מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

חשיבות מערכות תקשורת מחשבים ברכב

האם אתם מודעים לכך כי בתוך הרכב שלכם - ישנם מחשבים אשר פועלים? אנו נוהגים לחשוב על הרכב שלנו בתור כלי תחבורה מכאני בעקרו. עם זאת, בעשורים האחרונים, החלו כלל יצרניות הרכב להוסיף מחשבים לתוך הרכבים, ואלו אף מתקשרים ביניהם.

| 12/10/15
מתוך קטגוריית פרטי

מהי החשיבות של מערכות תקשורת מחשבים ברכב?

מהי החשיבות של מערכות תקשורת מחשבים ברכב?
חשוב מאד להבין כי מערכות המחשוב ברכב הן בעלות השפעה עצומה על הנהיגה שלנו בכל מה שנוגע הן לבטיחות, הן לנוחות, הן לאיכות הנהיגה, וכמובן גם להיבטים נוספים - שאת כולם נסקור כעת.

כך מערכות המחשוב מסייעות לנהיגה שלכם:

בטיחות בעת הנהיגה

אחד מהתפקידים החשובים ביותר של מערכות המחשוב בכלי הרכב, נוגע כמובן לבטיחות שלנו. מערכות המחשוב מסוגלות לשמור על הבטיחות של כל יושבי הרכב במקרה חירום, ולמנוע אובדן שליטה בהגה. יש לזכור כי אחת הסכנות המרכזיות היא בעת מה שמכונה בלימה פתאומית - כאשר אתם רוצים להימנע מהתנגשות ברכב אחר, בבני אדם, וכיו"ב.

הסכנה בבלימה פתאומית היא שבעת הלחיצה החזקה על דוושת הבלם, הגלגלים עלולים להיכנס למצב נעילה. מצב זה מונע מכם לשלוט עליהם, ולמעשה מכאן עלולה גם להיות סכנת החלקה, ואובדן שליטה מוחלט ברכב. מערכות המחשוב בשיטות עם מערכת ה-ABS שמותקנת ברכב - תפקידן למנוע בעצם את מצב הנעילה.

המערכת שולחת איתות לגלגלים לא להיכנס למצב של נעילה, גם במקרה של בלימה פתאומית - ואתם יכולים להמשיך ולשלוט על הרכב במצב המורכב שנוצר. לא פעם אם כן - מערכות תקשורת מחשבים כאלו יכולות להיות מצליחות חיים.

שינוי במערכות התאורה

יש לא מעט דגמי רכבים חדשים, שבהם מערכות המחשוב אף מסוגלות לשלוט על התאורה של הרכב. התאורה כידוע, מאפשרת לנו לראות ולהיראות. באמצעות פנסי התאורה אנחנו גם רואים מי נמצא מולנו באזור חשוך - אך גם מחווים לסביבה כי אנחנו נוהגים ברכב ויש להתנהל בהתאם.

מערכות המחשוב עושות כיום שימוש בחיישנים מיוחדים שתפקידם לנתח את המצב בחוץ. אם החיישנים מזהים למשל כי האזור הוא חשוך במיוחד – מיד באופן אוטומטי התאורה תתגבר. אם יש מקורות אור חיצוניים - היא תהיה חלשה יותר.

אם יהיה זיהוי למשל של רכב שבא ממול עם פנסים - התאורה תרד, וכיו"ב. כך בעצם שיקול הדעת עובר למערכת מדויקת ויעילה במיוחד. אפילו הזווית של התאורה קשורה לחיישנים - כדי שהם למשל יאירו על תמרורים בדרך, וכיו"ב.

צילום ברכב

יש כיום רכבים שמצוידים במצלמות מיוחדות. המצלמות הללו מיועדות בעיקר לנסיעה אחורנית ברוורס - ובאמצעות המחשבים ניתן גם לראות מה קורה מאחור, וגם לקבל אומדן מדויק למדי של המרחק עד לקצה, וכך אפשר לחנות בנינוחות.

מערכות חשובות, משפיעות ומשמעותיות

כמובן שסקרנו עבורכם אך ורק חלק מן המערכות תקשורת מחשבים הקיימות כיום בכלי הרכב - מדובר על תחום שהולך ותופס תאוצה, ומידי שנה יוצאים רכבים עם מגוון שיפורים ותכונות.
| 12/10/15