מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

חלקי חילוף לרכב - לבחור חלפים ולמנוע נזק לרכב

כמו לכל מוצר גם לחלקי החילוף לרכב יש בלאי ובכל סוג של רכב יש צורך להחליף חלקים שונים במהלך השימוש ברכב.

| 30/11/15
מתוך קטגוריית פרטי

בחירת חלפים לרכב

החלפת חלפים לרכב יכולה להיות כמעט בכל חלק, החל מחלקים קטנים כמו מראות, ידיות לרכב, גלגלים ועד למנוע, לרדיאטור ולחלקים נוספים בשלדת הרכב. את החלק החילופי חשוב להתאים לסוג הרכב ולגילו. בחירת החלק המתאים היא קריטית לבטיחות הנוסעים ולמניעת נזק לרכב. העיקרון המנחה הוא: חלפים לרכב קונים רק במקום אמין ומקצועי, במקום שבו תוכלו להיות בטוחים כי קניתם חלקים איכותיים שיגנו על בטיחות הרכב ועל הנוסעים.

מילון מושגים שחייבים להכיר

מילון מושגים שחייבים להכיר
שוק החלפים לרכבים מציע שלושה סוגים של חלפים.

חלקים מקוריים

חלקים המשווקים על ידי יצרן הרכב ומגיעים באריזה מקורית. כאשר אתם קונים חלקים מקוריים, אתם מחליפים את החלק הפגוע בחלק חדש בדיוק כמו שהיה ברכב כאשר הוא היה חדש. מבחינה בטיחותית תמיד כדאי להעדיף חלקים מקוריים, אך מבין כל האופציות האחרות, אלו החלקים היקרים ביותר.

חלקים תואמים

חלקים הנקראים בשפה המקצועית OEM,Original Equipment Manufactured. אלו חלקים המיוצרים על ידי יצרנים מפורסמים ומובילים בעולם שלעתים גם יצרן הרכב שלכם קונה מהם חלפים לרכב. אלו חלפים בעלי דרגת איכות המשתווה לחלקים המקוריים, הם אמינים, הם בטוחים ומחירים זול יותר מאשר חלקי החילוף המקוריים.

חלקים תחליפיים

חלקים שאינם נושאים את שם החברה המייצרת אותם. אם יש לכם מזל, אתם יכולים לרכוש חלקים באיכות גבוהה, אך באותה מידה יש לכם סיכויים לרכוש חלפים באיכות גרועה. השימוש בחלקים באיכות ירודה עלול להזיק לרכב ולפגוע בבטיחות הנוסעים. אומנם מחירי החלקים התחליפיים זולים, אך לא מומלץ להסתכן. אם התקציב אינו מאפשר, כדאי להעדיף חלקים משומשים, אך יש לוודא שהם שופצו במקצועיות וגילם מתאים לגיל הרכב שלכם.

הכול על סוגי החלקים, ההבדלים בניהם ותדירות ההחלפה

יש קטגוריות שונות של חלפים לרכב פרטי או מסחרי ותדירות ההחלפה בניהם שונה.
הקטגוריה הראשונה היא חלפים כמו שמן, דלק, מזגן, מסנני אוויר ועוד. תדירות ההחלפה שלהם גבוהה מאחר והם נשחקים במהירות כתוצאה מבלאי או משימוש לא נכון.
הקטגוריה השנייה היא של בלמים החיוניים מאוד לבטיחות הרכב, מערכת הבלמים כולל ברקסים וצלחות. חלקים נוספים המצויים בקטגוריה זו הם ציריות, תפוחים, רצועות מנוע ומזגן. את החלקים האלה מחליפים בדרך כלל בהתאם להמלצה של מכוני הרישוי, לפני הטסט השנתי או בהמלצה של אנשי מקצוע בעת טיפול במוסך.
הקטגוריה השלישית היא חלקים הדורשים טיפול והחלפה אחת לתקופה מסוימת בהתאם להוראות יצרן הרכב. בקטגוריה זו נמצאים פנסים, נורות, פלאגים, חוטי הצתה, רדיאטורים משאבות מים ועוד. רוב הנהגים לא מודעים לצורך של החלפת החלקים האלו, לכן חשוב לבקר במוסך לבדיקות שגרתיות כדי למנוע את השחיקה והבלאי.
קטגוריה נוספת כוללת צמיגים, ג'אנטים, מצברים וגם מנועים. אלו חלפים יקרים יותר, אך תדירות ההחלפה שלהם נמוכה באופן משמעותי.

מחפשים חלקי חילוף לרכב - כמה טיפים ועצות טובות

- לפני שאתם קונים חלפים כדאי לערוך סקר שווקים ולהשוות מחירים. באתרים רבים באינטרנט תוכלו לבקש, דרך האתר, הצעות מחיר לחלק שאתם צריכים. אתם צריכים להקיש את סוג הרכב, את הדגם, את שנת הייצור ותקבלו הצעת מחיר. אחרי שתקבלו מספר הצעות מחיר תכירו את טווח המחירים הממוצעים ותוכלו לרכוש חלקים במקום אמין ובמחיר הוגן.
- לפני שאתם רוכשים חלפים לרכב, כדאי לברר עם חברת הביטוח. לפעמים חברת הביטוח תכסה את מחיר התיקון רק אם רכשתם חלקים מקוריים או תואמים.
- אל תשכחו לבקש אחריות על כל חלק שרכשתם. אם תזדקקו תוכלו לתקן את הרכב שנית בלי להידרש לתשלום נוסף.
| 30/11/15