מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

לימודי עגורן – דרכים ויישומים

.

| 26/11/13
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

עגורנים נחשבים לאחד מסמלי הקידמה המודרניים. עגורנים מקיפים אותנו, וניתן לראות אותם בכל אתר בנייה מודרני. יש הרואים בהצבת עגורנים רבים בעיר מסויימת סמל להתפתחות מואצת של אותה העיר, המעידה על בנייה רבת היקף בכל המובנים, שכן עם הבנייה מגיעים אנשים, והאנשים צריכים מקומות עבודה (שגם אותם בונים) מוסדות לימוד ותרבות (שגם אותם יש לבנות) אולמות אירועים וספורט, גנים ציבוריים וכיוצא באלה. כך שהעגורנים ללא ספק הם מסמלי הקידמה המודרנית בכל מקום שבהם הם עובדים.

אבל עגורנים זה לא רק אותם מנופים גדולים שמוצבים באתרי בנייה, ויש סוגים שונים של עגורנים המשמשים במחסנים שונים, במפעלים וכדומה. יש עגורני זרוע ועגורני גשר, עגורנים קלים וכיוצא באלה. מהיותו מנוף מיוחד נדרשים הכשרה, לימוד תיאורטי ונסיון מעשי על מנת לקבל רשיון, כדי להפעיל אותו כראוי בצורה בטוחה ויעילה.

קורס עגורן

כפי שנאמר עגורן הוא מנוף בצורת T, המיועד להרמת משאות כבדים, והוא משמש בין היתר באתרי בנייה שונים. העגורן משמש להרמת משאות, כלי עבודה, חומרי בניין וכדומה. הפעלתו מצריכה מיומנות ונסיון מכיוון שמדובר בכלי גדול שיכול להיות מאד מסוכן במידה ולא מפעילים אותו נכון. מורכבות ההפעלה של מנוף זה, ורמת הבטיחות הגדולה הנדרשת בעת הפעלתו מחייבת לעבור קורס מיוחד, וקבלת תעודה רישמית על מנת להפעיל עגורנים.
מטרת הקורס היא להכשיר מפעילים למנופים אלה שיהיו מיומנים, ושיכירו את כל כללי הבטיחות. הקורס מותאם לפי דרישות משרד העבודה, והוא מכין את הלומדים לבחינות הנדרשות לשם קבלת רשיון מנופאי צריח.

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים
נושאי קורס מפעילי עגורנים משתנים ממקום למקום ועל פי רמתו המקצועית של הקורס. הקורס מכיל הרצאות בכיתות של חומר תיאורטי אודות כל התחומים הקשורים בסוג עבודה זו, ולאחר מכן יוצאים לשטח כדי לעבור התנסות מעשית באתרי בנייה. החומר התיאורטי כולל בין היתר:

• פיזיקה וחשמל
• מתמטיקה
• חוזק חומרים
• אמצעי הרמה שונים ואחזקה
• מבנה העגורן ומיקומו
• הנדסת קרקע
• נוהלי בטיחות
• עזרה ראשונה

יש מספר גופים המעבירים קורס זה, וביניהם רשת מכללות עתיד שסניפיה פזורים בכל רחבי הארץ.
משך הקורס משתנה בהתאם לתכני הקורס ולמוסד שמעביר אותו. רוב הקורסים נפרשים לטווח של בין 165 ל 200 שעות לימוד תיאורטיות, ועוד 400 שעות של לימוד מעשי ותרגול באתרי בנייה.
קהל היעד של קורס מפעילי עגורנים הוא למבוגרים מעל גיל 18 בעלי בריאות תקינה, ובוגרי תשע שנות לימוד לפחות, המעוניינים לרכוש מקצוע חדש. במקומות רבים נדרש לעבור מבחן התאמה פסיכוטכני וראיון אישי כתנאי קבלה.
לאחר השלמת הלימודים ניתן לגשת לבחינה עיונית ומעשית בפיקוח של עגורנאי מוסמך. לאחר קבלת תעודת הגמר מקבלים רשיון להפעלת צריח מטעם מוסד הלימוד ומשרד העבודה, וניתן להתחיל לעבוד כמפעילי עגורנים בכל רחבי הארץ.

נכתב באדיבות חברת עגורנים מול ההר

מול ההר – סרטון תדמית
| 26/11/13