מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

שימוש במעצור חניה להגברת הבטיחות בחניון

תאונות רבות מתרחשות בשטח החניון. במאמר שלפניכם סקרנו את תפקידו של מעצור החניה בהגברת הבטיחות בשטח החניון ופרטנו את תועלותיו ואת האופנים בהם הוא מסייע למניעת תאונות.

מערכת קמש | 9/12/15
מתוך קטגוריית פרטי

החשיבות של שמירה על בטיחות בחניון

רובן המכריע של התאונות המתרחשות בשטח החניון כלל אינן מגיעות לידיעת הציבור היות שרובן מסתיימות בנזקי רכוש בלבד. תאונות המסתיימות במוות בשטח החניון הנן נדירות יחסית. בנוסף, תאונות בשטח החניון בד"כ אינן נכנסות לסטטיסטיקה שכן מרביתן כלל אינו מדווח לא למשטרה ולא לחברת הביטוח. במאמר זה נסקור את תועלותיו של מעצור חניה לרכב כאביזר בטיחות המגביר את הבטיחות בחניון.

אז מהו מעצור חניה ולמה הוא משמש?

מעצור חניה הוא אביזר בטיחות שתפקידו העיקרי הוא עצירת הרכב בחניה. המוצר עשוי בד"כ גומי או פלסטיק, אם כי קיימים גם מעצורי חניה מבטון ומעצורים מברזל. מחיר מעצור חניה מפלסטיק הנו גבוה יותר ממחיר מעצורי גומי או ברזל אולם בתנאי עבודה קשים לאורך זמן המעצור הפלסטי התגלה כאמין ועמיד יותר ובעל עלויות התחזוקה הנמוכות ביותר. ניתן למצוא הסבר מקיף אודות מאפיינים של מעצור חניה באתר equipit.co.il. על מנת לקבל הבנה בסיסית בנושא נציין רק כי אורכו של המעצור משתנה אך בד"כ נע בין 1.8 מטר ל 2 מטרים וגובהו כ 15 ס"מ. מעצור חניה לחניון מעוגן לרצפת החניון, לרוחבה, במקום בו מעוניינים לעצור את גלגלי הרכב החונה. כאשר כלי הרכב נכנס לחניה, גלגליו נתקלים במעצור החניה והוא נבלם באופן עדין. שימוש נכון במעצור חניה מונע מכלי רכב להתקדם עמוק מידי לתוך החניה ולפגוע בקירות החניון, כלי רכב החונים ממול או לחסום נתיבים שהוקצו להולכי רגל. רבים מתיחסים על המוצר גם בשמות אבני בלימה או פסי בלימה לרכב. חשוב לדעת כי למרות השם השונה, מדובר באותו מוצר בדיוק.

כיצד המוצר תורם לבטיחות בחניון?

כיצד המוצר תורם לבטיחות בחניון?
על פניו עשויה תרומתו של מעצור החניה לבטיחות בחניון להראות שולית אולם לא כך הדבר. ניתן לחלק את תרומתו של המוצר לבטיחות למספר נושאים:

הגבלת עומק הכניסה לחניה

מעצור החניה מגביל את עומק הכניסה לחניה ומונע מכלי רכב לפגוע בקיר החניון או בכלי רכב החונים ממולם. תאונות של פגיעה בקיר החניון או ברכב החונה ממול מסתיימות בד"כ בנזקים של כמה מאות שקלים ואף אינן מתוקנות בד"כ היות שבעל הרכב מעדיף להמשיך "לחיות איתן" מאשר לבזבז זמן וכסף במוסך. גם חברות הליסינג נמנעות לעיתים מלתקן נזקים קלים שכאלה וממתינות להצטברות של נזקים משמעותיים או למכירת הרכב.

מניעת חניה בולטת והפרעה לתנועה

באותו אופן, מעצור החניה מונע מצבים של רכב שנכנס באופן חלקי לתוך החניה ובולט ממנה החוצה אל נתיב הנסיעה. נהגים רבים נמנעים מלהכנס עם רכבם לתוך החניה באופן מלא שכן הם אינם יודעים כמה רחוק בדיוק נמצא הפגוש הקדמי וחוששים לפגוע איתו בקיר. כאשר מותקן מעצור חניה, הנהג יודע בביטחון כי המעצור יבלום אותו בזמן, לפני שיפגע בקיר ולפיכך מרשה לעצמו הנהג להכנס לתוך החניה ללא חשש.כאשר רכב לא חונה כנדרש ובולט אל תוך נתיב הנסיעה, הדבר פוגע הן בשדה הראיה של הנהגים בחניון והן של הולכי הרגל. בנוסף עלול הדבר לשבש את תנועה כלי הרכב, לגרום להם לסטות מהנתיב ולהתנגש בכלי רכב אחרים.

נתיבים פתוחים להולכי רגל

בחניונים רבים דואגים ליצור נתיבים להולכי רגל לטובת שמירה על בטיחותם ושלומם. סימון שבילים אלה נעשה לרוב בעזרת עמודי סימון ניידים ביניהם מותחים שרשרת או ע"י סימונים בצבע על רצפת החניון. נהגים רבים אינם שמים לב לסימונים אלה וחונים על נתיב הולכי הרגל, מה שמחייב את האחרונים לחפש נתיב אחר ולעקוף את הרכב החוסם. בעודם עושים זאת הם חשופים לפגיעות של כלי רכב. שימוש במעצור חניה למניעת כניסת רכבים לתוך נתיב הולכי הרגל מסייע רבות בשמירה על בטיחותם.

היתרונות לחניון עצמו בשימוש במעצור חניה

אז אם לא די בכל היתרונות הבטיחותיים שמנינו, ניתון להוסיף שני יתרונות נוספים שיהיו חשובים למנהל החניון ולבעליו:
• ניצול מקסימאלי של שטח החניון – מעצור חניה מונע חניה של רכב אחד על שתי חניות. הדבר מביא לניצול מקסימאלי של שטח החניון ולהפקת התשואה המקסימאלית משטח נתון עבור בעל החניון.
• חניה אחידה ואסתטיקה בחניון – שימוש במעצור חניה גורם לכלי הרכב לחנות באופן אחיד באותו עומק בנישות החניה. בחניונים של חברות הנותנות לעובדיהן רכבי ליסינג זהים, המראה האחיד מרשים עוד יותר. סדר ואחידות אלה גורמים לכל הנהגים בחניון לחנות גם כן באופן דומה ולנהוג באופן אחראי ומתון יותר, מה שתורם בסופו של יום הן לבטיחות והן לאסתטיקה בחניון.

שימוש נכון במעצור חניה

כדי לקבל את האפקט הבטיחותי הרצוי, חשוב להתקין את מעצור החניה במיקום נכון בתוך החניה. אם ההתקנה היא לפני קיר החניון, מומלץ להתקין את המוצר במרחק של כ 100 ס"מ מהקיר, כך שהחלק של הרכב הבולט מלפני הגלגל לא יפגע בקיר. אם ההתקנה היא לפני מדרכה, כ 40 ס"מ בלבד בין המדרכה למעצור עשויים להספיק בכדי למנוע טיפוס של כלי הרכב על המדרכה. על מנת להאריך את חייו של המוצר ולמקסם את התועלת ממנו, חשוב להתקין את מעצור החניה בצורה מקצועית ובעזרת אביזרי החיבור המתאימים למשטח ההתקנה.
מערכת קמש | 9/12/15