מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תכנית הגריטה – מה חדש מאז 2013?

משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה הכריזו על תכנית הגריטה שמטרתה הסרת רכבים ישנים מהכביש. בדומה למדינות אחרות בעולם שמעודדות הסרת רכבים המהווים מפגע סביבתי מהכביש, גם ישראל החליטה להוציא לפועל את תכנית הגריטה, במטרה לצמצם מפגעים סביבתיים ולעודד את תעשיית הרכב לייצר ולייבא רכבים חדשים לארץ. במאמר שלפניכם נסביר על תכנית זו, נפרט את התנאים לקבלה לתכנית ונסביר על המטרות השונות של תכנית זו.

| 11/6/15
מתוך קטגוריית פרטי

מהי תכנית הגריטה?

מהי תכנית הגריטה?
תכנית זו היא תכנית ממשלתית שנועדה להוריד רכבים ישנים מהכביש ולהחליפם ברכבים חדשים. לשם כך הוצע לבעלי רכבים ישנים פיצוי בגובה של 3,000 ש"ח על רכב ישן שיימסר למגרשי הגריטה של משרד התחבורה. אם פעם חיפש בעל הרכב קונה רכבים, כיום, על מנת להיפטר מהרכב הישן, על בעל הרכב להגיע אל משרד הרישוי ולבטל את רישוי הרכב שברשותו, ולאחר מכן למסור את רכבו הישן למגרש. תכנית זו יצאה לפועל לראשונה בשנת 2012 והופסקה בשנת 2013 בשל מחסור בתקציב. עלויות הגריטה הכוללות חרגו מהתקציב השנתי הראשוני שאושר, וזאת עקב הביקוש האדיר לגריטה. בתחילת דרכה של התכנית אושר תקציב של 5 מיליון שקלים לכל שנה, במשך חמש השנים הבאות, אך לאור הביקוש, כלל התקציב לתכנית זו נגמר כבר בשנה הראשונה.

מה המטרה של התכנית?

רכבים ישנים אינם כוללים מערכות בטיחות כמו אלו החדשים. מערכות הבטיחות, המשפרות את רמת הבטיחות של הנוהג ברכב ואלו הנוסעים בו, מפחיתות את הסיכון לתאונות דרכים. המטרה הראשונה של תכנית זו היא להוריד כלי רכב ישנים מהכביש על מנת לצמצם עד כמה ניתן את המפגע הבטיחותי שהם מהווים.

עובדה ידועה היא שכלי רכב ישנים הם מפגע סביבתי, ומדינת ישראל מעוניינת להוריד מהכביש עד כמה שניתן רכבים ישנים על מנת להפחית את כמות המזהמים הנפלטים לאוויר, ואת הסיכון הגבוה שבתאונות דרכים הנגרמות כתוצאה מרכב ישן שאינו תקין.

המטרה השנייה של תכנית הגריטה היא עידוד תעשיית הרכב. ברגע שאנשים יכולים להיפטר מהרכב הישן שלהם לא רק באמצעות קונה רכבים משומשים, הם מקבלים עידוד לקניית רכב חדש, ובכך מעלים את הביקוש לרכבים.

כשהביקוש לרכבים עולה, תעשיית הרכב תופסת תאוצה, מה שמשתלם למדינה, שגובה מסים מיצרניות הרכב ומלקוחותיהן שרוכשים רכבים חדשים.

מהם התנאים לעמידה בתנאי הקבלה של התכנית

על בעל רכב ישן המבקש למסור את רכבו לצרכי גריטה לעמוד בכמה תנאים המאפשרים את קבלתו לתכנית: התנאי הראשון הוא שגיל הרכב עולה על 20 שנה. התנאי השני שבו הרכב צריך לעמוד הוא הופעת הסיווג M1 ברישיון הרכב (במקרים שבהם מדובר ברכבי נוסעים פרטיים).

כמו כן, על רישיון הרכב להיות בתוקף, כלומר אגרתו משולמת, ללא עיקולים או שעבודים, או כל מגבלה כזאת או אחרת שתמנע את ביטול רישיון הרכב. תנאי נוסף לעמידה בתנאי הסף לקבלה לתכנית הגריטה הוא יכולת הניידות של הרכב, כלומר, על הרכב להגיע אל מגרש הגריטה בנסיעה ולא באמצעות גרר או קונה רכבים.
| 11/6/15