מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

איך מכון רישוי קובע האם רכב שווה קניה?

אחד הטיפים החשובים ביותר לרכישה של רכב יד שנייה ברוב המדריכים בתחום הרכב, הוא כמובן שלפני שממהרים לקנות, כדאי לפנות למכון רישוי מוסמך ע"י משרד התחבורה. במכון בדיקות ורישוי, מבצעים כמובן בדיקות מקיפות לרכבים, והמכון יסביר לכם בסיום האם הרכב מומלץ למכירה או לא.

| 20/10/15
מתוך קטגוריית פרטי

מה תפקידו של מכון הרישוי?

מה תפקידו של מכון הרישוי?
לרוב המכון ייתן הצעת שמאות כללית עבור הרכב, אך התפקיד שלו הוא לא להחליט במקומכם - הוא פשוט מסביר לכם על כל התקלות, היתרונות והחסרונות שיש ברכב שמוצע לכם למכירה, ואתם חופשיים לקבל את ההחלטה. כמובן שהבדיקה המקיפה של מכון הרישוי תאפשר לכם לקבל עמדת התמקחות טובה יותר מול המוכר של הרכב, לדרוש הורדה במחיר, ובמקרי קיצון אף לסגת מהעסקה המתכוננת. אולם, איך בכלל מכון הרישוי קובע את מצבו של הרכב המשומש? להלן כמה דוגמאות לבדיקות שמבצעים במכון, כדי שאתם תקבלו דו"ח מדוקדק על מצבו של הרכב.

כל המערכות שנבדקות במכון הרישוי

● גימור חיצוני

ראשית, במכון הרישוי בודקים את המעטפת החיצונית של כל רכב יד שנייה שמגיע לבדיקה. זה כולל כמובן בדיקת פחחות, ובדיקה האם ישנם כל מיני משקעים או בליטות שיש על הפח, שאולי לא ראיתם בפעם הראשונה. כמו כן, במכון אף יכולים להסביר לכם האם האוטו נצבע בעבר באזורים מסוימים, בכדי לכסות על שריטות שונות. זה חשוב לא כי זה כזה נורא שהרכב נצבע - אלא כי צביעה של הרכב מעידה על כך שהוא כנראה היה מעורב בעבר בתאונה, ואולי הבעלים הנוכחיים של הרכב מנסה להסתיר זאת.

● נסיעת מבחן

בודק מוסמך של מכון הרישוי לוקח את הרכב לנסיעת מבחן מקיפה. הנסיעה באה לבחון כמה פרמטרים ברכב - התקינות של מערכת ההיגוי שלו, תקינות מערכת הבלימה, אחיזת הכביש שיש לרכב, וכיו"ב. הבדיקה מאפשרת לבוחן להבחין האם ישנן בעיות בטיחות מיוחדות בעת הנהיגה, האם מערכות התאורה עובדות בצורה תקינה, והאם ישנן מערכות קריטיות ברכב אשר לא עובדות. אמנם ברור שגם אתם תיקחו את הרכב לנסיעת מבחן, אבל אל תשכחו שכאשר בוחן מקצועי לוקח רכב יד שנייה לנסיעת מבחן - הבדיקה שלו היא הרבה יותר מדוקדקת ואחראית.

● בדיקה מדוקדקת למערכות

אם במהלך נסיעת המבחן יש חשד לתקלה באחת מהמערכות של הרכב, במכון הרישוי יבצעו כעת בדיקה מדוקדקת יותר למערכות הללו. זו יכולה להיות בדיקה לגיר ההילוכים, לגלגלים, לבלמים, למנוע, למערכת החשמל, לסטארטר, למערכת המיזוג, למערכות התאורה, או לכל מרכיב אחר אשר קיים ברכב שלכם. הבדיקה הזו תוכל להביא לתוצאות מדויקות יותר, ולהסביר לכם ולבעלים הנוכחיים בדיוק מה הבעיה ברכב.

● עלויות התיקונים

בדו"ח המסכם של בדיקת הרכב, לא יגידו לכם האם לקנות או לא רכב יד שנייה, אבל כן יסבירו לכם מה תהיה העלות של התיקונים של הרכב כדי להחזירו למצב סביר או למצב טוב (זה תלוי כמובן איך הרכב הוצג לכם ומה המחיר שלו). כאן זה המקום שלכם להכריע. אפשר כמובן לדרוש מהבעלים שיתקן את כל הדברים הללו על חשבונו, אם הוא רוצה להשאיר את המחיר כמו שהוא. אפשרות אחרת היא לדרוש מהבעלים להוריד את המחיר כי אתם תצטרכו בקרוב לטפל ברכב שאתם קונים. כ או כך הרעיון הוא שאתם לא תצאו בהפסד מן העסקה.

פנו אך ורק למכון מורשה!

שימו לב שבכדי שההחלטה על רכישת הרכב תהיה אמינה, פנו אך ורק למכון שיש לו היתר לבדיקת רכבים מטעם משרד התחבורה. כמו כן, אל תלכו אף פעם למכון שמציע הבעלים - אלא התעקשו לבחור בעצמכם את המכון, גם אם זה אומר שהבדיקה תהיה על חשבונכם.
| 20/10/15