מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

האם צריך רישיון מיוחד לנהיגה על מערבל בטון?

מי רשאי לנהוג על מערבל בטון ואיזה רישיון צריך לשם כך?

מערכת קמ"ש | 13/7/15
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

מערבל בטון הוא רכב משא ולכן יש צורך ברישיון מסוג 1C על מנת לנהוג עליו. זהו רישיון המיועד לכל סוגי הרכבים שמשקלם מעל 3,500 ק"ג. מלבד רכב משא כמו מערבל בטון, רישיון 1C מיועד לכל אחד מכלי התחבורה הבאים:

• רכב מסחרי
• רכב עבודה
• רכב מדברי

החוק מגדיר רכב משא בתור רכב המשמש או נועד לשמש לפי מבנהו לטובת הובלת טובין. לצורך השוואה, רכב מסחרי מוגדר בתור רכב המשמש או מיועד לשמש להובלת משא בשכר או לעיסוקו של בעל הרכב. חובות ואיסורים החלים על רכבי משא חלים גם על רכב מסחרי. רכב עבודה הוא רכב עליו מורכב ציוד המשמש לביצוע עבודה אך אינו מיועד להובלת מטען והסעת נוסעים, בעוד רכב מדברי הוא רכב ציבורי בעל הנעה קדמית ואחורית עם מרכב תקני.

מה התנאים להוצאת רישיון נהיגה 1C?

מה התנאים להוצאת רישיון נהיגה 1C?
אדם המעוניין לנהוג על מערבל בטון צריך לעמוד במספר תנאים:

א. גיל מינימאלי – הגיל המינימאלי להתחלת הלימודים הוא 17, בעוד הגיל המינימאלי לביצוע המבחן העיוני הוא 17.5. הגיל המינימאלי למבחן מעשי עומד גם הוא על 17.5 והגיל המינימאלי לקבלת הרישיון בפועל הוא 18.

ב. מספר שיעורים – יש צורך במינימום 32 שיעורים על מנת לקבל רישיון מסוג 1C ולנהוג על רכב משא, רכב מסחרי, רכב עבודה או רכב מדברי.

ג. מבחן מעשי – המבחן המעשי לצורך קבלת הרישיון נמשך בממוצע 40 דקות. זהו מבחן ארוך יחסית, שמטרתו לבדוק את השליטה ברכב ואת היכולת של הנהג להתמודד עם בעיות או תקלות בלתי צפויות.

אדם המקבל רישיון בדרגת 1C חייב במלווה. בנוסף, אם מבקש הרישיון עומד בבחינות השונות אך עדיין לא מגיע לגיל 18, מונפק עבורו רישיון נהיגה מסוג B. המבקש נדרש לעבור בדיקות רפואיות כלליות ולהציג טופס על בדיקת עיניים תקנית. בדיקת כושר הראייה היא באמצעות מכשיר שאושר לכך על ידי משרד הבריאות.
לסיכום, כדי לנהוג על מערבל בטון יש צורך ברישיון נהיגה מיוחד מסוג 1C.

מערכת קמ"ש | 13/7/15