מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תמרורי הכביש המוזרים בעולם

כמעט בכל מדינה בעולם ניתן למצוא תמרורים מוזרים, מפתיעים ומצחיקים. למרות החשיבות של סימני דרך בשמירה על בטיחות הנהגים והציבור הרחב, כדאי לעצור מדי פעם ולבצע סקירה של תמרורי הכביש המשונים ביותר

| 12/2/15
מתוך קטגוריית פרטי

סימני דרך

סימני דרך
כל נהג בחו"ל חושש לפגוש סימני דרך שהוא לא מכיר. סימני דרך מן הסוג הזה יכולים לא רק לפגוע בתחושת הביטחון של הנהג, אלא במקרים מסוימים אפילו לגרום תאונות דרכים ונזקים בלתי הפיכים לחיי אדם ולרכוש. מצד שני, אי אפשר לצפות מנהגים להכיר את כל סימני הדרך בעולם. במדינות אירופה משתמשים באמנה מסודרת לצורך קביעת אחידות עבור סימני דרך, אך יש מקומות בהם התקנות הרבה יותר גמישות.

מסורת תרבותית

שלטי דרכים יכולים לספק מידע אינפורמטיבי והדרכה ויש גם שלטים המוצבים באתרי עבודה. המאפיין המשותף לכל השלטים הוא הבולטות שלהם וההתאמה למאפיינים המקומיים. זו הסיבה שבאוסטרליה יש הרבה שלטים המזהירים מפני חציית קנגורו את הכביש, או הסבר מדוע בכניסה ליער בשבדיה יש שלט המזהיר מפני תקיפת ויקינגים. תמרורים אלו יכולים להיראות מוזרים בעיני מי שמגיע בישראל – אך עומדת מאחוריה מסורת תרבותית, חברתית ומקומית.

מה מסתתר מאחורי התמרורים?

הנה עוד כמה תמרורי כביש מוזרים שכדאי לדעת מה מסתתר מאחוריהם:

א. שלט הוראה על זכות קדימה לביגפוט

במדינת קולורדו חוששים מפני הופעתו המחודשת של ביגפוט. למרות שאין עדות קונקרטיות לקיומו ואף אמצעי טכנולוגיה לא זיהה את היצור המפחיד, תושבי קולורדו טרחו להמציא שלט מיוחד המקנה לו זכות קדימה. השלט מפרט היכן לעצור והוא מחייב את הנהגים לעמוד במידה וביגפוט מתכנן הופעה פתאומית.

ב. מניעת נפילה לקרח

יש גם שלטים מוזרים שלא מסתפקים באזהרה בלבד. אחד השלטים הללו נמצא בפינלנד והוא מתאפיין באלמנט גרפי מפחיד. על השלט מוצגת יד שנמצאת מתחת לקרח ומחכה להצלה. מטרת השלט היא להזהיר את הנהגים וגם את עוברי האורח מפני נפילה אל הקרח הדק. מצד אחד אפשר להבין את ההיגיון מאחורי הצבת השלט, אך מצד שני סביר להניח שאף נהג לא ירשה לעצמו לטייל על קרחונים עם רכב פרטי.

ג. שלט מודיעין על חול במדבר נמיביה

חושבים על טיול שטח במדבר ובוחרים את נמיביה בתור יעד? כדאי שתתכוננו לראות את השלט הכי מובן מאליו בעולם: תמרור מודיעין על חול. השלט ניצב בלב המדבר ואין ספק לגבי חוסר התועלת שלו.

ד. אזהרה מפצצות, אנשי צבא ומבצעים צבאיים

בגדד בירת עיראק היא מוקד למאבקים בין דתות, תרבויות ומעצמות. מי שנכנס לאיזור בגדד עם רכב פרטי ימצא במרחק של 89 קילומטר ממרכז העיר שלט המתריע מפני פצצות, אנשי צבא ומבצעים צבאיים. השלט צבוע בצהוב והוא מעיד על סכנה גדולה. זהו שלט המוצב על ידי הממשלה במטרה להזהיר עוברים ושבים שלא בדיוק יודעים איך או לאן להגיע בתוך עיראק.

ה. מפגש עם מוס

פארקים בקנדה מציעים חוויה יוצאת דופן עבור שוכרי רכבים, תיירים ומשפחות עם ילדים. יחד עם זאת, כדאי להישאר עירניים לשלטים ותמרורים המזהירים מפני מפגש עם מוס. זו חיה שנראית חברתית רק מרחוק. המוס יכול לרסק כמעט כל רכב פרטי במפגש של שניות בודדות והשלט מזהיר מפני כך בבירור. האלמנט הגרפי על השלט הוא ציור של מוס נוגע ברכב ומתחת גם מופיעה המילה "אזהרה!".

לסיכום

שלטי הדרכים המוצבים ברחבי העולם אמורים להעביר מסר עבור הנהגים. חלק מהשלטים מספקים אזהרה והתראה, חלק מתמקדים בהוריה וחלק מדגישים איסורים והגבלות.
| 12/2/15