מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

שיפוץ גירים לרכב

לכל רכב יש כידוע תיבת הילוכים, אשר מאפשרת לו לשמור על תאוצה מתאימה בעת הנסיעה שלו, שליטה טובה על המהירות ועל רמת הסל"ד של המנוע ולשלוט על הרכב בצורה נכונה. הדרך לשלוט על תיבת ההילוכים היא באמצעות הגיר. עם זאת, גירים, כמו כל מרכיב ברכב, עלולים גם להישחק עם הזמן, לפתח בלאי וכמובן שהם חשופים לתקלות.

| 13/10/15
מתוך קטגוריית פרטי

כיצד נדע שהגיע הזמן לשפץ את הגירים?

כיצד נדע שהגיע הזמן לשפץ את הגירים?
לרוב ניתן לשים לב היטב כשיש בעיה בגיר. ניתן לראות שהמעבר בין ההילוכים איננו כה חלק, שלפתע האוטו לא סוחב היטב בעלייה, ויש עצירות פתאומיות ולא מוסברות וחריקות - כל אלו ביחד, מצביעים שיש לכם בעיה, ושצריך לפנות למוסך שיבצע שיפוץ גירים מקצועי.

אילו גירים משפצים בדרך כלל?

לרוב, הגירים שמשפצים יהיו גירים אוטומטיים. מדוע זה נפוץ יותר מאשר גיר ידני? פשוט מאד. המנגנון האוטומטי המיוחד, מוציא את השליטה במעבר בין ההילוכים מהנהג ומעביר אותו לרכב. כמובן שבמצב כזה - הגיר נשחק הרבה יותר במהירות. כשהאדם שולט בעצמו במעבר בין ההילוכים, המנגנון עצמו פחות חשוף לבעיות, ויש שמירה יותר הדרגתית על המעבר בין ההילוכים. הגיר האוטומטי הוא ללא ספק הרבה יותר נוח והופך את הנסיעה לתענוג של ממש, אבל יש לקחת בחשבון שהוא גם נוטה יותר לבלאי. לכן, כל 40 אלף ק"מ מומלץ בכל מקרה לבצע בדיקה לגיר שלכם אפילו אם נראה שאין בעיה, ובכל מקרה אין להתפלא אם אחרי נסיעות רבות מאד, הגיר מתחיל לעשות בעיות.

איך משפצים את הגיר?

השיטה המועדפת לבצע שיפוץ גירים, היא ע"י התקנה של כמה חלפים בתוך הגיר עצמו, אבל תוך שמירה על רוב המבנה הקיים. מדוע השיפוץ הזה עדיף? פשוט מאד. החלפה של הגיר כולו איננה משתלמת. גיר חדש לגמרי עולה אלפי שקלים, וזו הוצאה עצומה. יש גם אפשרות לעתים להתקנה של גיר מרכב שפורק, אך מדובר לעיתים קרובות על הימור של ממש. החלפת רק חלק מהרכיבים - אלו שהם תקולים כמובן, היא אפשרות משתלמת ונוחה מאוד, גם מבחינת השמירה על הבטיחות שלכם, וגם מבחינת שמירה על התקציב שלכם.

היכן מבצעים את השיפוץ?

שימו לב, מומלץ מאוד לבצע שיפוץ לגיר שלכם אך ורק במוסך מורשה, אשר שיפוץ גירים הוא תחום ההתמחות שלו! גיר זה לא משהו לשחק אתו או להמר עליו - כל השליטה שלכם ברכב תלויה בו, ולכן ההתמחות היא קריטית.

האם לפנות למוסך רק כשמתעוררת בעיה?

מומלץ לפנות למוסך שמתמחה בטיפול בגירים לא רק כשיש לכם כאמור בעיה, אלא כאשר מגיע הזמן לטיפול התקופתי לרכב שלכם. הדבר כמובן נכון במיוחד כשמדובר על גיר אוטומטי, אבל זה לא אומר שגיר ידני לא זקוק אף הוא לבדיקות אחת לתקופה.
| 13/10/15