מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מהן ההחמרות שנקבעו לענישה במקרים של נהיגה בשכרות?

המדינה קבעה בשנים האחרונות, מספר החמרות שונות שנוגעות לנהגים אשר נתפסו נוהגים תחת מצב של שכרות. מדוע הוחלט להחמיר את הענישה?

| 26/11/14
מתוך קטגוריית פרטי

ההחלטה על החמרה בכל הנוגע לנהיגה בשכרות מגיעה משני כיוונים שונים. ראשית - מבתי המשפט, כאשר יותר ויותר שוטפים בבתי הדין לתעבורה החליטו להטיל עונשים כבדים יותר על נהגים, בניגוד למה שהיה נהוג בעבר.
הכיוון השני בא מהמחוקק עצמו, שהחליט לקבוע נהלים יותר מחמירים ועונשים כבדים יותר לנהגים שנתפסו נוהגים תחת שכרות. הסיבה לכך היא שכידוע, אדם שנוהג תחת השפעת השכרות שלו, עלול להוות סכנה משמעותית מאד לעצמו, לנוסעים ברכב ולכל הנוסעים האחרים על הכביש. נהגים תחת השפעת שכרות נוטים הרבה יותר לתאונות דרכים קטלניות, ובאופן כללי נוטים יותר לתאונות. אז מהן ההחמרות שנקבעו ומה חשוב לדעת בנושא?

כל ההחמרות שחשוב להכיר

שלילה ע"י המשטרה

קודם כל, קבע החוק כי אדם שנתפס נוהג תחת שכרות, הרי שרישיונו ישלשל באופן אוטומטי ע"י שוטר דרגת מפקח לפחות, לרמה של 30 יום, כאשר יש גם אפשרות שמשך השלילה יתארך ל90 יום במידה ולא נעזר בעו"ד המתמחה בנהיגה בשכרות. שימו לב ששלילה זו היא מעבר לעונש שבית המשפט יכול להשית עליו בהמשך, וזה גם לא קשור לשאלה של האם אותו אדם עשה תאונה או לא - אלא בסך הכל על אדם אשר נמצא אלכוהול בדמו ברמה שהיא מעבר למותרת, ושוטר מצא זאת בבדיקה שגרתית. הדבר כבר מחווה על כך, שמומלץ בחום שלא לקחת סיכון ולא לנהגו תחת השפעת אלכוהול, שכן אפילו אם לא תעשו תאונה כלשהי - יש סכנה שרישיונכם יישלל לחודש לפחות אם לא יותר מכך.

מה קובע המשפט

ההחמרה נוגעת גם לאנשים אשר נתפשו בעבירות תנועה תחת השפעת שכרות. במקרים כאלו, קבע החוק כי רישיונו של האדם יישלל לפחות לשנתיים! שימו לב שזהו העונש המינימלי, כך שהמשמעות היא שאם נסעתם, ביצעתם תאונה, ונמצא בדמכם שהייתם שיכורים, הרי שלא משנה איך תנסו להסביר את המצב לבית המשפט, ברגע שיש הוכחות לכך - יש כבר סכנה משמעותית לכך שהרישיון שלכם יישלל לשנתיים לפחות, וזה כאמור המינימום. בחלק מהמקרים, בית המשפט כמובן גוזר איסור על רישיון נהיגה לתקופות ארוכות עוד יותר, וכים יש אף נטייה לקבוע איסור על נהיגה למשך כל החיים.

ומה עם נהיגה תחת השפעת אלכוהול?

כיום יש הבדל בין שתי העבירות - נהיגה בשכורת, ונהיגה תחת השפעת אלכוהול, שנחשבת לעבירה קלה יותר, לרוב כאשר לא ברור כמה אלכוהול בדיוק היה בדמו של האדם, או שלא ברור עד כמה התאונה נגרמה עקב כך. גם במקרים הללו תהיה שלילת רישיון, אך לתקופה לרוב של מספר חודשים.

הכי טוב - לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול

אין ספק שההחמרה בתחום פשוט מלמדת אותו דבר אחד - ולו רק לטובתכם ובכדי שלא תסתבכו עם מערכת החוק, הדבר הטוב ביותר, הוא פשוט לא לנהוג תחת השפעת אלכוהול.
| 26/11/14