מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מה עדיף עבור עצמאיים - רכישת רכב או ליסינג?

עצמאיים וזקוקים לרכב צמוד לצורכי עבודתכם? למדו אחת ולתמיד מה עדיף - לרכוש רכב או לבצע עסקת ליסינג

מערכת קמש | 9/4/14
מתוך קטגוריית פרטי

עצמאיים עומדים מול דילמה משמעותית בתחום הרכב ומתלבטים רבות בין רכישה לבין הסדרי ליסינג. במאמר הבא נביא את היתרונות והחסרונות של כל אפשרות ונחשוף טיפים להתנהלות מוצלחת

עצמאיים צריכים לקבל שורה ארוכה של החלטות קריטיות לגבי אופן ההתנהלות שלהם. בין היתר עליהם להחליט האם לרכוש רכב חדש או משומש, או לחילופין להצטרף אל הסדרי ליסינג. דילמה זו מורכבת יותר מכפי שנהוג לחשוב והיא מבוססת על מספר שיקולים.

השיקול העיקרי הוא העלות של כל אפשרות בטווח הקצר והארוך. בעוד רכישת רכב מבטיחה לעצמאי סוג של נכס אותו ניתן לממש לצרכים שונים, הליסינג מבטיח גמישות וורסטיליות. עצמאיים יכולים לבחור כיצד להשתמש ברכב ואיך להפוך אותו לחלק בלתי נפרד מהעסק שלהם. מעבר לכך, ישנו שיקול של אופי העבודה. עצמאי המשתמש ברכב על בסיס יומי לא יכול להתפשר על איכות, תחזוקה, עלויות ביטוח, דלק וכן הלאה. הסדרי ליסינג הרלוונטיים עבור שכירים בתפקידים ניהוליים לא תמיד מתאימים לעצמאיים. מבחינתם של עצמאיים בשוק החופשי, הדגש העיקרי הוא על בחירת האלטרנטיבה המשתלמת ביותר לסוג העבודה שהם מבצעים.

כך תדעו איזו אפשרות עדיפה עבורכם

אין דרך חד משמעית לקבוע מה עדיף עבור עצמאיים ולכן הדיון סביב רכישת רכב או הסדרי ליסינג הוא סובייקטיבי לחלוטין. מצד שני, אי אפשר להתעלם מהעובדה שקיימים מספר גורמים המסוגלים להכריע את הכף לטובת אחת האפשרויות:

א. התאמת הרכב לצרכים – חברות ליסינג מאפשרות בחירה בין היצע רחב של רכבים. באמצעות חברות הליסינג קל יותר להתאים את הרכב לצרכים של העצמאי, בעיקר בהיבט של עלויות תחזוקה. עצמאי המבלה שעות ארוכות על הכביש יכול לנצל עד תום את היתרונות של הסדרי ליסינג. לעומתו, עצמאיים שעובדים מתוך משרד, עסק או בית יכולים לרכוש רכב באופן חד פעמי ולהשתמש בו רק לצרכים מיוחדים.

ב. הטבות מס – רצוי לבחון את היבט המיסוי של רכישת הרכב או הצטרפות אל הסדרי ליסינג. התייעצות עם רואה חשבון יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים בשנה עבור עצמאיים, בעיקר כאשר ההתלבטות היא בין רכישה של רכב חדש או הצטרפות להסדר מול חברות ליסינג. עצמאיים יכולים לרכוש רכב בהטבות מס משמעותיות, או לחילופין לנצל את ההוצאות המותרות שלהם לצורך תשלום על רכבי ליסינג.

ג. תנאים ושירות – חברות ליסינג מציעות יתרון שקשה לרכבים פרטיים להתחרות בו, והוא השירות. עצמאי המעוניין בשירות מלא של 24 שעות, בתחזוקה מלאה ובתנאים ייחודיים יכול להצטרף בכל רגע נתון ולרכוש חבילת ליסינג המותאמת לעצמאיים. לעומת זאת, עצמאי המציב בראש סדר העדיפויות את הנושא של התקציב והעלויות יכול להסתפק ברכישה של רכב. גם כאן הצרכים האישיים הם אלו שקובעים מהי האפשרות המועדפת.

רוב העצמאיים לא יכולים להסתדר ללא רכב צמוד ולכן הדילמה העיקרית היא כיצד לרכוש אותו. בשורה התחתונה, ליסינג תפעולי או מימוני מתאים לעצמאיים המשתמשים ברכב לעיתים קרובות ולא רוצים לדאוג לגבי תחזוקה, מוסך, קנייה או מכירה. לעומת זאת, רכישה של רכב כנראה תשתלם יותר עבור עצמאיים העובדים מתוך מקום אחד ולא מבלים הרבה זמן על הכביש.
מערכת קמש | 9/4/14