מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מגמת האוטומציה והרובוטיקה ברכבים החדשים

אחת התמורות הגדולות ביותר בשוק הרכבים בשנים האחרונות הינה תמורת האוטומציה והרובוטיקה ברכבים. מהם החידושים הללו וכיצד ניתן להפיק מהם תועלת

מערכת קמש | 10/8/14
מתוך קטגוריית פרטי

תעשיית הרכב נהנית כיום מתמיכה של שלל מוצרים ייעודיים בתחום האוטומציה והרובוטיקה. במאמר הבא נאפיין את המגמה ונבין את היתרונות שלה עבור הנהגים, הולכי הרגל והסביבה

בעידן המודרני ניתן לראות יותר ויותר תעשיות הבוחרות להתבסס על תהליכים אוטומטיים ושימוש באמצעים רובוטיים. תהליכים מן הסוג הזה הם חלק בלתי נפרד מההתקדמות הטכנולוגית, אשר משפיעה בין היתר גם על ענף הרכב. אך בעוד בתעשיות אחרות אין משמעות ישירה לשינוי בתהליכי הייצור וההפצה, הרי שכל מגמה חדשה בענף הרכב היא בעל השלכות מיידיות וגדולות.

פיתוח וייצור של מוצרים ייעודיים בתחום של אוטומציה ורובוטיקה תלויים בצרכים של תעשיית הרכב. הדגש העיקרי הוא על שיפור מנגנוני הנהיגה, הבטיחות והבלימה, אולם יש לא מעט מוצרים המתמקדים דווקא בחווית הנסיעה ובתחושות הנוסעים. מעבר לכך, יש צורך בהשקעה כספית גדולה על מנת להפיק את הפוטנציאל של מוצרים ייעודיים מהתחום של אוטומציה ורובוטיקה. לא כל יצרניות הרכב יכולות להרשות לעצמן השקעה מן הסוג הזה ולכן המוצרים נפוצים בעיקר בקרב החברות הגדולות.

היכן ניתן לראות דוגמאות למגמה של רובוטיקה ברכבים?

היכן ניתן לראות דוגמאות למגמה של רובוטיקה ברכבים?
הנה כמה דוגמאות למוצרים פופולאריים המשולבים בתוך רכב בזכות המגמה של אוטומציה ורובוטיקה:

- מסכי מגע
- בקרים מתוכנתים
- יחידות הרחבה
- מצלמות
- מדי טווח לייזר
- סנסורים וגששים
- גירים ותמסורת

רובוטיקה ברכבים מופיעה באופן הברור ביותר בתיבות הילוכים. תיבת הילוכים רובוטית אוטומטית פועלת ללא דוושת מצמד. המאפיין העיקרי של תיבה מן הסוג הזה הוא ניצול מירבי של הספק כוח המנוע, כמו גם חיסכון גדול בדלק. יצרניות הרכב משקיעות בתחום של רובוטיקה ברכבים משום שהן יודעות כי מדובר על אפיק רווחי וחסכוני. התיבה הרובוטית היא דוגמא מצוינת למוצרים ייעודיים בעלי מאפיינים פורצי דרך. זו תיבה המאפשרת מעבר סדיר ונוח בין ההילוכים, התקדמות אוטומטית בעלייה מתונה והחלפת הילוכים מורגשת עבור הנהג.

כיצד הנהגים מתרגלים למוצרי אוטומציה ורובוטיקה?

החשש הגדול של יצרניות הרכב היה בעבר מהטמעת הרגלים חדשים בקרב הנהגים. המציאות מגלה כי קל מאוד להתרגל למוצרים הללו, בין היתר בשל תכונות כמו הנדסת אנוש מעולה ורמת גימור אופטימאלית. המוצרים מוכיחים את עצמם בתנאי נסיעה מגוונים והם מיועדים כמעט לכל סוגי הרכבים. בנוסף, רובוטיקה ברכבים אינה מייקרת את עלות הייצור ולכן המחיר לא מגולגל לפתחו של הנהג. כולם מרוויחים מהמגמה של אוטומציה ורובוטיקה הן ברכבים חדשים והן ברכבים מדגמים ישנים יותר.

לסיכום, כדאי להמשיך ולעקוב אחר הנושא של אוטומציה ורובוטיקה. סביר להניח כי הנושא הזה ישפיע עלינו בעתיד הנראה לעין באופן משמעותי, אפילו אם לא נהיה מודעים אליו. מוצרים ייעודיים בתחום הרובוטיקה והאוטומציה מהווים את הבסיס להתקדמות ענף הרכב ומתווים את הדרך גם עבור נהגים מנוסים.
מערכת קמש | 10/8/14