מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

רשת צל, סוכך או גגון לחניה: מחוייבים בארנונה?

אתם רוצים לעשות שינוי קטן בבית שלכם - למשל להתקין גגון לחניה שלכם, לפרוס רשת צל מעל לגינה, להתקין סוככי פח בשביל חניה מקורה, ועוד תוספות שונות. כמובן שאתם צריכים תמיד להתייחס לשאלת הארנונה.

| 24/2/15
מתוך קטגוריית פרטי

הארנונה כידוע, היא המחיר שאתם משלמים לרשות המקומית עבור שימוש בשטח של הבית. שימו לב עם זאת, כי באופן בסיסי, ברוב המקרים הארנונה היא רק עבור מה שנמצא בין ארבע קירות הבית ויש מעליו גג - לכן למשל במקומות רבים לא משלמים בכל לארנונה על מרפסת - אבל אם תבחרו להתקין מעליה רשת צל לפתע כן צריך לשלם! ואילו יש רשויות שבהן אפילו אם תתקינו חניה מקורה לא צריך לשלם עבורה ארנונה. אז איך זה עובד? מה בעצם קורה פה? בואו נעשה קצת סדר בנתונים, ונבין את שיטות החישוב.

כך מחשבים את הארנונה על התוספות שלכם:

מה קובע חוק הארנונה?

כדי להבין מדוע לעתים מטילים ארנונה על התקנה של רשת צל, סוככים וגגונים ולעתים לא, צריך לחזור לחוק הבסיסי. תחת תקנות הסדרים במשק המדינה תשנ"ג 1993, נקבעה בין השאר הרפורמה לארנונה החדשה בישראל.

הארנונה קבעה כי מעתה, הרשויות המקומיות אינן רשאיות לקבוע את מחירי הארנונה שלהן, והסמכות הזו תהיה על הכנסת ועל משרד הפנים - כאשר הרשות המקומית זכאית כמובן להגיש לממשלה את המלצתה, והממשלה רשאית לקבל או לא לקבל את ההמלצה בסמוך לשיקולים שונים. אם כך, בהנחה שהרשות המקומית לא יכולה ככה סתם לגבות את התשלום על גגון או רשת צל, למה בכל זאת לפעמים כן משלמים עבורה וחלק לא?

הקומבינה של הרשויות המקומיות

החוק אמנם קבע כי הממשלה היא שתקבע את העלויות שהרשות המקומית רשאית לגבות לכל מ"ר - אבל החוק לא קובע בעצם, איך הרשות המקומית תחשב כל מ"ר. ובעצם, החוק לא קבע לעניין זה איך הרשות המקומית תחליט מה נכנס להגדרת הארנונה!

זה השאיר לרשויות המקומיות מקום לפרצה רבה מאד בנידון - ולמעשה יש רשויות מקומיות שבהן נהוג לגבות את התשלום אך ורק עבור מה שנמצא בתוך ארבע קירות מתחת לגג- ויש רשויות שבהן יחייבו גם עבור כל שטח שנמצא מחוץ לבית כל עוד הוא רשום בטאבו. יש כמובן רשויות שבוחרו תדרך אמצעים, ויש סקאלה מסוימת - ומכאן השינויים הם רבים מאד. כמו כן לרשות מקומית מותר לשנות את התקנות בכל תקופה שהיא.

אז איך זה משפיע עליכם בסוף?

אם אתם רוצים להתקין תוספות כגון למשל רשת צל או גגון מפח, ברוב הרשויות המקומיות בכל זאת לא דורשים תוספת, שכן אפילו אם יצרתם סוג של שטח מקורה לחניה - הרי שהקירוי נחשב ארעי לחלוטין והגג איננו קבוע. לעומת זאת, אם תבחרו בתוספות כמו פרגולות וסככים קבועים - אז יש סיכוי שכן תיגבה ארנונה, אך בכל מקרה - יש לבחון כל מצב לגופו.
| 24/2/15