מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

סם או אלכוהול - מה מסוכן יותר בנהיגה?

זו אינה בדיחה אלא שאלה רצינית של ממש: האם נהיגה תחת השפעת אלכוהול מסוכנת יותר מנהיגה תחת השפעת סם?

| 16/3/15
מתוך קטגוריית פרטי

ממחקר של המינהל הלאומי לבטיחות בדרכים בארה"ב (NHTSA) עולה כי נהיגה תחת השפעת אלכוהול מסוכנת הרבה יותר מאשר נהיגה תחת השפעת סם כלשהו. המחקר בוצע בווירג'יניה לאורך תקופה של יותר מ-20 חודשים.

במהלכו נבדקו נתונים של יותר מ-3,000 נהגים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים בדרגות חומרה שונות. במקביל, בוצעה השוואה ל-6,000 נהגים אשר לא היו מעורבים בתאונות. מתוצאות המחקר עולה, כי נהגים שרמת האלכוהול בדמם הייתה גבוהה יותר מהרמה המותרת בחוק האמריקאי (-0.08%) היו בסיכון גבוה של פי ארבעה להיות מעורבים בתאונת דרכים ואילו נהגים שרמת האלכוהול בדמם הייתה מעל 0.15% נמצאו בסיכון גבוה פי 12.

נהיגה תחת השפעת סם, כמו גם נהיגה תחת השפעת אלכוהול, עלולה לגבות מחיר יקר מהנהג, אולם בין שני סוגי העבירות הללו ישנם מספר הבדלים מהותיים:

• חוקיות

בניגוד לאלכוהול, על השימוש בסמים מסוכנים חל איסור מוחלט, בכל כמות שהיא, והשימוש בהם מוגדר כעבירה ברת עונשין על פי פקודת הסמים המסוכנים [תשל "ג, 1973].

• זמן "נדיפות"

לסמים, בניגוד לאלכוהול, לוקח זמן רב יותר להעלם מגוף המשתמש בהם (עד לתקופה של שבועיים ויותר, במקרים מסוימים). בפקודת התעבורה, מופיעה ההגדרה "מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן".
לכן, נהג שעישן ג'וינט לפני שבוע, בעוד ההשפעה של הסם התפוגגה, לכאורה, לגמרי, עדיין עלול למצוא את עצמו מואשם בעבירה של נהיגה תחת סמים, מאחר ובגופו עדיין קיימים שרידים מדידים של הסם.

• עילה או חשד סביר

לצורך הדרישה לגילוי אלכוהול בגופו של נהג מצד שוטר, לא נדרש "חשד סביר או עילה וניתן לעשותה באקראי ובכל מקום. לעומת זאת, בדיקה לגילוי סמים ניתנת לביצוע אך ורק בתנאי שקיים "יסוד סביר לחשד" שהנהג ביצע עבירה. בהעדר יסוד מוצק כזה, רשאי הנהג לסרב לבדיקת השתן.

• צורת הבדיקה

בדיקות לגילוי סם מתבצעות בבדיקות דם או שתן, בעוד לרשות רשויות האכיפה עומד מספר גדול יותר של אמצעי בדיקה זמינים (כ"ינשוף").

• ענישה

עונש המינימום הקבוע בחוק על נהיגה תחת השפעת סם הינו פסילת הרישיון לתקופה של מינימום שנתיים (בנוסף לרכיבי ענישה נוספים כמאסר מותנה ומאסר בפועל). בעבירות שכללו גרימת מוות, תוספת האישום בסעיף של נהיגה תחת השפעת סם, עלולה לגרור ולהטיל על הנהג אישום חמור יותר של הריגה, להבדיל מגרימת מוות ברשלנות. משמעות הדבר היא ענישה מחמירה יותר ומאסר בפועל.

העונשים המוטל

הגידול המתמיד במספר תאונות הדרכים מעסיק בשנים האחרונות את בתי המשפט, והרשויות נחושות להלחם ברעה חולה זו בכל מישור אפשרי. העונשים המוטלים על נוהגים תחת השפעת סמים או אלכוהול מחריפים בהתאמה למגמה ובתי המשפט (והשופטים) נוטים להיות הרבה פחות סלחנים לנהגים שנתפסים בעבירות אלה.
לכן, במידה ונעצרת ע"י שוטר בחשד לנהיגה תחת השפעה (אלכוהול או סם), צור קשר מיידי עם עו"ד המתמחה בתחומים אלה והתייעץ
| 16/3/15