיק. גם כלים כמו מובילי עפר ומגרדה ממונעת הם בעצם כלים אופניים - ולכן אין מניעה להשתמש בהם בכביש.

האם יש הגבלות לשימוש בכביש?

בהחלט כן. שימו לב כי כלי צמ"ה שמשמשים לטובת עבודות עפר ועבודות נוספות, לא יכולים להיות תמיד בשימוש חופשי בכביש. קודם כל, כמו כל כלי תחבורה - יש להוציא רישיון עבורם, ויש לבטח אותם במסגרת של ביטוח חובה (ורצוי גם ביטוח מקיף וביטוח צד ג'). נוסף על כך שימו לב שפעמים רבות יש הגבלות בתחבורה לכניסה לאזורים מסוימים לרכבים שהם כבדים מאד - ופעמים רבות, אלו בפועל כלי הצמ"ה, כך שאי אפשר להיכנס איתם לכל מקום, ולעתים יהיו נתיבים ואף חניונים שיהיו חסומים לגמרי עבורם.

האם יש קטגוריה שלישית?

שימו לב שמעבר לקטגוריות של כלי צמ"ה שיכולים או לא יכולים לנסוע איתם בכביש ישנה גם קטגוריה שלישית, והיא של כלי צמ"ה שאין להם כלל יכולת התניידות. כך למשל העגורנים הם כלים כאלה, שממילא יכולת ההתניידות שלהם היא מוגבלת מאד.

וכעת אתם מודעים לנושא

אחרי שהבנתם את ההבדלים בין כלי הצמ"ה , אתם יודעים היטב היכן מותר להשתמש בהם ובאילו תנאים - ואנו בטוחים כי תנהגו כמובן לפי מה שהחוק קובע.
| 10/12/15