מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כך תבצעו בדיקת צמיגים שגרתית

צמיגים הם בין החלקים החשובים ביותר של הרכב. הם משפיעים על איכות הנהיגה, תצרוכת הדלק ובטיחות הנהג והנוסעים. באמצעות הקפדה על מספר כללי מפתח ניתן לבצע בדיקה שגרתית ולחסוך בהוצאות רבות

| 22/6/14
מתוך קטגוריית פרטי

צמיגים הם לא רק חישוק גומי המכסה את גלגלי הרכב. הצמיגים הם הבסיס עליו נשען הרכב והקשר שלו עם התשתית והכביש. המטרה המקורית של הצמיגים היא לרכך את מגע הגלגל עם הקרקע, כאשר במשך הזמן הם הפכו גם לאלמנט המאפשר בלימת זעזועים. הצמיג הוא אחד הגורמים הבטיחותיים החשובים ביותר והוא משפיע על יציבות הרכב, השליטה של הנהג בכלי והתגובה. צמיג תקין תורם לאחיזת כביש ברמה גבוהה ומורגש גם בתאוצה, בלימות ופניות.

באופן שגרתי

באופן שגרתי
בדיקת צמיגים שגרתית המתבצעת באמצעים מינימאליים מונעת ליקויים. צמיג שחוק או לקוי גורם לקשיים ברורים בשליטה על הרכב, מגביר את תצרוכת הדלק לשווא ובעיקר מייצר סכנת התפוצצות תוך כדי נסיעה. יש לעקוב אחר סימני שחיקה המופיעים על הצמיג ולהחליף אותו במידת הצורך. גם ניפוח לקוי, זוויות היגוי לא מכוונות או תחושה של חוסר יציבות מחייבים טיפול דומה.

טיפים לטיפול שגרתי בצמיג

להלן מספר טיפים הרלוונטיים לגבי כל בעלי הרכבים:

א. בדיקת צמיגים שבועית

הבדיקה העיקרית שכדאי לבצע מדי שבוע היא של לחץ אוויר. יש להמתין עד התקררות מוחלטת של הצמיג ולבדוק האם הלחץ מתאים להמלצות יצרן הרכב. את הבדיקה רצוי לבצע גם בצמיג הרזרבי הנמצא בתא המטען.

ב. בדיקה חזותית

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא תמיד יש צורך בכלים מקצועיים על מנת לזהות שחיקה או בלאי בצמיג. בדיקה חזותית כוללת ניקוי של החריצים מאבנים וגופים זרים וגם בדיקה של המבנה החיצוני.

ג. התאמה

רכב יד שנייה חשוף לסכנה של אי התאמת צמיגים. יש לבדוק את הצמיגים ולהתמקד במבנה, בגודל ובמידות. ספר הרכב הנכתב על ידי היצרן מפרט על כל הנתונים שאמורים להופיע על גבי הצמיג.

מתי כדאי לפנות למוסך מורשה?

בדיקת צמיגים שבועית או שגרתית עשויה להעלות מסקנות לא רצויות ולחייב פנייה אל מוסך מורשה. בכל מקרה של עיוותים, נפיחויות וכדומה באיזור הסוליה, הדפנות והעקב יש למהר ולבצע את הפנייה מוקדם ככל האפשר. גם בקיעים ופגיעות עמוקות בסוליית הצמיג עלולים לגרום נזקים בלתי הפיכים. מעבר לכך, שפשופים חזקים בצמיגים וסדקים אלכסוניים בדפנות הצמיג מקצרים את אורך החיים שלו באופן משמעותי. אין סיבה לנהוג על רכב עם צמיגים שחוקים ובעלות מינימאלית ניתן לבצע בדיקת צמיגים מקצועית ואמינה אצל עסקים נבחרים.

תופעות נוספות המחייבות פנייה מיידית לתקריה או מוסך הן שחיקה חזקה ובלתי אחידה של הצמיגים, שחיקת מדרס עד לבליטות שאמורות לסמן את גבול השימוש הבטיחותי וגם רעידות בהגה. מהרו לטפל בתופעות מן הסוג הזה וזכרו את חשיבות הצמיג עבור הבטיחות שלכם.
| 22/6/14