מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

התאמת הרכב לנכים

כיום קיים בשוק מגוון רחב של אביזרי עזר, אשר מסייעים לבעלי נכות פיזית החל משלב הכניסה לרכב ועד לנהיגה עצמה. עוד בטרם חושבים על ביצוע פעולת הנהיגה, עומד בפני הנכה אתגר הכניסה לרכב, פעולה שבעבר נחשבה כה פשוטה ולא הוקדשה לה מחשבה.

| 22/10/15
מתוך קטגוריית פרטי

נכות פיזית ושימוש ברכב

נכות פיזית ושימוש ברכב
נכות פיזית יכולה להיות מולדת, או לקרות במהלך החיים בעקבות מחלה, תאונת דרכים, תאונת עבודה או פציעה במלחמה. כאשר הנכות קורת בעקבות אירוע טראומתי ופתאומי, כל החיים משתנים ברגע. אם בעבר היכולת להיות נייד נלקחה כדבר מובן מאיליו , פתאום השאלה כיצד להגיע ממקום למקום וכיצד לבצע פעולות יום יום בסיסיות הופכת למטרידה ולמהותית ביותר. בעלי הנכות נאלצים להתרגל למציאות חדשה, ולהכניס לסביבה שלהם התאמות שונות אשר יאפשרו להם להמשיך לתפקד.

היכולת להתנייד בצורה עצמאית מחוץ לבית היא הכרח לשמירה על תפקוד בתחומי החיים השונים- עבודה, לימודים, קניות, חיי חברה ועוד. כמו כן, הניידות מעניקה תחושה של כוח, עצמאות ושליטה מחדש בחיים שלנו. נכים רבים מסוגלים לנהוג בעצמם ברכב, אך הם זקוקים לאביזרי עזר שונים ולרכב אשר מותאם למצבם הפיזי החדש.

תחום אביזרי הרכב עבור נכים התפתח רבות בעשור האחרון, והוא נותן מענה עבור הצרכים השונים.

אביזרי עזר לשלב טרום נהיגה

בתחום זה קיימים אביזרים שונים: פתיחה חשמלית של דלת הרכב, מתקן מעבר חשמלי שמגשר על הפער בין גובה מושב הרכב ובין הגובה של הכיסא גלגלים, מרימון שמסייע בכניסה או יציאה מהרכב, מעלון אשר מרים את הכיסא גלגלים לתוך הרכב, אמצעי עגינה לכיסא הגלגלים בתוך האוטו ועוד.

קיימים אביזרים נוספים התומכים בישיבה נוחה בתוך האוטו, כגון משענת לראש. במקרים רבים נדרשים גם התאמות במבנה הרכב עצמו- החל מבחירת גודל הרכב ועד להתאמות כגון הנמכת הרצפה או הגבהת התקרה. בבחירת גודל הרכב יש לקחת בחשבון את שטח האחסון הדרוש לכם, למשל עבור כיסא מתקפל לנכים.

אביזרי עזר לנהיגה עצמה

בתחום זה קיימים מגוון אביזרים שמטרתם לאפשר נהיגה נוחה ובטוחה על אף הנכות הפיזית. אביזרים אלו צריכים להתאים הן למידות הנכה והן לנכות הספציפית שלו (למשל האם הנכות היא בגפיים תחתונות או בגפיים עליונות, האם הנכות היא בצד אחד של הגוף או בשני הצדדים וכו').

תחום זה כולל אביזרים כגון: דוושת גז המותאמת לרגל שמאל, מנגנון מכני שמאפשר להפעיל את דוושת הגז והבלימה בצורה ידנית, אביזרים המסייעים בהפעלת ההגה כגון תפוח הגה, מערכות נהיגה אלקטרוניות/ חשמליות (המיועדות לבעלי נכות חמורה יותר אשר שאר אביזרי עזר אינם מתאימים להם) ועוד.

בחירת האביזרים המתאימים

חברות שונות מציעות כיום מגוון אביזרי עזר לרכב, וההיצע הרחב עשוי להיות מבלבל. הבחירה צריכה להיות כמובן בהתאם לסוג וחומרת הנכות הפיזית של אותו אדם. לכן, לפני שקונים אביזרים או רכב חדש מומלץ להתייעץ עם מומחה מתחום התאמת הרכב לנכים.

שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון הוא העלויות, ובסופו של דבר עליכם למצוא את האופציות הטובות ביותר במסגרת התקציב העומד לרשותכם. בהקשר זה חשוב גם שתדעו מהם הזכויות שלכם: המוסד לביטוח לאומי מעניק הטבות למוגבלי ניידות אשר עומדים בקריטריונים שנקבעו בחוק ומגישים תביעה לביטוח לאומי. הטבות אלו כוללות קצבת ניידות חודשית, סיוע במימון רכישה והתקנה של אביזרי עזר לרכב, סיוע ברכישת רכב חדש מותאם ועוד.

הוועדה לכשרות נהיגה תבדוק האם את כשרים לנהוג ברכב ועם אלו הגבלות, ובהמשך וועדת גודל רכב תמליץ על סוג הרכב ועל האביזרים להם אתם זקוקים לצורך נהיגה נוחה ובטוחה.
| 22/10/15