מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כיצד צמיגים תקינים מסייעים לנהיגה בטיחותית?

מדוע חשוב להקפיד על תקינות הצמיגים על מנת ליהנות מחווית נהיגה בטוחה?

מערכת קמש | 24/3/15
מתוך קטגוריית פרטי

כולנו יודעים שלכל רכב, יש צמיגים אשר מחוברים לחישוקי הגלגלים שלו. עם זאת, האם עצרתם פעם לחשוב, מדעו בכלל יש בהם צורך? מדוע אי אפשר באמת לנהוג בלעדיהם? הסיבה הגדולה לכך היא, שיש קשר הדוק בין הצמיג לבין הבטיחות בעת הנהיגה. למעשה, ללא הצמיגים, אפשר שהנהיגה לא רק שלא הייתה בטיחותית - אלא שהיא ככל הנראה, גם לא הייתה אפשרית בכלל. הצמיג מסייע בהיבטים רבים של בטיחות בנהיגה, ואנו נפרט על המרכזיים שבהם. כולנו תקווה כמובן שאחרי שתקראו זאת, גם תבינו מדוע חשוב לשמור על התקינות של הצמידים שלכם, כי תקינות של צמיגים משמעותה פשוטה – תקינות של הרכב ונהיגה בטוחה.

אז מהם היבטי הבטיחות?

● מניעת פגיעה בחישוק - חישוקי הגלגלים עצמם, הם אלו שאמנם מספקים את התנועה האפשרית לרכב, אבל יש איתם בעיה אחת - הם עלולים להישחק מהר במיוחד. יש לזכור שרכב ממונע, איננו כמו עגלה או כרכרה - מדובר על כלי רכב שיכול תוך זמן קצר, להאיץ למהירות של עשרות קמ"ש. זה אומר משהו פשוט במיוחד - חישוקי המתכת יישחקו במהירות במגע עם הקרקע, ויצאו מכלל שימוש תוך כמה דקות לכל היותר. התפקיד של הצמיגים על כן, הוא בעצם למנוע את המגע הישיר של החישוקים ישירות עם הקרקע, ובכך הם שומרים עליהם מתפקדים, ומאפשרים נסיעה בטוחה.

● בלימת זעזועים - לצמיגים יש תפקיד קריטי נוסף, והוא בבלימת הזעזועים של הרכב. גלגלי הרכב, נתקלים בדרך במהמורות שונות. ללא הצמיגים, כל מהמורה, ולו הקטנה ביותר, הייתה מורגשת באופן נכבד. כבישי הארץ שלנו למשל, אינם כבישים חלקים כלל וכלל - יש בהם שקעים ובליטות שונות, שלא לדבר על כל מיני מהמורות בדרך. אם צמיגים אינם תקינים, הם אינם מספקים בלימה טובה נגד זעזועים אלו - והתוצאה היא כל מיני חבטות שהרכב עלול לספוג מלמטה. כמו כן, זעזועים אלו, ללא הצמיגים, עלולים לגרום לסטייה מהדרך ולאיבוד אחיזת הכביש, והסכנה מכאן ברורה. מובן שצמיג תקין - מונע את כל אלו.

● אחיזה בכביש - זה עוד תפקיד חשוב מאד של הצמיגים ברכב שלכם - הם אלו שבעצם מספקים לכם את אחיזת הכביש הטובה, יחד עם ההגה. אחיזת כביש משמעותה שכל תנועה עם ההגה, תוביל בעצם ליחס ישר בתנועת גלגלים, ואתם תקבלו שליטה טובה יותר – כמו גם בלימה שתגיב טוב יותר. הצמיגים הם כאמור אלו שמספקים מלכתחילה אפשרות לנהיגה ממושכת טובה יותר, אך הם גם נאחזים היטב בקרקע ומגיבים בצורה הרבה יותר טובה להוראות ממערכת ההיגוי, ומכאן האחיזה המעולה שהם מספקים.

אבל מה קורה כשהצמיג נשחק?

אם יש בעיה בצמיג, וזו יכולה להיות כל בעיה - לחץ אוויר חסר, פנצ'ר, סדקים שונים, יובש, ועוד - הרי שהוא לא באמת יכול לספק לכם את כל היבטי הבטיחות שציינו זה עתה. לכן, חשוב מאד להיות ערניים ולשים לב למצב הצמיגים שלכם ברכב - משום שלא פעם, חייכם יהיו תלויים בהם.
מערכת קמש | 24/3/15