מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מה המשמעות והתפקיד של ממונה בטיחות בתעבורה?

יש לא מעט ארגונים שבהם אחד התפקידים החשובים ביותר, הוא התפקיד של ממונה בטיחות בתעבורה.

| 11/5/15
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

אולם, מה בעצם התפקיד אומר? בכדי להבין את התפקיד של ממונה הבטיחות בתעבורה, יש להבין באילו ארגונים הוא נדרש. התפקיד של הממונה הוא לרוב, בארגונים יש שימוש בכלי רכב רבים מאד. כך למשל, צה"ל הוא דוגמה קלאסית לכך, ובכל בסיס בצה"ל יש ממונה על בטיחות בתעבורה. אולם גם בחברה האזרחית יש צורך רב באחרים הללו – בין השאר בחברות ההסעות כמובן, וכמובן גם בחברות משלוחים. בעצם, כל חברה שיש לה כבר צי מכובד של כלי רכב - נדרש לממונה על הבטיחות בתעבורה. אז מה בדיוק הוא עושה, ועל מי ומה הוא אחראי?

מגוון התפקידים של הממונה

תקינות ובטיחות ברכבים

אחד התפקידים החשובים ביותר של ממונה בטיחות בתעבורה במקום העבודה שלו, הוא לבצע בדיקה מקיפה לכלל הרכבים בכל תקופה שנדרשת לכך. לעתים מדובר על בדיקות אחרי נסיעות, וכמובן שישנן גם בדיקות שגרתיות - בין אם לפי תקופה, או לפי קילומטראז' שהרכבים צברו. הבדיקות הלל ובאות לוודא שהרכבים עדיין תקינים, שכל החלפים שלהם במצב תקין, שאין חלקים שנשחקו, וכיו"ב. כמובן שאם מתגלה בעיה באחד הרכבים - יש להפנות אותו לטיפול המתאים. יודגש שמאחר שהממונה על הבטיחות בתעבורה צריך להיות מלכתחילה עם השכלה של מכונאי רכב, הרי שהוא מכיר את הרכבים לפני ולפנים, ומכאן הוא יכול גם לבדוק את הבטיחות שלהם.

הכשרות בטיחות לנהגים

תפקיד נוסף של ממונה בטיחות בתעבורה, חשוב לא פחות, הוא ביצעו של כלל הכשרות הבטיחות לנהגים של החברה. יש לזכור שנהגים עלולים לבצע מעשים פזיזים, ולא לציית להנחיות ולהוראות - ולכן חשוב כל כך שיהיה אדם שממונה ואחראי עליהם. מתפקידו של האחראי לערוך השתלמויות בטיחות לכלל הנהגים בחברה בכל תקופה. עליו לבצע הכשרות לנהגים בתחום הבטיחות, ולשים לב שהם עוקבים אחרי ההוראות. מובן אגב שיש לממונה גם את הסמכות להפעיל אמצעים משמעתיים כנגד נהגים אשר עוברים עבירות בטיחות - וזאת בנוסף למיצוי הדין הפלילי איתם.

חקירת עבירות בתחום

ממונה בטיחות בתעבורה הוא גם בעל הסמכות לבצע תחקירים בחברה במידה ובוצעו בה עבירות של בטיחות בדרכים - כאשר יש בעיה שנוצרה לפתע באחד הרכבים, כאשר אחד מהנהגים נהג שלא כשורה, וכיו"ב - הממונה הוא שעורך את כלל התחקירים ומפרסם את מסקנותיו והמלצותיו לדרגים השונים.

תפקיד חיוני וחשוב לחיים של כולנו

במידה ובעסק או בארגון שלכם, נעשה שימוש נרחב מאד בכלי רכב - אפשר שאף חובה עליכם למנות ממונה על בטיחות בתעבורה, ולא להזניח נושא זה בשום פנים ואופן. שימו לב כי יש לשלוח מכונאי מוכשר לקורס אשר יסמיך אותו בתחום, וכך אתם תוכלו לשמור על החיים של כולם.
| 11/5/15