מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

האם הרכב שלנו מזהם את הסביבה?

אין שום ספק שרכב פרטי הוא כלי תחבורה נדרש, אבל אם יש לכם רכב עם מנוע בנזין או דיזל, עליכם להיות מודעים לעובדה אחת פשוטה - מדובר על כלי תחבורה שהוא מזהם במיוחד.

| 28/7/15
מתוך קטגוריית ירוק

מדוע רכבים מזהמים?

מדוע רכבים מזהמים?
מדוע מדובר על רכבים שהם מזהמים מאוד? הסיבה לכך היא שברכבים הללו, בניגוד למה שמתחולל במנוע של רכב חשמלי למשל, מתחולל תהליך של שריפת דלק. בתהליך שריפת הדלק תמיד יהיו שאריות שלא ישרפו היטב ויפלטו לאוויר כחנקן, ונוסף על כך - הגזים שהמנוע פולט כאשר הוא מתחמם מאד וגזים שנפלטים במהלך האידוי של הדלק - כל אלו מובילים לפליטה של גזים שפשוט מזהמים את האוויר. חשוב כמובן להבין את ההשלכות של זיהום האוויר ע"י רכבים, מה ההבדל בין רמות הזיהום, ומה אפשר לעשות כדי להקטין את כמויות הזיהום.

מה מזהם יותר?

בתוך כל הרכבים המזהמים, יש כמובן מדרג מסוים. קודם כל, אם אתם מתאים בכך שרכשתם רכב עם מנוע דיזל חסכוני בדלק, דעו לכם שאולי חסכתם בדלק - אבל את הזיהום הגברתם פי 4 יותר מאשר הזיהום של רכב עם מנעו בנזין! לכן אגב, כלי רכב מסחריים כמו מוניות, משאיות ואוטובוסים הם מזהמים יותר כי תמיד יש להם מנוע דיזל. מעבר לכך, ברכבי הקטנועים אין מנגנוני סינון טובים כמו שיש במנועים של רכבים אחרים (משום שהם קטנים יחסית) ולכן גם הם נחשבים למזהמים באופן יחסי, בוודאי ביחס לעובדה שאין עליהם ממש מקום (כלומר, גם אם הם מזהמים כמו רכב פרטי למשל - יש עליהם מקום רק לאדם אחד או שניים, בעוד שרכב פרטי יש 5 אנשים ובאוטובוס 30 איש - וברור שלא נתייחס לזיהום שלהם באותה צורה).

איך נקטין את הזיהום?

יש כמה דברים שבעזרתן נוכל לצמצם בהשלכות הזיהום של הרכבים. דרך אחת היא לעשות תורנויות בין חברים וקולגות. כך, במקום שכל יום לעבודה כל אחד ייסע ברכב הפרטי שלו לבדו - אתם תיסעו ביחד 4-5 איש ברכב אחד. דרך נוספת היא להשתמש בתחבורה ציבורית - זה נכון שאוטובוסים הם מזהמים אבל כאמור, הם תופסים את המקום של עשרות רכבים אחרים שמזהמים, ולכן הם נחשבים לירוקים יותר. כמובן שאפשר להשתמש בכלי תחבורה שאינם מזהמים כלל את הסביבה - אופניים למי שיש לו כוח לדווש, אבל גם רכב חשמלי. היתרון המשמעותי בשימוש של רכב חשמלי הוא שמצד אחד הוא איננו מזהם כלל, אבל הוא לא דורש מכם שום מאמץ. המנוע של רכב חשמלי מבוסס על הטענה במצבר חשמלי לאורך כמה שעות, ולאחר מכן אתם נוסעים ולא מזהמים כלל את הסביבה.

לזכור שהאוויר הוא של כולם

אל תשכחו שאם תזהמו היום - אתם והצאצאים שכלם תסבלו מאוויר מזוהם מחר. לכן ,כדאי ומומלץ בחום להשקיע בפתרונות של נהיגה ירוקה.
| 28/7/15