מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

נסיעה בטוחה - חשיבות אביזרים לאופנועים

אין ספק כי הרוכבים על דו גלגלי חייבים לשים דגש מיוחד על הבטיחות ובתוך כך על אביזרי בטיחות

מערכת קמש | 6/4/14
מתוך קטגוריית דו-גלגלי

כל רוכב אופנוע מודע לסכנות האורבות לו בעת הנסיעה. אופנוע הוא כלי רכב זריז ומהיר אבל העובדה שהוא נוסע על שני גלגלים בלבד הופכים אותו לפגיע מאד. לא משנה כמה יהיה הנהג זהיר ומנוסה ברוב המקרים של תאונות יהיה האופנוע הרבה יותר מסוכן לרוכבים עליו מכל כלי רכב אחר. הסיבה היא ברורה, מכה קטנה באופנוע וזה משתטח, כתם שמן על הכביש והאופנוע מחליק, רטיבות על הכביש מגבירה את הסיכוי להחלקה וכדומה. על מנת לשמור על הבטיחות בזמן הנסיעה יש שני סוגים של אביזרי בטיחות שכל רוכב אופנוע חייב להצטייד בהם ואלה הם: אביזרי בטיחות לנהג ולנוסע ואביזרי בטיחות לאופנוע עצמו.

אביזרי בטיחות לנהג ולנוסע

אביזרי בטיחות לנהג ולנוסע
על מנת להיות מוגן בזמן הנסיעה ולהיות מוכן לכל אפשרות של החלקה או תאונה על כל רוכב אופנוע להצטייד בדברים הבאים:
• קסדה – קסדה היא פריט המחוייב בחוק. כל רוכב על אופנוע חייב בחבישת קסדה על פי התקן ואין לרכב על אופנוע ללא פריט זה. כיום יש בשוק סוגים שונים של קסדות לרבות קסדות מלאות, קסדות 3/4 קסדות חצי וגם קסדות שטח לרוכבים במסלולי רכיבה שאינם כבישים. הקסדה המומלצת ביותר היא כמובן קסדה מלאה המעניקה הגנה לכל הראש כולל הסנטר והעיניים, וכאלה יש לבחור גם כשרוכשים קסדות לאופנועים. קסדת 3/4 יכולה להתאים לנהיגה בקיץ בלבד ועל קסבת חצי מוטב לוותר בכלל. חשוב לוודא כי הקסדה מותאמת לראש במדויק וכי הסגר שלה חזק והדוק.
• מעילי רכיבה – פריט זה אינו חובה על פי החוק אבל הוא מומלץ בכל נסיעה, קיץ או חורף. מעילי רכיבה עשויים מעור או מבד עבה והם מהווים יחידת הגנה חשובה לפלג הגוף העליון במקרה של החלקה. כיום ניתן למצוא מעילי רכיבה עם רצועות פלסטיק קשיח המותקנות בתוכם כדי להעניק הגנה עוד יותר גדולה למרפקים, לכתפיים ולחוליות הגב. מעילים אלה מגיעים במגוון רחב של עיצובים, צורות וצבעים, אבל כולם מיועדים לשמור על הבטיחות של הרוכב.
• כפפות – גם כפפות הם פריט חשוב לבטיחות הרוכב והן מגנות על כפות הידיים בעת החלקה ושומרות על חום הידיים בעת הנסיעה בחורף. יש לוודא כי מדובר בכפפות מחומר עבה וגמיש שיאפשר גם נהיגה נוחה וגם הגנה מירבית במקרה של החלקה.
• מגפי רכיבה – מגפי רכיבה מעניקים הגנה לרגלי הרוכב והם משמשים גם כנעליים חמות לחורף הקר.
• מגני ברכיים ומרפקים – המפרקים הם החלק הפגיע ביותר בגוף (אחרי הראשׂ) כאשר מחליקים עם האופנוע. כדי להגן על המפרקים ניתן לרכוש מגני ברכיים ומרפקים מפלסטיק קשיח שמעניק להם הגנה מירבית מבלי לפגוע ביכולת התפקוד שלהם. פריט זה חשוב ביותר ואין לוותר עליו.

אביזרי בטיחות לאופנוע

בנוסף לאביזרי הבטיחות לרוכב, יש צורך למגן את האופנוע עצמו לרבות כנפוני גלגלים למניעת השפרצת מים ובוץ מאחור ומלפנים ומגני צד (באופנועים כבדים) ממתכת, המונעים את התחככות הרוכב עם הכביש העת החלקה.
מערכת קמש | 6/4/14