מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כמה טיפים לפני פניה לעורך דין תעבורה

כל מה שצריך לדעת ולעשות בטרם פונים אל עורך דין לענייני תעבורה

מערכת קמש | 29/6/14
מתוך קטגוריית פרטי

עורך דין תעבורה יכול לייצג לקוחות בפסילה מנהלית ולעמוד לרשותם כבר בשלבים הראשונים של ניהול המשפט. במאמר הבא נסביר מהי פסילה מנהלית ונביא טיפים עבור התמודדות משפטית נכונה עם המצב
כללי התחבורה היבשתית מאוגדים בישראל במסגרת דיני תעבורה. פקודת התעבורה כוללת הוראות בסיסיות לגבי רישוי כלי רכב או נהגים, כמו גם סעיפי עונשין לאחר עבירות תעבורה והוראות החלות על בתי המשפט המוסמכים לדון בנושא. עורך דין תעבורה הוא איש מקצוע המכיר היטב את התחום תודות לתהליך ארוך של הכשרה והסמכה. עורך דין מן הסוג הזה יכול לייצג לקוחות לאחר פסילה מנהלית ויש לו חשיבות גם בקביעת סדרי דין מיוחדים.
באופן עקרוני, החוק בישראל קובע כי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה רשאי להורות על פסילת רישיונו של נהג לתקופות מסוימות. הרשאה זו כפופה לסוג עבירת התעבורה שהוא עובר וההבחנה העיקרית היא בין פסילה מנהלית לבין פסילה של בית משפט. בעוד פסילה מנהלית מסורה לשיקול דעתו של קצין המשטרה, פסילת בבית משפט נובעת מתהליך שהנהג מעורב בו.

המטרות של פסילה מנהלית

המטרות של פסילה מנהלית
פסילה מנהלית היא חלק מתהליך מהיר בו הנהג אינו מיוצג על ידי עורך דין תעבורה. הנהג גם אינו חשוף לראיות ולכן באופן עקרוני ההתגוננות שלו הופכת להיות קשה עד בלתי אפשרית. זו רשימת עבירות התנועה אשר בגנן ניתן לפסול באופן מנהלי את רישיונו של נהג:

- אי מתן זכות קדימה
- נהיגה של נהג חדש ללא מלווה
- הסעת נוסעים מעל המותר אצל נהג חדש
- נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים
- נהיגה ברכב מסוכן
- עקיפת רכב בדרך שאינה פנויה
- עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה
- מהירות שאינה ברירת מחדל
- אי עצירה לפני מסילת ברזל
- סיכון הולכי רגל
- נהיגת רכב במשקל העולה על המותר
- הובלת חומר מסוכן שלא על פי הנחיות הדין

מעבר לאמור לעיל, יש תקופות שונות של פסילה מנהלית. התקופה הקצרה של 30 ימים היא בגין עבירות חמורות המנויות בפקודת התעבורה, בעוד תקופה בינונית של 60 ימים היא בגין מעורבות בתאונת דרכים ותקופה ארוכה של 90 ימים היא בגין מעורבות בתאונה בה נהרג אדם.

כיצד יכול עורך דין תעבורה לעזור לנהג?

נהג מחזיק בזכות לערער על החלטתו של קצין משטרה על פסילה מנהלית. הבקשה לביטול לפסילה מנהלית היא חלק מתהליך המתקיים בין כתלי בית המשפט ובנוכחות של עורך דין תעבורה. בית המשפט מחזיק בסמכות ייחודית לבטל את הפסילה המנהלית או לחילופין לקצר אותה. כל מקרה נדון לגופו בהתאם לראיות שמגיש עורך הדין, בהתאם לנסיבות האישיות של הנהג ובהתאם להרשעות הקודמות שלו. גם טיב הטיעונים שמשמיע עורך הדין במהלך הדיון הוא בעל משמעות ומכך ניתן להסיק על חשיבות מעורבות של עורך דין תעבורה.
מערכת קמש | 29/6/14