מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

נוהג בשטח? כך תבחר את הצמיג המתאים לרכב!

אם הכיף שלך מתחיל היכן שהמדרכה מסתיימת, אז אתה בטח כבר מכיר את החשיבות של בחירת צמיגים נכונה לנהיגת שטח.

| 9/8/15
מתוך קטגוריית אדרנלין

הפיקו את המרב מרכב השטח שלכם

הפיקו את המרב מרכב השטח שלכם
כמו שאנחנו כמטיילים צריכים את נעלי ההליכה המתאימות ביותר למסלול שבו אנו רוצים לטייל, כך גם רכב השטח שלנו זקוק ל"הנעלה" הנכונה על מנת לספק תוצאות אופטימליות בהקשר לעבירות, נוחות ואיכות הנסיעה. ככל שקטגוריית רכבי השטח והכביש-שטח מתרחבת בשוק הרכב הישראלי, כך עולה הצורך לחנך את הנהג הישראלי בחשיבות בחירת צמיג נכון ומתאים. במאמר הבא נספק לכם כמה טיפים שיעזרו לכם להפיק את המירב מטיול הג'יפים הבא שלכם.

לא כל רכב יכול לשמש כרכב שטח

חשוב לציין כי הצמיגים אינם הפרמטר היחיד הקובע את יכולות השטח של הרכב שלכם. כיום בשוק ישנם רכבי שטח אמיתיים מבחינת מנוע, שלדה, מתלים וכיוצא באלו, אך בנוסף ישנם "ג'יפונים" רבים, רכבי קרוס-אובר ואף רכבים שממש נראים כמו רכבי שטח – אך כל אלו אינם מצוידים במכלולי שטח מלאים או אמיתיים ולכן עשויים שלא להתאים לנהיגת שטח אגרסיבית ומורכבת. נכון, צמיג טוב בהחלט יכול לעזור לרכבים אלו, אך חשוב מאוד להבין מראש מהן היכולות המלאות והאמיתיות של רכבכם, עדיף שלא לגלות באמצע המדבר שרכב הכביש-שטח הרך שלכם לא מסוגל לעלות את העלייה הזו ושהלך לכם, למשל, הציר האחורי...

מאפיינים חשובים בבחירת צמיג שטח

• סוג השטח שבו אתם נוהגים בדר"כ - בוצי, סלעי, חולי, חצץ, שבילים רכים וקלים או עליות וירידות מורכבות וכן הלאה. ניתן למצוא צמיגי שטח אידיאליים לכל סוג שטח, כאשר צמיג לחץ ודרדרת לא יהיה זהה לצמיג המיועד לחול או בוץ למשל.

• שיפוע - האם אתם נוהגים בשטח בעיקר במישור או שאתם מעדיפים אתגרים ואוהבים דווקא את העליות הקשות ביותר שאחריהן גם ירידות מורכבות לא פחות? יש לכך משמעות בבחירת צמיגי השטח שלכם מבחינת עבירות, עמידות ויכולת נשיאת המשקלים המשתנים בעליות וירידות קשות.

• סוג הרכב - כמובן שיש השפעה מכרעת לסוג הרכב בו תנהגו בשטח. טנדר עבודה חזק ואימתני או רכב שטח מובהק יתפקד שונה לחלוטין ויצריך צמיגים שונים לעומת רכב כביש-שטח רך או רכבי השטח היוקרתיים, למשל. ההבדלים בצמיג יתבטאו בגודל, ביכולת נשיאת המשקל, ב"סוליית" הצמיג ובפרמטרים חשובים נוספים.

צמיגי כביש מול צמיגי שטח

מילה זריזה לגבי ההבדלים בין צמיגי כביש לצמיגי שטח. צמיגי שטח הינם אגרסיביים יותר ומגיעים עם מאפיין בולט של "חריצים" עמוקים וגדולים יותר לעומת צמיגי הכביש העדינים יותר מבחינת מראה. זאת כדי לאפשר אחיזת קרקע טובה יותר. אך בדיוק בגלל אותם חריצים גדולים יותר, צמיגי שטח יהיו רועשים יותר על כביש רגיל, יתחממו מהר יותר ויישחקו הרבה יותר מהר. אז צמיג שטח מרכיבים רק אם אתם באמת יורדים לשטח, לא כדי לעשות רושם בעיר!

סוגי צמיגי שטח

• צמיגי שבילים וכבישים (T/H): צמיגי כביש משודרגים המאפשרים גם נסיעה איכותית ובטוחה בשבילים ודרכי עפר. מתאימים לאלו המשלבים בין סוגי הנסיעות תכופות.
• צמיגי 50-50 (A/T): צמיגים למי שמבלה כמחצית מהזמן על הכביש ואת המחצית האחרת בשטח. מאפשרים התנהגות כביש טובה, אך בעלי יכולות שטח טובות גם בשטחים קשים יחסית.
• צמיגי שטח מלאים (M/T): צמיגים המיועדים רק לנסיעות שטח אגרסיביות וקשות. מתאימים לרוב רק לרכבי 4X4 אמיתיים וקשוחים, לטנדרים המיועדים לעבודת שטח מאתגרת וכדומה.
| 9/8/15