מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

העולם דורש (ומקבל) רכבים ירוקים

הוריקנים בסדרי גודל שלא הכרנו קודם, סופות, שינויי אקלים – כל אלו נמצאים ממש מעבר לפינה, אם לא נעצור את התחממות כדור הארץ. אחד הגורמים המשמעותיים התורמים לאפקט החממה הם כלי הרכב. כיום גם הצרכנים, גם הממשלות ואפילו היצרנים והמשקיעים פועלים למען עתיד ירוק יותר.

| 19/11/14
מתוך קטגוריית פרטי

המגמה של כלי רכב ירוקים לא החלה בשנה האחרונה, אולם בתקופה האחרונה ניכרת מגמת האצה בקצב כניסת, ייצור ופיתוח כלי רכב חדשים, חסכוניים יותר בדלק ובייצור גזים מזיקים. הטכנולוגיות רבות: כלי רכב חשמליים, היברידיים, ביו-דלק ואפילו כלי רכב סולריים – אבל המטרה משותפת: חיסכון בשימוש בדלק ההולך ואוזל, והפחתה ניכרת של פליטת גזים מזיקים כתוצר לוואי של מנועי הבעירה הפנימית.

הלחץ ליצירת השינוי – מגיע מהצרכנים והמשקיעים

הלחץ ליצירת השינוי – מגיע מהצרכנים והמשקיעים
ייצרני הרכב מגייסים כספים מהציבור ומוכרים לציבור את תוצרתם, לא מפתיע אם כן כי הלחץ ליצירת השינויים הללו והכנסת כלי רכב ירוקים יותר, כאלו המזהמים פחות, הגיע גם הוא מהציבור. מצד אחד, הצרכנים עוברים לרכישת כלי רכב מזהמים פחות. הדרישה הזו מגיעה בחלקה מתוך מודעות ורצון לשמור על הסביבה, אולם בחלקה האחר מגיעה מהקלות המס שהמדינה מעניקה לאלו הרוכשים כלי רכב ירוקים.

מדינות שונות דוגלות במדיניות הקלות מס לרכבים ירוקים. באירופה, ישנן מדינות הגובות מס שנתי גבוה יותר מכלי רכב מזהמים. בישראל מופעלות הקלות מס לגבי מס רכישה על כלי רכב ירוקים הממעטים לזהם. רפורמת הרכבים הירוקים נכנסה כבר לפני מספר שנים, והיא ניכרת בעלייה בביקוש לכלי רכב אלו.

הלחץ מגיע לא רק ממדיניות הממשלה ובעלי הרכבים, אלא גם מציבור המשקיעים. משקיעים סיגלו הרגלי השקעה ירוקים עבור קרנות נאמנות ומדיניות השקעה גם של אנשים פרטיים וגם של גופים מוסדיים. השקעה בקרנות נאמנות ירוקות משמעה השקעה בחברות המגלות אחריות סביבתית וחברתית – אחריות שמסתבר שהיא גם רווחית יותר.

מגמות של שינוי

גם בארץ ניתן להבחין במגמת השינוי לכלי רכב ירוקים. הרצון לחסוך בדלק והמחסור במקומות חנייה מביא אנשים רבים לעבור לכלי רכב קטנים יותר ובעלי צריכת דלק (ופליטת גזים) נמוכה יותר. אפילו מהלך זה מקטין את פליטת הגזים המזיקים לחלל אויר העולם ותורם את חלקו להקטנת אפקט החממה. גם מהלכים משמעותיים יותר כגון מעבר לטכנולוגיות ירוקות דוגמת כלי רכב היברידיים וחשמליים תופסת תאוצה.

לדוגמא, כבר כשנה פועל בתל אביב אוטובוס חשמלי. בתחילת 2015 מתוכנן להיכנס קו חדש למרכז העיר שיפעל על טהרת האוטובוסים החשמליים. לקו יהיו שתי תחנות הטענה חשמליות, כאשר זמן הטעינה יעמוד על 5 דקות בלבד. מעבר לאוטובוסים חשמליים ימנע חלק משמעותי מזיהום האוויר העירוני ובמידה והפיילוט יצליח, הוא יוכנס בהדרגה וכל צי האוטובוסים יוחלף.

לסיכום

רכבים ירוקים מועילים למעשה לכולם. מצד אחד, הקלות המס והחיסכון בדלק מקלים על הנהגים, וודאי על הולכי הרגל שסביבם אשר זוכים לנשום אויר נקי מעט יותר ומצד שני המעבר גם טוב עבור היצרנים אשר מתוגמלים על ידי הממשלות ליצירת כלי רכב ירוקים יותר.
| 19/11/14