מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

ההיסטוריה של הרכב

הרכב הממונע הוא אחד הפיתוחים החשובים ביותר בהיסטוריה של בני האדם בעת המודרנית.

| 26/11/15
מתוך קטגוריית פרטי

קצת אחורה בזמן

קצת אחורה בזמן
קשה לאפיין ולקבוע בדיוק מתי הומצא הרכב הראשון במודל אותו אנחנו מכירים כיום. ניתן להגיד כי כלי הרכב הממונע הראשון שמוכר לנו הומצא לפני יותר מ-240 שנים, והיה למעשה תלת אופן בעל מנוע קיטור בן שני צילינדרים, שיכל לנוע במהירות של ארבע קמ"ש. בשנות ה-60 של המאה ה-19, כמעט 100 שנים לאחר המצאת כלי רכב זה, חלה התקדמות משמעותית בתחום הרכבים הממונעים, כאשר מנועי הבעירה הפנימית החלו להשתלט על שוק זה ולהרחיב את האפשרויות הזמינות בו.

בשנות ה-90 של המאה ה-19 החלו יותר ויותר דגמים של רכבים להיות נפוצים ברחבי העולם וספציפית בארצות הברית, עד אשר במאה הראשונה של המאה ה-20 הנרי פורד החל לייצר רכבים עם מנוע בעירה פנימית בפס ייצור בקנה מידה גדול, ושינה את תעשיית הרכב עד שהיא התפתחה והפכה לענק שאנחנו מכירים כיום, עם לא פחות ממיליארד מכוניות פרטיות בעולם כיום, עוד לפני שאנחנו מדברים על תחבורה ציבורית.

דגמים קדומים

אחרי תלת האופן הממונע של שנת 1770, אחד הדגמים המעניינים ביותר עליהם ניתן להסתכל הוא הכרכרה הממונעת בגז שהומצאה בצרפת בשנת 1862, שהייתה גם הראשונה לכלול מערכת היגוי מכאנית והילוכים מיושנים. עם זאת, רק בשנת 1879 הצליח הגרמני קרל בנץ לפתח כלי רכב של ממש, עם מנגנון הצתה חשמלית, מצמד (קלאץ') והילוכים של ממש.

הפיתוח האחרון הזה, שניצל את הטכנולוגיה של גלגלי שיניים ואת סנכרון העבודה ביניהם, הפך עם השנים לאחד החשובים שבמנגנוני הרכב אך גם לאחד הפגיעים שבהם, ולאורך שנים היוו גירים לרכב נקודות תורפה מבחינת תקינות הרכב.

מאז ועד היום

הרכב שאותו תכנן ובנה קרל בנץ היה האבטיפוס לרכבים אותם הצליח לייצר פורד בכמויות מסחריות, וכך גם לתעשיית הרכב המודרנית כפי שאנו מכירים אותה. מאז ועד היום תיבת ההילוכים היא חלק משמעותי מאוד ברכבים שלנו, אך גם רכב שהתקלות בו לא מועטות ובאופן יחסי מדובר גם בחלק שנשחק במהירות גבוהה יותר מחלקים אחרים ברכב, גם כאשר מדובר בגירים חצי אוטומטיים, רובוטיים או אוטומטיים לחלוטין.

שיפוץ גירים אוטומטיים הוא השירות הנפוץ בימינו לשמירה על תיבת ההילוכים במצבה התקין והאיכותי גם ברכבים החדשים ביותר.

מאז ועד היום – גירים לרכב הם החלקים החשובים ביותר

כאשר אנחנו פונים לשירות של שיפוץ גירים אוטומטיים, אנחנו מבטיחים לעצמנו נסיעה חלקה ומנגנון היגוי והילוכים איכותי ברכב שלנו לאורך זמן. שירות שכזה, ברכבים מודרניים בדיוק כפי שהוא היה ברכבים המיושנים והראשוניים, הוא שירות שתפקידו להאריך את תוחלת החיים של הרכב שלנו, ולהבטיח את עבודתו האיכותית והבטוחה לאורך זמן.
| 26/11/15