מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

ההבדל בין מלגזות חשמליות למלגזות דיזל

מלגזה אופיינית יכולה להיות בעל מנוע דיזל או חשמלי. במאמר הבא נעמוד על ההבדלים בין סוגי מנועים וננסה להבין באילו סיטואציות כדאי להשתמש בכל מלגזה

| 18/2/15
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

סדנאות עבודה ומחסנים

סדנאות עבודה ומחסנים
מלגזה היא אחד מכלי הרכב הממונעים הנפוצים ביותר בענפי התעשייה, הלוגיסטיקה והתפעול. זהו כלי המשמש בעיקר להעמסת ותובלת מטען למרחקים קצרים או בינוניים. על גבי מלגזה מורכבות זרועות פלדה המוכנסות מתחת למטען. המלגזה מיועדת לתפעול שוטף של מפעלי ייצור, סדנאות עבודה ומחסנים וכיום ניתן להשיג אותה במגוון רחב של דגמים.

מנוע

הייעוד של המלגזות דומה ולכן ההבדלים העיקריים בין סוגי מלגזות באים לידי ביטוי במנוע. יש מלגזות עם מנוע המופעל באמצעות גז פחמימני מעובה, בנזין או דיזל ומלגזות עם מנוע חשמלי. מלגזות חשמליות ומלגזות דיזל הן הנפוצות ביותר. בכל מלגזה מותקנת משקולת ברזל בצד האחורי שמטרתה לפצות על משקל המשא. עם זאת, במלגזה עם מנוע חשמלי משקלה של הסוללה עשוי להחליף את הצורך במשקולת נפרדת. הסוללה עשויה עופרת ולכן משקלה מספיק גבוה ומשמעותי.

יתרונות וחסרונות של מלגזות חשמליות ודיזל

את היתרונות והחסרונות של מלגזות חשמליות מול מלגזות דיזל ניתן לבחון על פי שלושה קריטריונים:

א. שקט

מלגזות עם מנוע חשמלי מבטיחות עבודה שקטה בהרבה ממלגזות עם מנוע דיזל. מי שרוצה לנצל את היעילות של מלגזות בחלל סגור, בתוך מחסן או בשטחי מגורים צריך לבחור מנוע חשמלי. החיסרון של מנוע חשמלי בהקשר הזה הוא הצורך בהטענה לעיתים קרובות.

ב. נשיאת סחורה

מלגזות דיזל מיועדות לנשיאת סחורה כבדה ומאסיבית. הן אמינות לאורך זמן ועמידות גם בתנאי לוגיסטיקה מחמירים. יתרונות אלו של מלגזות דיזל הופכות אותן לכלי עבודה פופולארי ושכיח. בנוסף, מלגזת דיזל יכולה לשאת סחורה באופן רצוף וללא הפסקה בשטחים חקלאיים.

ג. תחזוקה

בקריטריון הזה יש יתרון ברור למנוע חשמלי על פני מלגזות דיזל. מנוע דיזל מזהם את האוויר, פולט עשן ודורש תחזוקה מרבית והחלפת שמנים ומסננים לעיתים קרובות. דרישות אלו אינן רלוונטיות במנוע חשמלי מתקדם המיוצר לפי תווי התקן המודרניים.

מתי כדאי להשתמש בכל מגלזה?

מלגזה חזקה וגדולה תהיה יקרה יותר בהשוואה למלגזות אחרות וגם הוצאות התפעול שלה יגדלו בהתאם. עם זאת, מלגזה חדשה וחשמלית תעבוד ללא תקלות ואת רוב הבעיות שלה ניתן לפתור במסגרת מימוש אחריות היצרן.

אנשי מקצוע בתחום הלוגיסטיקה ממליצים על שימוש במלגזות דיזל לעבודות מורכבות כמו בשטחים חקלאיים, אתרי בנייה, נמלי תעופה וים וכדומה. מנגד, ההמלצה על מלגזות חשמליות תקפה לגבי עבודה במחסנים סגורים, בפרויקטים פשוטים של נשיאת סחורה במשקל נמוך יחסית וכאשר ישנה אפשרות להטענה זמינה.

לסיכום, קשה להכריע בצורה חד משמעית בשאלה מהי המלגזה הטובה ביותר. הכל תלוי בצרכי הלקוח ובאופי השימוש המיועד בכלי.
| 18/2/15