מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כיצד נקבע מחיר פוליסת הביטוח לרכב שלכם

אינכם מבינים מדוע מדי שנה מחיר פוליסת הרכב שלכם עולה? רוצים לדעת כיצד נקבע מחיר פוליסת הביטוח שלכם? כל המידע במאמר הבא

מערכת קמ | 24/8/14
מתוך קטגוריית פרטי

למה יש יותר השפעה – לגיל הנהג או להיעדר תביעות? מה קובע את גובה ביטוח הרכב אותו תשלמו?

שוק פוליסות ביטוח רכב הוא כיום שוק פתוח וניתן למצוא הבדלים ניכרים במחירים של פוליסות ביטוח רכב שונות. מחירי הפוליסה משתנים בהתאם למטרת הפוליסה, סוג השימוש ברכב, אבזור, סוג הרכב ואפילו מקום המגורים.

סוגי פוליסות הרכב, והבדלי המחירים בינן

סוגי פוליסות הרכב, והבדלי המחירים בינן
קיימים שלושה סוגי פוליסות ביטוח רכב הבאים לענות על צרכים שונים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג'. ביטוח חובה בא לתת מענה למצב בו נדרש טיפול רפואי לאחר תאונה – לנהג, לנוסעים ואף להולכי רגל ואחרים שהיו מעורבים בתאונה. ביטוח מקיף מכסה נזקי רכוש לרכב המבוטח עצמו ואילו ביטוח צד ג' מכסה נזקי רכוש אשר נגרמו במהלך תאונה לרכוש בבעלות צד ג'.

החוק קובע תנאי מינימום החייבים להיות כלולים בכיסוי הפוליסה התקנית עבור כלי רכב פרטיים עד משקל של ארבעה טון. חברות ביטוח שונות מוסיפות מעבר לכלול בפוליסה התקנית המחויבת על פי חוק. בין היתר, החוק קובע כי ביטוח רכב מקיף לרכב פרטי עד ארבעה טון יכלול כיסוי עבור צד ג'. כיוון שביטוח מקיף אינו חובה ברכישה, ניתן למעשה לרכוש ביטוח צד ג' בנפרד ללא רכישת ביטוח מקיף, אך רכישת ביטוח מקיף לכלי רכב אלו יכללו ביטוח צד ג' כחלק מהפוליסה.

סוגי כלי רכב וייעודם

גורמים המשפיעים מאד על מחירי פוליסת ביטוח רכב מקיף הם סוג כלי הרכב וייעודו. במידה והרכב אינו רכב פרטי עד 4 טון – בין אם מדובר ברכב מסחרי, רכב כבד יותר או רכב דו גלגלי, מחירי פוליסות הביטוח משתנים באופן ניכר. רכבים מסחריים מבלים שעות רבות על הכביש ולכן חשופים במידה רבה יותר לתאונות ולבלאי, דבר המעלה את מחירי הביטוח עבורם. גם ייעוד הרכב, לדוגמה מוניות, יעלה באופן ניכר את מחירי הביטוח.

רכבים כבדים ודו גלגליים אינם מוגנים בפוליסה התקנית – דבר המחייב הקפדה וקריאה מדוקדקת של האותיות הקטנות בפוליסות הביטוח, וידוא כי כל הכיסויים הרצויים נכללים, אופן חישוב הפיצוי, הבלאי, האם ביטוח צד ג' נכלל או לא וכדומה.

אבזור הרכב

מערכות בטיחות ומערכות הבטחה מגנות על הרכב והנוסעים מגרימת תאונות ומגניבה, בהתאמה. ישנן חברות ביטוח אשר מתחשבות בקיום אבזור בטיחות ומעניקות הנחה על ביטוח הרכב כאשר האבזור קיים. מרבית החברות מתחשבות באבזור הכולל כריות אויר אך יש גם חברות המעניקות משקל למערכות בטיחות מתקדמות מתריעות מפני סטייה מהמסלול או קירבה לרכבים אחרים על הכביש.

מערכות הבטחה עוזרות במניעת פריצה לרכב – לדוגמה אזעקה, קודן או כספת ואף מסוגלות לידע מוקדים ולאתר רכבים שנגנבו. קיימות חברות הדורשות התקנה של מערכות הבטחה תמורת הוזלת מחיר הביטוח, אך יש לקחת בחשבון את מחיר התקנת המערכת אשר יכול להגיע בעצמו לכמה מאות שקלים.

גורמים הקשורים בנהג ובאופי הנהיגה

מלבד גורמים אלו, הבדלים משמעותיים נוספים המשפיעים על מחיר הביטוח נוגעים לנהג. ניתן לרכוש פוליסת ביטוח המכסה כל נהג מעל לגיל מסוים, או עבור נהגים הנקובים בשם. במידה והנהגים הנקובים בשם נכללים באוכלוסייה עבורה מחירי הביטוח גבוהים במיוחד, רכישת ביטוח עם נהגים נקובים בשם תוזיל את מחיר הביטוח.

כאשר לנהג יש תעודת היעדר תביעות בשלוש השנים האחרונות מחברות הביטוח – הוא יזכה להנחה במחיר הפרמיה. בנוסף, גם גורמים כמו גיל (מעל ל-23), מין (נקבה) או אי נהיגה בשבתות וחגים עשויה לעזור ולהוזיל את מחירי הביטוח.

על מנת להוריד את מחירי ביטוח הרכב חברות הביטוח נוהגות בשיטות שונות ומציעות ללקוחות דרכים להוזיל את הפוליסה. שיטה אחת היא העלאת גובה ההשתתפות העצמית. השתתפות עצמית היא הסכום אותו תשלמו לתיקון הרכב ואותו הביטוח לא יחזיר. ככל שגובה ההשתתפות העצמית גבוהה יותר, כך מחירי פרמיות הביטוח יכולים להיות נמוכים יותר, ויש לשים לב לנקודה הזו ברכישת ביטוח רכב.

נושא נוסף הוא גובה הכיסוי לצד ג'. מגבלת הכיסוי קובעת למעשה מאיזה סכום תהיו אתם חייבים להשלים כדי לכסות על נזק (ועל הוצאות משפטיות) שנגרמו לצד שלישי. ככל שגובה הכיסוי גבוה יותר, כך הסיכוי שתצטרכו להוסיף כספים כדי לכסות על נזק שנגרם קטן יותר, ומחיר הפרמיה עלול להתייקר בהתאם.

נקודה נוספת אליה כדאי לשים לב בעת רכישת ביטוח רכב היא ההתייחסות למוסכי הסדר וזכאותכם לקבלת רכב חליפי או תשלום מופחת של השתתפות עצמית במקרים בהם תבחרו ללכת למוסך שאינו מוסך הסדר.

שוק ביטוחי הרכב

היום מדובר בשוק פתוח עם טווח מחירים רחב. עבור אותו כלי רכב אתם עשויים למצוא את עצמכם נדרשים לשלם סכומים שונים מאד בין חברה לחברה ולקבל כיסוי שונה מכל אחת מהחברות. לפני רכישת ביטוח רכב כדאי לבדוק היטב את האותיות הקטנות ולהשוות מחירים בין החברות השונות.
מערכת קמ | 24/8/14