מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

10 הבדלים בין רכב רגיל לבין רכב מותאם לנכים

מהם ההבדלים השכיחים בין רכב מותאם לנכים לבין רכב רגיל

מערכת קמש | 2/6/14
מתוך קטגוריית פרטי

המפרט הטכני הבסיסי הוא בין המאפיינים היחידים שמשותפים גם לרכב רגיל וגם לרכב המותאם עבור נכים ובעלי מוגבלויות. במאמר הבא נציג 10 הבדלים שכדאי לשים לב אליהם.

רכב מותאם יכול לשפר באופן משמעותי את איכות החיים של נכים ובעלי מוגבלויות. ברוב המקרים מדובר על רכב נמוך עם חלל פנים גדול, אך יש עוד 10 הבדלים בולטים אותם חשוב להזכיר:

1. מרחב פנימי

הדגש העיקרי ברכב מותאם לנכים הוא על מרחב פנימי גדול במיוחד. המטרה היא לאפשר לנכים לשבת בתוך הרכב בנוחות אופטימאלית.

2. הנמכת רצפה

רכב המותאם לנכים מציע אפשרות של הנמכת רצפה וזאת לצורך העמסת כסא גלגלים או אביזרי עזר נוספים.

3. רמפה חשמלית מתקפלת

יצרניות של רכבים המותאמים לנכים מקפידות על הוספת רמפה חשמלית מתקפלת בחלק האחורי. גם ברמפה הזו ניתן להשתמש על מנת להעמיס ציוד ואביזרים.

4. מושבים

ברכבים מותאמים לנכים יש אופציה למושבים קדמיים מתכווננים חשמלית. מושבים אלו מחליפים את המושבים הרגילים והמכאניים של שאר כלי הרכב המוצעים עבור הנהגים.

5. תא מטען

יש אפשרות לוותר לחלוטין על תא מטען ברכב המותאם לנכים ולאחסן במקום הפנוי רובוט ובתוכו כסא גלגלים. אפשרות זו קיימת בעיקר ברכב משפחתי בגודל מלא, היות ותא המטען של רכבי מיני קטן מדי.

6. כסא

6. כסא
אחד הדגשים העיקריים ברכב מותאם לנכים הוא על הכסא. יש כסאות שיכולים לנוע על גבי מסילה, כסא שפונה לצדדים וכסאות העולים ויורדים על פי בקשת הנהג ולפי הצרכים.

7. הגה

גם הגה משפיע על חווית הנסיעה של נכים ובעלי מוגבלויות. יש לתת עדיפות לרכב עם הגה רך או שימוש בתפוח הגה ובכך להבטיח נסיעה נעימה ונטולת טלטולים ככל האפשר.

8. גובה

רכב המותאם לנכים אמור להציע גובה אופטימאלי העולה בקנה אחד עם מימדי הגוף של הנהג. השאיפה היא לנהוג ברכב ולהימנע ממצב בו הראש של הנהג נוגע בתקרה. הגובה משפיע גם על שדה הראייה של הנהג ועל היכולת שלו להגיב למתרחש על הכביש.

9. נפח

רישיון נהיגה לנכים אמור לפרט את הנפח המותר עבורם. רצוי לבדוק מראש מה הנפח של כל רכב המותאם לנכים בהשוואה לרכב רגיל, ולוודא שהוא מתאים לנתון המופיע על גבי הרישיון.

10. נוסעים

ברכב רגיל יש מקום לעוד ארבעה נוסעים, בעוד ברכב המותאם לנכים חלק מהמקום הפנוי מוקצה לטובת כסא הגלגלים ושאר האביזרים. המשמעות היא שקשה להשתמש ברכב המותאם לנכים באופן משפחתי אולם יש רכבים גדולים שבהחלט נותנים מענה על הדרישה הזו.

בסופו של דבר, כל ההבדלים בין רכב רגיל לרכב מותאם לא מספיקים על מנת לענות על צרכי הנכה. סוג הרכב תלוי בצרכים, במגבלות ובהעדפות האישיות של הנהג.
מערכת קמש | 2/6/14