מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

חידוש רישיון נהיגה למבוגרים

בני גיל הזהב שנוהגים ברכבם ואוהבים זאת, נדרשים לעמוד בבחינות שונות בהגיעם לגיל הזהב. הדבר נכון לגבי נהגים בעלי רישיון נהיגה ברכבים פרטיים, ועל אחת כמה וכמה נכון גם לגבי לנהגים מקצועיים שנוהגים בכלי רכב שאינם פרטיים כגון אוטובוסים, מוניות, משאיות וכו'.

| 31/5/15
מתוך קטגוריית פרטי

משרד התחבורה מאפשר לנהגים בכל הגילאים לשמור על רישיונם, אך ככל שהגיל עולה, והמצב הבריאותי מידרדר, כך דרישות משרד התחבורה לחידוש הרישיון מחמירות ועולות מדרגה. בעמוד שלפניכם ריכזנו מידע חשוב הנוגע לנהגים מבוגרים שמעוניינים לשמור על רישיונם ולא יודעים מהן הדרישות שעליהם לעמוד בהן.

מה הקריטריונים לקבוצות השונות?

בתשובה לשאלה מהן הבדיקות הרפואיות הנדרשות לשם חידוש רישיון נהיגה למבוגרים, נעשית הבחנה בין מספר קבוצות גילאים ובין מספר סוגי רישיון נהיגה. ראשית ישנה הבחנה בין נהגים עד גיל 40, מעל גיל 40, מעל גיל 60, 70 ו-80. בנוסף, קיימת הבחנה בין נהגים המחזיקים רישיון נהיגה ברכבים פרטיים לבין נהגים מקצועיים העוסקים בנהיגה למחייתם כמו נהגי משאיות, מוניות ואוטובוסים. עד גיל 40, חידוש רישיון הנהיגה אינו מותנה בבדיקות רפואיות מכל סוג שהוא, בעוד שמגיל 40 ישנה חובה בביצוע בדיקות ראייה אחת לעשר שנים. העדכון שנכנס לתוקפו החל מתחילת שנת 2012 הוא עדכון רלוונטי שמשפיע על כל הנהגים המבקשים לחדש את רישיונם ועברו את גיל 40, על אף שטרם הגיעו לגיל הזהב.

עמידה בקריטריונים שונים בגיל הזהב

משרד התחבורה מחמיר את ההגבלות והתנאים על בני גיל הזהב שמעוניינים לחדש את רישיונם. הרי זה ברור שחולה סיעודי שנעזר בשירותיה של חברת סיעוד לא יוכל לנהוג ברכב, מכיוון שהוא לא יכול לבצע בעצמו את הפעולות היומיומיות הנדרשות לתפקודו השוטף וזקוק לעזרה חיצונית. עם זאת, לא כל אדם שחצה את גבול 60 השנים הוא קשיש חסר ישע שאינו מסוגל לנהוג ברכבו בעצמו.

אדם שעבר את גיל 60, ומחזיק ברישיון נהיגה מקצועי, נדרש לעבור בחינה רפואית כוללת אצל רופא מוסמך. את חידוש רישיון הנהיגה במקרה זה יש לבצע אחת לחמש שנים ולא אחת לעשר שנים כפי שנקבע עד גיל 60. נהגים המחזיקים ברישיון נהיגה לרכב פרטי, טרקטור או אופנוע, נדרשים במעבר בדיקה גופנית אצל רופא מוסמך אך ורק מגיל 70 ומעלה, ולחדש את רישיונם אחת לחמש שנים. עם ההגעה לגיל 80, יש לחדש את הרישיון אחת לשנתיים כנדרש בחוק.

כיצד מבצעים את חידוש הרישיון בפועל?

כחצי שנה לפני מועד חידוש הרישיון הרצוי, ישלח לביתכם מכתב רשמי ממשרד התחבורה שמורה על הכללים של חידוש הרישיון הבא שלכם. אם לא קיבלתם את הטופס הנדרש בדואר, תוכלו להוריד אותו מאתר האינטרנט של משרד התחבורה, או לגשת למשרדי קבלת הקהל הקרובים לביתכם מטעם המשרד. את הטופס יש למלא בעט שחור, ולשלוח למשרד התחבורה בצירוף האישורים והמסמכים הנדרשים (כולל הבדיקות הרפואיות הנדרשות).
| 31/5/15