מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

האם כדאי לבחור בסוכן ביטוח אישי או בביטוחים ישירים

אז מה באמת עדיף ויותר משתלם - סוכן ביטוח אישי או אחת מחברות הביטוחים הישירים?

מערכת קמש | 27/5/14
מתוך קטגוריית פרטי

התחרות בין סוכני הביטוח לבין חברות הביטוח הישירות מתגברת בשנים האחרונות ומעלה לא מעט שאלות. במאמר הבא נסביר מה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות וננסה לתת תשובה חד משמעית לשאלה מה עדיף עבור הלקוח.

החוק בישראל מחייבת רכישת ביטוח חובה עבור כל רכב העולה על הכביש. מלבד ביטוח חובה ניתן לרכוש גם ביטוח מקיף וביטוח צד ג', המכסים נזקי רכוש וגוף עבור הנהג או הנפגעים בתאונות דרכים. רכישת פוליסת ביטוח מלווה בלא מעט דילמות והתלבטויות, בעיקר בנושא הפוליסה והפרמיה המשולמת עבור החברה. בנוסף, בשנים האחרונות מתעורר ויכוח נרחב סביב היתרונות והחסרונות של רכישת ביטוח דרך סוכן אישי או בביטוחים ישירים. הוויכוח הזה התלהט בעקבות הפרסומות המדוברות של חברת הביטוח 9,000,000 שהציגו את סוכן הביטוח "שוקה" ואת מזכירתו כמי שמרוויחים על חשבונם של המבוטחים, ובכך עוררה את זעמם של סוכני הביטוח.

סוכן ביטוח אישי הוא איש מקצוע העובר הסמכה מיוחדת ומחזיק בניסיון משמעותי בהתנהלות מול נהגים ומבוטחים. מנגד, חברות ביטוח ישירות מעסיקות בעיקר נציגי שירות לקוחות שאמורים לתת מענה על דרישות המתעוררות לאחר תאונות דרכים או פגיעות נוספות. ההבדל העיקרי הוא ביחס הניתן ללקוח שרוכש את הביטוח: הסוכן האישי מעניק יחס אדיב ומחויב לאינטרסים של המבוטחים, בעוד בחברות הביטוח הישירות ההתנהלות היא מול גורמים שונים. בנוסף, קיימים עוד כמה הבדלים שכדאי לקחת בחשבון.

מחיר, זמינות ותנאים

לכל מבוטח יש דרישות אחרות ולכן פוליסות ביטוח מותאמות באופן אישי לצרכי הלקוחות. יחד עם זאת, יש מאפיינים משותפים לכל סוגי הביטוחים ולכן כדאי להכיר גם את שאר ההבדלים בין סוכן ביטוח אישי לבין ביטוחים ישירים:

א. מחיר – חברות ביטוח ישירות מציעות פוליסות זולות יותר מאלו שיכולים להציע סוכנים אישיים. חברות ישירות חוסכות בעלויות היות והן לא מעסיקות כוח אדם יקר, כאשר המשמעות היא חיסכון של עשרות אחוזים גם בפוליסות המוצעות ללקוחות.

ב. זמינות – בחברות ביטוח ישירות ישנו מוקד הפעיל במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. למרות שסוכן אישי לא יכול להציע זמינות דומה, חברות הביטוח העומדות מאחורי הסוכן חייבות להציב סטנדרטים דומים. רצוי לבדוק מראש את התנאים המופיעים בפוליסה ולוודא שתמיד יהיה מישהו שיכול לעמוד לרשות הלקוח לאחר תאונה.

ג. תנאים – סוג הפוליסה הוא הפרמטר החשוב ביותר בהשוואה בין סוכני ביטוח לבין חברות ביטוח ישירות. הפוליסה אמורה לתת מענה מושלם לצרכי הלקוח והנהג, לרבות כיסויים גבוהים, השתתפות עצמית נמוכה ופרמיה מינימאלית.

בסופו של דבר, הכל מתחיל ונגמר בהעדפות אישיות. מי שמעדיף להתנהל מול אנשים אמיתיים ולשלם על כך תוספת של כמה אחוזים מדי שנה ירכוש ביטוח דרך הסוכן האישי. לעומת זאת, מי שמעוניין לחסוך בהוצאות או מחזיק מספר כלי רכב יכול ליהנות דווקא מהיתרונות של חברות ביטוח ישירות. העדפות אלו קובעות במידה רבה כיצד ייראה ענף הביטוח בעתיד ואיזה סגנון ביטוח יחזיק מעמד.
מערכת קמש | 27/5/14