מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מדריך על תחזוקה נכונה של גיר הרכב

גירים אוטומטיים וידניים דורשים תחזוקה קבועה ורצופה. תחזוקה מן הסוג הזה מונעת בעיות מכאניות, משפרת את חווית הנהיגה וגם עשויה לקבוע מתי יש צורך בשיפוץ. במאמר הבא נציג את הדגשים המרכזיים ונבין אותם לעומק

מערכת קמ"ש | 22/10/15
מתוך קטגוריית פרטי

תפקידה של תיבת הילוכים ברכב היא להתאים בין ההתקן המניע שהוא מנוע בנזין, מנוע דיזל או מנוע חשמלי, לבין ההתקן המונע. בעזרת גירים אוטומטיים וידניים ניתן לשנות את היחס בין המהירויות ועוצמת המומנט שמפעילים ההתקן המניע וההתקן המונע זה על זה. רוב הרכבים בישראל מצוידים בגיר אוטומטי, בו הנהג לא צריך להפעיל את המצמד ואת תיבת ההילוכים. נהיגה ברכבים אלו נחשבת נוחה ויעילה יותר, בעיקר בנהיגה איטית ובאיזורים אורבניים צפופים, פקוקים ועמוסים.

למרות הנוכחות הגדולה של רכבים עם גירים אוטומטיים על כבישי הארץ, לא כל הנהגים מבינים את המשמעות של תחזוקה נכונה ותקופתית. המערכת חייבת לעבור בדיקות קבועות במוסך מורשה על מנת לפטור את הנהג מהתעסקות ידנית. תחזוקה תקופתית משפרת את השליטה ברכב וחוסכת בהוצאות בטווח הקצר והארוך.

כך תמנעו תקלות בגירים אוטומטיים

יש לכם רכב עם תיבת הילוכים אוטומטית? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבצע תחזוקה נכונה ולמנוע את התקלות הנפוצות:

א. החלפת שמנים - כל תיבת הילוכים אוטומטית מחייבת שימוש בשמנים מתאימים. השמנים מונעים שחיקה ובלאי ומשפרים את צורת הפעילות של תיבת ההילוכים. מלבד שימוש בשמנים מתאימים בתיבה עצמה, יש להקפיד על החלפת שמני מנוע בהתאם להנחיית היצרן. אם הרכב מטופל כראוי והשמן מוחלף בתדירות המתאימה לא תצטרכו לבצע תיקון בגיר.

ב. צריכת דלק - צריכה יעילה של דלק היא חלק בלתי נפרד מתחזוקת תיבת הילוכים אוטומטית. גיר אוטומטי צורך כמות גדולה יותר של דלק בהשוואה לגיר רגיל, מה שמחייב אתכם להקפיד על שימוש בדלק איכותי. בנוסף, זכרו כי מחירם הגבוה של רכבים המצוידים בתיבת הילוכים אוטומטית וגם צריכת הדלק המוגברת לא באים על חשבון חווית נהיגה אופטימאלית.

ג. שיפוץ גירים - שיפוץ גירים אוטומטיים משנה לחלוטין את אופי הנהיגה ברכב. את השיפוץ מבצעים ברכבים ישנים או בדגמים חדשים שבהם הגיר מתקלקל כתוצאה מחוסר תחזוקה. כל תיקון או שיפוץ צריכים להתבצע במוסך שמתמחה בטיפול ברכבים אוטומטיים. המטרה היא לאתר במהירות את התקלה ולתקן אותה, תוך שימוש בחלקי חילוף מקוריים המאושרים על ידי היצרן. החלפת גירים גם מצריכה מומחיות שמונעת פגיעה בביצועי הרכב.

התייעצות עם אנשי מקצוע תעזור לכם להבין את ההבדלים בין גיר משופץ וגיר מפירוק. למרות שמדובר על חלק חשוב בתחזוקה התקופתית, נסו לקבל החלטה רק לפי היתרונות והחסרונות שמתאימים לכם. גיר משופץ עדיף מבחינת שקט ומניעת בעיות, אך הוא עשוי להיות יקר ביחס לגיר מפירוק.
מערכת קמ"ש | 22/10/15